Kabe örtüsünün 'enteresan' öyküsü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Ağustos 2020, 17:27:42


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kabe örtüsünün 'enteresan' öyküsü  (Okunma Sayısı 4861 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tien san
Ziyaretçi
« : 26 Kasım 2009, 08:36:31 »

 Kabe örtüsünün 'enteresan' öyküsü

Kabe'nin örtüsü hacı adaylarının Arafat'ta bulunduğu arife günü değiştirilecek. Değişim sırasında yerli halk dışında kimse Arafat'a sokulmayacak.
Kabe örtüsünün 'enteresan' öyküsü

Örtü, Hz.arap Muhammed döneminden bu yana, Kabe'nin anahtarını elinde bulunduran Kureyş Kabilesi'nin Şeybi Kolu'nun en yaşlı üyelerinden Abdulaziz Şeybi'ye sembolik bir törenle teslim edildi.

Kabe örtüsü yarın aile tarafından değişiklik için Suud yetkililere verilecek. Kabe'nin örtü ve anahtarı 14 asırdan bu yana Şeybi ailesinde bulunuyor. Bu konuda Hz.arap Muhammed'in şu hadis-i şerifi bulunuyor:

"Şeybi ailesinden Kabe örtü ve anahtarını ancak zalimler alır."

3 ayda dokunuyor

Saf ipek üzerine altın işlemeli örtü, Kabe-i Şerif Örtü Fabrikası'nda 3 aylık bir çalışma sonucu dokunuyor.

Mekke'de bulunan Kabe-i Şerif Örtü Fabrikası, yılın 3 ayında çalışıyor ve yalnızca Kabe'nin örtüsünü dokuyor.

Siyaha boyanmış halis ipek ve 16 parçadan oluşan Kabe örtüsü, 17 milyon riyale mal oluyor.

14 metre yüksekliğinde olan örtüde, jakard usulüyle işlenen "La İlahe İllallah arap Muhammedün Resulullah - Allah Celle Celalühü - Sübhanallahi Vebihamdihi Sübhanallahi el Azim - Ya Hannan Ya Mennan" ibarelerinin yazıldığı 95 santimetre genişliğinde Kabe kuşağı bulunuyor.

16 parçadan oluşan 47 metre uzunluğundaki Kabe kuşağı, 4 yandan tüm Kabe'yi kuşatacak şekilde sarılıyor. Kuşağın hemen altında İhlas Suresi'nin işlendiği dörtgen şeklinde bölümler bulunuyor.

Ayrıca kuşağın altına Allah'ın 99 ismi (Esma'ül hüsna) işleniyor. Adına "Burku" denilen Kabe kapısı üzerindeki örtü, siyah ipek kumaş üzerine işlenmiş kabartma ayetlerden oluşuyor. 6,5 metre uzunluk ve 3,5 metre genişlikteki Kabe kapısının üzerinde yine ayetler ve kabartma nakışlar yer alıyor. Birisi Kabe kapısının örtüsü olmak üzere 5 parçadan oluşan örtü için 658 metre kare kumaş kullanıldı.

Örtü değişimi sırasında Arafat'a sadece yerli halk girebilir

Kabe örtüsünün değiştirilmesi esnasında hacı adayları Arafat'a çıktığı için Mekke'de sadece 'yerli' halk bulunuyor.

Kabe, bayramın ilk günü şeytan taşlamanın ardından Kabe'ye gelen hacılar için hazırlanıyor.

Örtünün tarihçesi

Tarihte Kabe'yi örtme işi değişik kabileler tarafından yardımlaşarak yapılmış. İlk olarak tek başına Ebu Rabia Abdullah, Kabe'yi örtmüş. Yine Abdulmuttalib'in zevcesi Netile Hubab (Abbas'ın annesi) rivayet edildiğine göre, kaybolan oğlu Abbas bulunursa Kabe'yi kendi başına örteceğini vadedmiş.

Oğlu bulununca bu vaadini yerine getiren Netile Hubab böylelikle tek başına "Kabe'yi örten ilk kadın" olarak tarihteki yerini almış. Hz. Ömer zamanında ilk olarak Kabe "beyt-ül maldan" (devlet hazinesi) örtülmüştür.

