k.rtlerin soyu nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Eylül 2020, 18:23:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: k.rtlerin soyu nedir?  (Okunma Sayısı 4457 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
börtug
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 37« : 10 Ocak 2012, 00:42:59 »

Bugün 1963 yılında basılan Türk Kültürü Dergisininde  M. Fahrettin Kırzıoglu tarafından yazılan yazıda kürtlerin oguzların bogduz ile becen boylarından geldiğini iddia eden bir yazı okudum. Bu konuda beni bilgilendire bilirseniz sevinirim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
kemal67
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 122« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2012, 00:45:49 »

Yanlış yazıyor çamurdan gelme hepsi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2012, 00:49:00 »

Börtuğ, Kürtlerin Türk boyu olduğunu iddia eden bir çok kişi ve kaynak var günümüzde. Bunlar tamamen Türk tarihini saptırmak ve kürtlere bir soy, bir kök, ve bir tarih yaratmak için yapılan çırpınışlar sadece.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2012, 01:02:57 »

Kürt denen piç Boğduz değil, BOK uz soyundan geliyorlar.

Bkz; Turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Utacı Börü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 111


TTK!


Site
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2012, 04:01:45 »

Bu pis organizmalar değil Türklerin soyundan, Türk'ün beslediği köpeğin soyundan bile olamazlar.

Dört çeşit k.rt vardır:
-Eşek + Van Kedisi ilişkisinden olan (Equus Felis:asinus-catus)
-Maymun + İt ilişkisinden olan (Canis Primates: familiaris)
-Toñuz + 7'li çekirge grubu ikişkisinden olan (Suidae Orthoptera: Hepta Caelifera)
-Bir yerine yarasa kaçan fahişenin yarasayla ilişkisinden olan (Chiropteraus-orrosbhus)

Bir de bunların birleşmesiyle oluşan kombinasyonlar sonucu meydana gelenler var. Bunlarla beraber ortaya 12 alt kırma çıkıyor. Bu alt kırmalar da bir daha kırılıyor derken binlerce tür çıkıyor. Bu k.rt türlerinin tümüne hayvanbilimde "piç" adı verilir.

Ayrıntılı bilimsel bilgi: Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turklugun-dost-ve-dusmanlari/canis-familiaris-k-rduis/


Ciddi konuşmak gerekirse: Tamam, Türkmenlerin bu hayvanlarla karışması sonucu ve asimilasyonlar sonucu ortaya çıkan k.rtler olabilir ama bunlarla vakit kaybetmek çok yersiz. Onlar da eksik kalsın! Bataklıktan başkasını kurtaralım derken komple düşmemeliyiz. Bataklıktaki kırmalarla uğraşma zamanı değil.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin!

YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2012, 04:05:02 »

Kürtleşen Türkmen Toplulukları

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nun, 1500-1600 yılları arasındaki Osmanlı tahrir kayıtlarına dayanarak; Bugün kendini Kürt olarak bilen bazı ailelerin 16. yüzyıl kayıtlarına göre Türkmen olduğu görülüyor dediğini, bunun Kürtler yok demek olmadığını, Kürtleri reddetmediğini ve Kürtlerin tümünün Türkmen olduğunu söylemediğini, yaptığı tespitlere göre 2.287 aşiretin Kürt orijinli olduğunu belirlediğini ve bunu da kaydettiğini, bunun Türkçülük yapmak veya Kürtleri inkar etmek anlamına gelmeyeceğini ifade etmesine rağmen, bazı siyasi partilerin milletvekilleri, çeşitli örgütlerin mensupları ve köşe yazarları, Halaçoğlu aleyhine adeta bir linç kampanyası başlattılar ve istifasını istediler.

