Kaçak Elektrikte Hapis Cezası Kaldırılıyor
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Ağustos 2020, 01:54:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kaçak Elektrikte Hapis Cezası Kaldırılıyor  (Okunma Sayısı 1699 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Delikurt27
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 650


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« : 01 Şubat 2012, 13:41:11 »

FATURASINI ÖDEMEYENLERİN BORCU ÖDEYENLERDEN TAHSİL EDİLİYOR
Faturasını ödeyen milyonlarca abone ise 'kayıp kaçak oranı' bedeliyle faturasını ödemeyen abonenin yükünü üstleniyor. Bu madde Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısında yer alıyor.

HAPİS CEZASI VERİLMİYOR
Tasarıya göre kaçak elektrik kullanımı 'karşılıksız yararlanma' suçuna dönüştürülüyor, borcun faiziyle birlikte ödenmesi durumunda hapis cezası verilmiyor, bu cezasızlık halinin suçu ilk kez işleyenlere uygulanıyor. Ancak kaçak elektriği kullanan kişi 5 yıl içinde aynı suçu işlerse, bu hükümden yararlanamayacak ve hapis cezası alacak.

EPDK'NIN HAMLESİ
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Merkez Enerji Çalışma Grubu Başkanı Musa Çeçen, elektrikte faturaya yansıyan kayıp kaçak oranının yüzde 4-4.5 arasında olduğunu belirterek, "Oran bölgelere göre değişiyor. Kayıp elektrik dağıtım sisteminin yatırım yapılmayıp eskimesinden kaynaklanan bir olay. Kaçak ise usulsüz elektrik kullanımından" dedi.

TÜKETİCİ ÖDÜYOR FARKINDA DEĞİL
Çeçen, uygulanması gündemde olan düzenlemenin özelleştirilen dağıtım şirketlerinin şebekelere yatırım yapmamasıyla da ilgili olduğunu belirterek, "Dağıtım şirketlerinin, uluslararası standartlara ulaşmak için şebekelere yatırım yapması şart. Bu yapılmıyor ve bu bedel vatandaşın sırtına yükleniyor. Kayıp kaçak oranının yasal olmadığına dair açılan davalar kazanıldı. Bunun üzerine EPDK yeni bir düzenlemeye gitti ve faturada kayıp kaçak oranı gizlendi. Tüketici aynı meblağı ödüyor fakat bunu fark etmiyor" diye konuştu.

KAYIP KAÇAK BEDELİ 2 MİLYAR TL'Yİ AŞIYOR
-Türkiye'de 2011 yılı elektrik tüketimi toplamı 210 milyar kilowatsaat oldu.
-1 kilowatsaat elektrik fiyatı ortalama 0.247 TL'yi buluyor.
-Buna göre Türkiye'nin 2011'deki elektrik faturasının büyüklüğü yaklaşık 52 milyar TL.
-Elektrik faturalarında 'kayıp kaçak bedeli'nin ağırlığı yüzde 4-4.5'e karşılık geliyor.
- Yüzde 4'lük oran ile yapılan hesaba göre, geçen yıl kayıp kaçak bedeli olarak tahsil edelen paranın tutarı
2 milyar TL'yi aşıyor
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Delikurt27
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 650


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2012, 13:58:12 »

Teknolojinin gelişmesiyle kayıp kaçakları en ince ayrıntısına kadar bilen Hükümet kayıp bedelini dürüst vatandaştan çıkartmaya devam ediyor bu sorun bir kaç defa mahkeme kararıyla kazanılmasına rağmen bir sonuç çıkmadı.
kürtlerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde kaçakların %60-70 çıkmasını yıllardır rapor ettikleri halde olumlu yönde bir sonuca ulaşma gayreti yerine kolay yolu seçerek daha açık bir ifade ile Türk'ten faturasını kesmektedir buda yılda 2 katrilyon gibi haksız mecburi kesintiye sebeb olmaktadır
Bize Habur rezaletini yaşatanlardan bu sorunları çözmesini beklemek yanlış olur bilerek bu kaçaklara göz yumuyorlar ancak gariban bir vatandaşın üstüne gittikçe giderler.

Geçen gün kaçaktan dolayı adliyeye dul 4 çocuklu genç bir kadın getirildi kocası çoktan ölmüş  gariban oldugu her halinden belli olan bayana 25 ay  kesinleşmiş ceza verdiklerini söyleyince kadın yere yığıldı bayıldı.
Durmak yok! kürde yaranmaya, garibana yüklenmeye devam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.22 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.