Bundan sonra Kabe örtüsü hükümetlerin sorumluluğunda oldu

                          .Konu hicbir sekilde dini tartismaya yönelik degildir. Haberi eklememdeki amac,evrensel din´i lider,islamin mucidi tüccar muhammetin,örtüsünün degistirilme aninda,yabanci irktan kimseyi orda bulundurmayi yasakliyan,arap irkciligi ile ilgilidir                         "Şeybi ailesinden Kabe örtü ve anahtarını ancak zalimler alır."


                           Bu cümlede yapilan vasiyet,tam anlami ile irkciliktir  Ozaman dunyanin en irkci milleti yahudinin gunahi ne? Bosuna dememisler,üzüm üzüm´e bakarak,kararir. Sonucta yahudi ile arap ayni soydan geldigine göre ,.Arap irkciligini yaparken iyide,yahudi yaparken niye kötü olsun?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Motun_TR
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2009, 13:03:37 »

Tien san kandaşım, uydurma hadislerin ortada cirit attığı bir yüzyıldayız. Bundan öncede bu böyledir değişen bir şey yok. Peygamber zamanında 300 veya 400' ü geçmeyen hadisler peygamberin vefatı üzerine yüzbinleri bulmuştur. Her yazının altına hadis-i şerif yazılınca peygamber söylemiş olmuyor. Arapların nasıl bir ırk olduğunu biliyorsunuz. Yalan, dolan, hile çoğu şey bunlardadır. Peygambere en büyük kötülüğü yapanlarda bu şerefsizlerdir, sahiplenmeye çalışanlar da...

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

budun
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 5


« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2009, 15:27:08 »

tien -san bak aslanım böyle yapıp müslümanların inancıyla oynaman çok yanlış öyle alay eder gibi arap muhammet demeni doğru bulmuyorum bu bende dahil içimizdeki inanan insanları rencide eder bu allahla insanlar  arasındaki olay.esenlikler
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tien san
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2009, 16:04:40 »

tien -san bak aslanım böyle yapıp müslümanların inancıyla oynaman çok yanlış öyle alay eder gibi arap muhammet demeni doğru bulmuyorum bu bende dahil içimizdeki inanan insanları rencide eder bu allahla insanlar  arasındaki olay.esenlikler
tien -san bak aslanım böyle yapıp müslümanların inancıyla oynaman çok yanlış öyle alay eder gibi arap muhammet demeni doğru bulmuyorum bu bende dahil içimizdeki inanan insanları rencide eder bu allahla insanlar  arasındaki olay.esenlikler            Budun sen istersen önce Türkce yazim kurallarina dikkat et,sonra bir Türkcüye hitap seklini ögren Daha sonrada meramini anlat. Bu ne bicim ileti,aslanimmis ? Utan biraz ayiptir Bizim kimsenin inancina hakaret ettigimiz yok.Madem arap sözü hakaret anlami tasiyor,herkes kaderine razi olsun Bana Türk Tien diye hitap etseler,bundan gurur duyarim Arapta utansin arap oldugundan Su ise bak ya Tanri tüccar muhammete arapligi layik görmüs,yaratmis. Biz arap deyince niye hakaret olsun? Bunun mantigi ne?  Kimseye bu konuda yorum yapmaya tesvik ettigimde yok,hesabina gelmiyen yazmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SELENGA
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2009, 16:32:29 »

İnanç ve öğelerine dair hiç bir konunun tartışılmasına müsaade etmeyeceğimizi defalarca kez bildirdik duyurduk..

Türklüğümüzün önüne ve ardına geçecek olan hiç bir düşünce bizim değildir..

Kimin nerede ne yaptığı ne'ye inandığı neye taptığı umrumuzda bile değil..

Arap Milleti'nin canları kızıl tamu'ya..Fakat Türkiye'nin ezici çoğunluğunun hiç bir kutsalı'na '' İslamın Mucid'i '' '' Arap Muhammet '' '' Tüccar Muhammet '' türünden sözlerin bu sayfalarda yazılmasına müsaade edecek değiliz..Çünkü bu tür söylemlerin Türklüğe zerre katkısı olmayacağını ve sadece ayrılık tohumları ekeceğini düşünüyoruz..

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2009, 17:31:34 »

Ufacık bir yağmurda Kabeyide sel basmış,nasıl oluyorsa.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2009, 10:28:07 »

''Örtü değişimi sırasında Arafat'a sadece yerli halk girebilir''

Kuranda milliyetçilik yok derler ama islamın beşiğindeki araplar milliyetçiliğin allahını yapıyorlar.Galiba bizdeki ümmetçilere yasak milliyetçilik Gülümseme Göz Kırp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.21 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.