Osmanlı arşiv belgelerindeki gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılmasından tedirgin olan çevrelerin tutumunu anlamak mümkün değil. Halaçoğlu, aslında bir gerçeğe parmak basmıştır. Fakat o gerçek nedense pek dillendirilmek istenmiyor. Bugün Kürt olarak bilinen bazı aşiret, kabile, aile veya şahısların geçmişi farklı bir orijine dayanıyorsa ve buna dair kanıtlar da mevcutsa, bu gerçeği gizlemenin mantığı var mı? Osmanlı kayıtları dışında, yabancı bilim adamları, hatta Kürt tarihçileri bile Kürtleşen Türkmenler gerçeğinden bahsetmektedirler.

Bitlisli Şeref Han, "Şerefname" (Kürt Tarihi) adlı kitabında (1597) Tunceli ve yöresindeki beyliklerin soy bakımından Türkmen olup Selçuklu hükümdarı Melikşah'a dayandıklarına değinmektedir. Tunceli halkının yaşlı kuşağı da "Horasan'dan gelen Türkleriz" demektedir. Tunceli bölgesinde Kürtçe veya Zazaca konuşan Balaban, Sarı Saltık, Koçgiri, Koç Uşağı, Abbas Uşağı, Arslan Uşağı, Alan, Lolan, Hormek vb. aşiretlerin Türkmen kökenli oldukları çeşitli kaynaklarca ileri sürülmektedir.

Osmanlı döneminde Orta ve Batı Anadolu'dan Van, Erzurum, Diyarbakır, Maraş, Mardin, Urfa ve Antep yörelerine sürülen/yerleştirilen Beydili (Badılı), Karakeçili, Risvanli, Döger/Dögerli, Çakallı, Bazuki, Mukri, Gürkanlı, Gündeşli, Hamidlü, Danışmendlü, Cenbekli, Celali, Beritanlı, Hasananlı, Zaferanlı, Akcakoyunlu, Karakoyunlu, Karahanlı, Karsanlı, Bozulus, Kılınçlu, Becenevi, Halacan, Bayat, Bayındır, Salur, Bügdüz, Yıva, Karkın, Milli, Tilki, Atmalı, Kızkapanlı, Bayrambeyli vb. yüzlerce aşiret ve kabilenin de keza Türkmen asıllı olup, süreç içinde Kürtçe öğrendiği ve Kürtleştiği yönünde ciddi kaynaklar ve belgeler bulunmaktadır.

Evliya Celebi'nin (17.yüzyıl) "Seyahatname"sinde Bingöl Dağı'nı anlatırken, "Burada yasayan Türkmen aşiretlerinin adını yazsak kitap olur." demesi çok çarpıcı bir belirlemedir.

Diyarbakırlı Ziya Gökalp, bölgedeki aşiretlere ilişkin yaptığı incelemeler sonucunda Kürtlerle beraber yaşayan Türkmen aşiretlerinin tedricen Kürtleştiklerini, Urfa ile Siverek arasındaki Döger nahiyesine yerleşenlerin Kürtçe öğrendiğini, Urfa ve Diyarbakır'daki Karakeçili aşiretinin Osmanlı'nın ecdadı olan Kayı boyundan ayrıldığını ve Kütahya yöresindeki Karakeçililerin amcazadeleri olup Kürtçe konuştuğunu, yine Diyarbakır'daki Türkan ve Mardin yöresindeki Kiki, Carıkan, Halacan adlı Türkmen aşiretlerinin de tamamen Kürtleştiklerini söylemektedir. Kürtleşen Halacan (Halaç-lar) aşireti ile TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun mensubu olduğu Halaç Türkmenlerinin aynı kökten geldikleri anlaşılmaktadır. Osmanlı kayıtlarında, Halaçlı, Halacan, Halacanlı, Khalac, Kalaç gibi Türkmen topluluklarından bahsedilmektedir. Şu belge, Türkmenlerin zamanla nasıl Kürtleşebildiklerini belirtmesi bakımından ibret vericidir: 976 (1568) Ruha (Urfa) Sancağı defterinde, bir Oğuz (Türkmen) boyu olan Dögerler, "Cemaat-i Ekrâdı Dögerlü" (Dögerlü Kürtleri Topluluğu) şeklinde kaydedilmiştir. Kabilenin vergiye tâbi şahısları arasında; Bayram, Gündoğmuş, Budak, Yağmur, Kaya, Sarı, Tanrıverdi, Durmuş, Dündar ve Satılmış gibi Türkçe adlar taşıyanlar görülmekte ve hatta Karkın gibi bazı Oğuz boyları adını almış kimselere bile tesadüf olunmaktadır.

