TürkBirDev Başkanı ile Röportaj
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ekim 2020, 16:27:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TürkBirDev Başkanı ile Röportaj  (Okunma Sayısı 1740 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TuranSavaşçısı
Ziyaretçi
« : 28 Aralık 2009, 20:33:13 »

Alıntı
Zehra Çam: TürkBirDev Nedir?

Sefer Özdemir: Özetle, 7 bağımsız Türk devleti arasında gerekli ve gerçekleştirilebilir bir birlikdir.

Z.Ç: Hangi ihtiyaçtan doğdu?

S.Ö: Sorunlarımıza gerçek ve kalıcı bir çözüm arayışından ve güç gereksiniminden doğmuştur. Günümüz dünyasında ‘GÜÇLÜ’ olmanın BİRLİK kurabilmek ile mümkün olduğu ap açık bir şekilde görülmektedir. Birlik kurabilen ülkeler arasındaki işbirliği sayesinde ortak çıkarlar daha iyi korunabilmekte ve tehditlere karşı savunma gücü de ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Birlik kurabilen ülkeler bu güçleriyle birliliğe dahil olmayan Ülkerleri ilgilendiren konularda söz sahibi gibi davranıp onların gelişimini baltalayabilmektedi r.
Dünyada 250 Milyon'dan fazla Türk yaşamaktadır. Gerek Avrupa Birliği gerekse de Arap Birliğinde olan ülkelerde farklı uluslar vardır. Oysa Türk dünyası için durum bundan daha da avantajlıdır. özellikle Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra ortaya çıkan Türk cumhuriyetleri güç dengelerinde söz sahibi oldular. Ancak bu söz sahipliğinin güce dönüşmesi için uygun bir platforma taşınması ve birlikte hareket edilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Z.Ç:Amaçları nelerdir?

S.Ö: Uluslar arası siyasette Türkiye ve diğer 6 bağımsız Türk Devleti egemen güçler tarafından içerden ve dışarıdan bir çok yöne çekilmeye çalışılmaktadır. Sadece bu gerçek bile göz önünde bulundurulduğunda Türk Birliği gerekli ve gerçekleştirilebilir bir hedef olarak ortaya cikmaktadir. Biraz önce de söylediğim gibi bu bir sorunluluk halini de almıştır. Bu nedenle amacımız öncelikle bu konuda bir farkındalık yaratmak, insanları bilinçlendirerek, ses getirecek çalışmalar yapmak ve kamuoyu oluşturmaktır. Buna müteakip gerekli zemin ve şartları hazırlayarak devlet yetkililerinin bir masa etrafina oturup Türk Birliğini müzakere etmelerini sağlamaktır.

Z.Ç: Nereler de ve hangi ülkelerde örgütleniyorsunuz?

S.Ö: Türkiye başta olmak üzere, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, K.K.T.C., Özbekistan, Türkmenistan’da yapılanma çalışmalarımız var.

Z.Ç: Bugüne kadar neler yapıldı ve nasıl çalışıyorsunuz?

S.Ö:Türk Birliğine giden yolda dört çalışma şekli belirlenmiş olup uygulaması yapılmaktadır, özet olarak;

1.TürkBirDev Başarı Ödülü ve Proje desteği
2.Türk Kültür Evi
3.Türk Girişimciler Odası
4.Çocuklara Eğitim ve Yardım Derneği

Bunların haricinde, aylık dergi çıkartmak, Radyo ve/veya TV programı yayınlamak, TürkBirDev için bir Merkez Bina oluşturmak ve Kurultaylar düzenlemek konusunda da çalışmalarımız sürüyor.

Z.Ç: Dünyada şu anda farklı rejimler altında pek çok bölgede Türk yaşıyor. Bu birliğin Türk dünyasının ekonomi ve kültürüne ne gibi katkıları olacak? Kısa ya da uzun vade hedefleriniz nelerdir?

