Jandarma Türkçe Ezan Andıçı Hazırlamış.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Eylül 2020, 14:56:51


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Jandarma Türkçe Ezan Andıçı Hazırlamış.  (Okunma Sayısı 2296 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuz Şad
Ziyaretçi
« : 16 Haziran 2010, 20:29:25 »

Jandarma'nın Türkçe Ezan Andıcı

Jandarma Genel Komutanlığı'nın Batı Çalışma Grubu'na sunulmak üzere 'Türkçe İbadet' andıcı hazırladığı ortaya çıktı.

Ülger'in 'Kurmay Binbaşı' olarak hazırladığı andıç, dönemin Jandarma Genel Komutanı Rasim Betir imzasıyla komuta katına sunulmuş.

Andıç'ta 16 Haziran 1950'de ezanın Türkçe okunma zorunluluğunu kaldıran Demokrat Parti, “Türk halkının çağdaşlaşması bakımından önem arz eden ibadetin Türkçeleştirilmesi hususunda ileri adımlar atması gerekirken çıkardığı bir kanunla ezanın Türkçe okunması mecburiyetini kaldırmıştır” denilerek eleştiriliyor.

“Türkiye cumhuriyetinin kurulmasından itibaren irticanın devrimlere karşı sağladığı ilk ilerleme budur” denilen andıçta, “Maalesef oy kaygısıyla zamanın iktidar ve muhalefet partileri irticanın bu oyununa alet olmuşlardır” denilerek karara destek veren dönemin muhalefet partisi CHP de eleştiriden nasibini alıyor.

TSK ÖNCÜLÜK ETSİN!

Askerin 'Türkçe ibadet'e öncülük etmesinin istendiği andıçta, “TSK her türlü yeniliğin ülkeye getirilmesi ve uygulanmasında öncülük etmektedir. İbadetin Türkçe yapılması hususunda da diğer kurum ve kuruluşların harekete geçirilmesinde öncülük yapmasında fayda mütaala edilmektedir” ifadeleri kullanılıyor.

Türkçe ibadete aşamalı geçiş için bazı kurumların görevlendirilmesi gerektiği vurgulanan andıçta, “Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın etkin rol oynaması önem arz etmektedir” deniliyor. Siyasi partilerin seçim dönemi olması nedeniyle konuyu tartışmaya açmaktan çekindikleri vurgulanan andıçta, “Konunun seçim öncesinde gündeme getirilerek bazı odaklarda TSK'nın yıpratılmaya çalışılmasına fırsat verilmemelidir” deniliyor. Bu nedenle de kısa bir dönem içerisinde gerekli hazırlıkların yapılarak yeni hükümetin oluşumunu müteakip şunların yapılması isteniyor:

AŞAMALI OLARAK GEÇİLECEK

** Türkçe ibadetin kamuoyunda diğer kuruluşlarca gündeme getirilmesi ve tartışmaya açılması.

** Cenaze törenleri, kışlalarda yapılacak ibadetler gibi dini etkinliklerde okunacak dualardan sonra bunların Türkçe anlamlarının da ifade edilmesi.

** Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ibadetin Türkçe yapılması gerektiği konusunun kamuoyunda tartışmaya açılmasının sağlanması. n Kamuoyunda yeterli olgunlaşma sağlandıktan sonra aşamalı olarak ibadete geçilmesi.

ÇAĞDAŞ UYGARLIK!

İbadetin Türkçe olması halinde, “Laik bir anlayışla daha çabuk ve daha hızlı bir şekilde çağdaş uygarlık düzeyine çıkılacak. Atatürkçü düşünceyi benimsemiş genç nesillerin ve aydın din adamlarının yetiştirilmesi için uygun ortam sağlanacak. Tüm Türk dünyasının ibadetinin Türkçe'nin benimsedikleri lehçeyleriyle yerine getirilmesi sağlanarak, İran gibi ülkelerin din yoluyla Türk Cumhuriyetleri üzerinde sağlamak istediği üstünlük ortadan kalkacaktır” öngörüsünde bulunuluyor.


Türkçüler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düşünsel anlamda siviller içerisinde en yakın olduğu topluluğudur. Türkçülüğün ideal ve hedeflerinin, hemen hemen TSK içerisinde birileri tarafından da düşünülüp, uygulanmaya çalışıldığı bir gerçektir. Türkçe ibadetin geri gelmesi için zamanında Jandarma'nın böyle bir andıç hazırlayıp Batı Çalışma Grubuna vermeyi düşünmesi, şayet aslı var ise; sevindirici durumdur. Çünkü toprağa bir tohum ekilmiş, o tohum elbet birgün filizlenir ve yeşerir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2010, 20:39:16 »

EZANLA MEZANLA UĞRAŞACAKLARINA,KAHPENİN DÖLLERİ KÜRT KÖPEKLERİNİN İCABINA BAKSINLAR,HER GÜN BİR KAÇ KOÇ YİĞİT ŞEHİT OLUYOR,ONLARIN ASIL İŞLERİ BU EZAN DEĞİL!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.217 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.