Osmanlı Paşası Mehmet Arif Bey'in, 1876-1877 yıllarında Doğu Anadolu'ya yaptığı gezi ile ilgili olarak anılarını anlatırken; "Oymak gördüm dede Türkçe konuşuyor, oğul Türkçe biliyor, fakat torun hiç Türkçe bilmiyor, Kürtçe konuşuyordu." demesi de bir başka enteresan durumdur.

Araştırmacı-Yazar Rıza Zelyut'un DTP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel ile ilgili yazdıklarını aktarmakta da yarar görüyorum: "Sabahat Tuncel'in ailesi, Balaban aşiretinden... Balabanlar, büyük bir aşiret olan Begdili aşiretine bağlıdır. 13. yüzyılda yasayan büyük tarihçi Reşidüddin, Begdili Türkmenlerini Oğuz boylarından birisi olarak kabul etmektedir. Begdili Türkmenleri, Kuzey Suriye'deki Türkmenlerin Boz Ok kolunu meydana getiren boylardan birisi idi. Begdilililer; Safevi devletinin kurulusuna da katılmışlardır. Bunlar, 16. yüzyılın başında Osmanlı devletine karşı çıktılar ve (Alevilerin bugün bile çok önem verdikleri) Şah İsmail'in yanında yer aldılar. Bu durum, Begdili Türkmenlerinin tam Alevi olduklarını gösteren karşı konulmaz bir kanıttır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Begdili aşiretine bağlı olan boylar içinde Balabanlılardan 100 evin vergiye bağlandığı gösteriliyor. Begdili aşireti daha üst çatı olarak Şamlu Türk aşiretine bağlı idi. Şamlular, Alevi kimlikli Safevi devletinin kurulmasında rol alan 1. dereceden aşiret idi. Ben yazmıyorum, tarih yazıyor: Balabanlu aşiretinden olan Sabahat Tuncel, Kürt değil, en has Türk'tür. Fakat Kürt aşiretlerinin baskısı sonucu onun aşireti dilini yitirince, bunlar kendilerinin Kürt olduğunu sanmaya başlamışlardır.

Kaynaklar gösteriyor ki, Güney Anadolu'daki Afşar boyu da Türk'tür ve Alevi kimliklidir. Çünkü bunlar da diğer Kızılbaş Türkmenler gibi İran'da devlet kuran Sah İsmail'e yardım etmişlerdir." Öyle anlaşılıyor ki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bugün Kürtçe veya Zazaca konuşan birçok Türkmen orijinli aşiretin neden ve nasıl kimlik değiştirdiğini ortaya çıkarma konusunda akademis yenlere önemli görevler düşmektedir.
Kaynaklar:
-Şeref Han, Şerefname (Kürt Tarihi), Arapça'dan Çev.M.Emin Bozarslan, Ant Yayınevi, İstanbul 1971.
Evet; Çok da övündüğümüz Osmanlının Milletine karşı duyarsızlığı, Milletinin asimile olmasına zemin oluşturmuşdur.

Safkan Türk  09 Ocak  turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2012, 12:45:51 »


Yalnız çoğunun anlamadığı bir şey var; k.rtlük bir soy değildir. K.rtler; ortadoğu coğrafyasında kenara itilmiş irili ufaklı toplulukların adlarını yitirip soyu sopu belli olan uluslarca onlara ''k.rt'' adının verilmesiyle oluşmuştur.

Evet işte bu;

Ortadoğuda özellikle de ilk zamanlar arapların dile getirdiği kürt ifadesi bu bölgede Tengizin de dediği gibi bir kenara itilmiş, dışlanmış veyahut kendisini zamanın medeni dünyasından dışlamış topluluklar için kullanılmıştır.