S.Ö: 7 bagimsiz Türk devleti kendi iradeleri ile bir araya gelebilecek, bir ortaklık belgesi oluşturabilecek ve müzakere edebilecek bağımsızlığa sahiptirler. Türk Birliği, sadece Türk milleti için değil, ayni zamanda kalıcı bir dünya barışı için de gereklidir. Israrla üzerinde yeniden durmak gerekirse, dünyada dört büyük oluşum ve devlet emperyal güç haline gelmiştir. Batıda AB, kuzeyimizde Rusya, doğuda Çin ve güneyde Amerikan imparatorluğudur. Bu güçler kendilerini uzun vadede ayakta tutmak ve etkin kalabilmek için planlar yapıyor. Daha güçsüz devletleri de bu planlara uymaya zorluyorlar. Dünyamız sık sık haritasını yeniliyor. Türk dünyası da bu durumdan muaf olmadığı gibi bu tehditle yüz yüzedir. Oysaki bu birlik içinde yapılacak tum çalışmalar farklı coğrafyalara dağılmış ancak benzer özellikler taşıyan Türk dünyasını birbirine yakınlaştıracaktır ve yapılabilecek işbirliğini kolaylaştıracaktır. Tüm bu çalışmaların eş zamanlı yapılması bu tehditler karşısında ortak bir savunma oluşturacak ve kendi kimliğimizi ve gücümüzü korumamızı sağlayacaktır.

Z.Ç: Hangi alanlarda işbirliği yapılabilir ve ne gibi projeler geliştirilecek.

S.Ö: Kısa ve uzun vadede hedefleri sıralamak gerekirse; vize zorunluluğunun ortadan kaldırılarak kişi, mal, hizmet ve sermayenin serbest dolaşımı; Ortak eğitim, kültür, tarım, balıkçılık ve taşımacılık siyaseti; İktisadi ve parasal birlik ve Vergilendirme; Ortak dış siyaset ve güvenlik; Ortak savunma sanayi ve ordusu; Türk Birliği’Merkez Bankası’nın oluşturulması şeklindedir.

Z.Ç: Örgütlenme modelinizde yerel temsilciliklerde var Uluslar arası birlik içinde yerelden beklentileriniz neler ve sizin yerele ne gibi katkılarınız olacak.

S.Ö: TürkBirDev yapısı tabandan tavana olması nedeni ile yerel bizim çok önemli olarak gördüğümüz tabanımızı oluşturmaktadır. İlçe ve üniversite bazında temsilcilikler oluşturulmakta, temsilci başkanları il temsilci başkanlarını seçmektedirler. İl temsilcilerinin 31 Ekim kurultayımızda bölge temsilci başkanlarını, bölge temsilci başkanları ülke temsilci başkanlarını ve ülke temsilci başkanları da genel başkanımızı seçmeleri beklenmektedir. Yerel temsilciliklerin yonetiminde bulunan arkadaslarimiz, benim de yaptığım gibi tamamen kendi maddi imkanlari doğrultusunda hareket etmektedirler.

Z.Ç: Bu birliğin bin yıllık bir sevda olduğunu vurguluyorsunuz? Bunu Turancılığın yeniden canlanması olarak görebilir miyiz?

S.Ö: Kitabin başlığında da görüldüğü gibi TürkBirDev bin yillik sevdanin gerekli ve gerçekleştirilebilir şekli ile yeniden yapilanmasidir. TurkBirDev 7 bagimsiz Türk devleti arasinda bir birliktir. Tek devlet-tek bayrak ilkesini gütmez, aksine her devlet içte oldugu şekli ile, bayrağı ve tabii yapısı ile tamamen bagimsiz kalacaktir. TürkBirDev üye devletlerin iç işlerine karışmaz sadece birbirleri ile olan ilişkileri geliştirme ve dışa karşı ortak bir siyaset oluşturmakla ilgilenir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi bu oluşum hiç bir gruba bağlı olmamakla birlik her gruptan olan insanlarımıza açıktır ve kucaklıyıcıdır. Yeter ki ortak çıkarlar ve tehditler karşısında birlikte hareket edilsin. Benzeri kültürler ve arzuları olan bu toplumlar birbirleriyle doğru işlerde ve projelerde bir araya gelebilsinler.