Anadoluda dahi Türkmen aşiretleri birbirlerini dağlı, medeniyetsiz, kuralsız ve nizamsız şeklinde karalamak için kürt ifadesini kullanmıştır. Osmanlı devleti de yine dağlarda yaşam sürmüş, devletin varlığına sürekli isyan halinde olan Türk aşiretleri için kürt ifadesini kullanmıştır. Yani kürt ifadesi hiçbir zaman bir ırk veya etnik grubu ayırt etmek için kullanılmamıştır. Bu dışarıda kalan Türk, arap, ermeni, farsi, yahudi, süryani, çingene gibi değişik topluluklar zaman içinde kürt ifadesinden nasibini almıştır. İşte bu şekilde ikürt olarak ifade edilen bu yığın topluluğun yaşadığı ortak coğrafya da zamanla değişik dillerden gelen kelimelerin oluşturduğu yapay bir dil türemiş adına da kürtçe denilmiştir. Bu yapay dilin ve yapay topluluğun oluşmasına rus, ingiliz ve fransız tarihçilerin de katkısı olmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
börtug
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 37« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2012, 14:11:59 »

Açıklamalarınızdan dolayı hepinize teşekür ederim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2012, 15:12:15 »

Fahrettin Kirzioglu, Abdulhalük Cay gibilerinin yazdiklarini kaale almayin derim. Her ikisininde kürtler üzerine yazdiklari kitaplari okudum.  
Bu iki yazar, bugün kürt olarak adledilen karma toplulugun Türkmenlerden caldiklari bazi kültürel ögeler üzerinden giderek bunlari Türk yapma gayretindedirler. Örnegin Abdülhaluk Cay, "Her yönü ile kürt dosyasi" isimli kitabinda kürtlerdeki Nevruz kutlamalarinin onlarin Türklügüne delalet ettigini söyler. Halbu ki ismi bile Türkce olmayan nevruz bayrami, bütün irani topluluklarda baharin gelisiyle beraber kutlanan bir bayramdir. Türklerin kutladigi bayram ise nevruz degil "Yeni Gün’dür"...
Bu sadece bir örnekti, yillar önce okudugum bu kitaplar o zaman bile bana hic inandirici gelmemisti.
Yine bu iki milliyetci(!) muhteremin bugün kürt istilasina maruz kalmis bölgelerde (Hakkari, Sirnak, Van gibi) taslarda kayalarda Türklerden kalan yazilari, resimleri kitaplarinda kürtlere mal etmeleri tamamen sacmaliktir. Daha 100 sene öncesine kadar o bölgelerde sehir merkezleri Türk cogunluktaydi. Her ne kadar bugün oralar kürtler tarafindan istila edilmis olsada elbette Türklerden geriye izler kalacakti, tutupta bunlari kürtlere mal edip sonra bunlar üzerinden Türklükle uzaktan yakindan hic alakasi olmayan bir toplulugu Türk yapmak gercekleri carpitmaktan baska birsey degildir.

Bir toplulugun hangi aidiyete mensup oldugunun tespitinde antropoloji, fenotip, genotip gibi faktörlerde cok önemlidir, halbu ki bu iki yazar bunlara hic girmeden kültürel ögeler üzerinde yogunlasarak Türklükle uzaktan yakindan alakasi olmayan bir toplulugu Türk yapiyorlar.

Yukarda Tengiz cok güzel izah etmis, kutluyorum kendisini....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
kartaltürk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 9« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2012, 16:52:51 »

Annemle gecende oturuyoruz internetten ermenice konusan birinin görüntülerini gösterdim..Sonra neyce konusuyo bunlar dedim.. Kürtce dedi...  benim gözlemlerim Kürtcenin ermenice, farsca, arapca karisimi bir dil oldugu.. Insanlarida ermeni-fars kirmasi bir tipe benziyor.. Ben Kürtlerin kesinlikle Ermeni souyndan geldigine inaniyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Olma öyle sinsi çakal yahut engerek! Bozkurt gibi, kartal gibi dögüşmek gerek!
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.257 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.