Z.Ç: 31 Ekimde bir kurultayınız var. Bu kurultayın delegeleri kimlerden oluşuyor.?

Türkbirdev’in çalışmalarında kimler yer alıyor?

S.Ö:TurkBirDev, Türk Birliğini oluşturmak, gerekli zemin ve şartları hazırlamak için, Türk Birliği düşüncesinde ve yapılanmasında; Atatürk ilkeleri doğrultusunda ve onun izinde; sağ-sol inançlı-inançsız ırk cinsiyet ayrımı yoktur. Türk milletine hizmet edecek herkesin burada yeri vardır.gönüllüler vardır,tüm çalışmaları kendileri yapıyorlar.

Z:Ç: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

S.Ö: Şu anda en önemli konu önümüzdeki kurultay . Bu nedenle davetimizi yinelemek ister, ilgilieri beklerim. 7 Bağimsiz Türk devleti arasinda Türk Birliği gerekli ve gerçekleştirilebilirdir ve bu da kişilerin katılımı ve desteklemesi ile mümkündür. Okuyucularınıza şunu söylemek isterim; orada senin için bir koltuk ayırılmış olacak, eğer sen gelmezsen o koltuk boş kalacak. 31 Ekimde verilmesi gereken mesaj “Biz Türk Birliği isteyen büyük bir kitleyiz” Bu da boş koltuklarla değil, içi dolu konuya hassas ınsanlarımızla mümkün olacaktır. Her kişi önemlidir, katılmalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2009, 20:47:40 »

                   Evet Kandaşım, 1. Kurultaylarına katıldık derneğin ve Sefer Özdemir Beğ'in orada ki konuşmalarına da tanık olduk. Doğrusu ben kendi adıma mutlu oldum çünkü en azından birşeyler yapma çabasına eylem anlamında da başlamışlar. Biliyoruz ki Turan düşüncesi farklı kıvılcımların birleşip büyümesiyle uzun vadede olacaktır. Buna tam olarak zaman veremesekte kısa bir sürede zor olduğu görülüyor.

                  Güzel bir Kurultaydı doğrusu; sanatçılar, konuşmalar, sinevizyon gibi. Ama bizi üzen en önemli unsur izleyicilerin az sayıda olmasıydı. Uyduruk bir maça tutkuyla akan insanımız nedense böyle önemli Kurultaydan habersiz kalmıştı veya duyarsızdı. Bilemiyorum doğrusu! Buna benzer toplantıları umarım bizde gerçekleştirecek maddi gücü bulabiliriz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
TuranSavaşçısı
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2009, 21:10:56 »

                   Evet Kandaşım, 1. Kurultaylarına katıldık derneğin ve Sefer Özdemir Beğ'in orada ki konuşmalarına da tanık olduk. Doğrusu ben kendi adıma mutlu oldum çünkü en azından birşeyler yapma çabasına eylem anlamında da başlamışlar. Biliyoruz ki Turan düşüncesi farklı kıvılcımların birleşip büyümesiyle uzun vadede olacaktır. Buna tam olarak zaman veremesekte kısa bir sürede zor olduğu görülüyor.

                  Güzel bir Kurultaydı doğrusu; sanatçılar, konuşmalar, sinevizyon gibi. Ama bizi üzen en önemli unsur izleyicilerin az sayıda olmasıydı. Uyduruk bir maça tutkuyla akan insanımız nedense böyle önemli Kurultaydan habersiz kalmıştı veya duyarsızdı. Bilemiyorum doğrusu! Buna benzer toplantıları umarım bizde gerçekleştirecek maddi gücü bulabiliriz.
Tanrı, Türk Birliği için uğraş veren herkesin yardımcısı olsun
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.252 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.