İRAN MÜDAHALESİ Mİ GELİYOR?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2020, 09:51:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İRAN MÜDAHALESİ Mİ GELİYOR?  (Okunma Sayısı 2146 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BOĞAÇHAN.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 522« : 05 Ağustos 2011, 00:36:24 »

Çetin Ünsalan

Dünya ekonomisinde bundan sonraki sürecin ortaya çıkması bakımından herkes gözünü ABD'ye çevirmişti. ABD'nin özellikle temerrüde düşme riskinin ortaya çıkması, beraberinde birçok olumsuzluğun vadesinden erken yaşanmasına neden olacaktı.

Birçok ekonomist son dakikada da olsa anlaşmanın sağlanacağını ve Obama'nın elinin rahatlayacağının altını çizdi. Nitekim beklenen de oldu. İstenen rakamın biraz altında bir dilimde uzlaşı ortaya çıktı.

Bu işin gözüken yanı… Fakat meseleye sadece bu sığ çizgiden bakmak, ancak günübirlik düşünenlerin öngörüsü olabilir. Zira son dakikaya kadar süren pazarlıkların ve ortaya konulan iddiaların içeriğinin incelenmemesi, ayrıca ABD'nin bu uzlaşı ile sorunlarını aştığı izleniminin yaratılması büyük bir hata olur.

O zaman Temsilciler Meclisi'nde ortaya çıkan kabulün biraz analizini yapmak gerekiyor. Nedir bu? Borçlanma tavanın artırılması… Yani bizim de kapılmış olduğumuz borcun sürdürülebilirliği yaklaşımının devam ettirilmesi.

Bugünkü borçlanmayla iki sene sonra daha büyük bir sorun ve maliyetle karşılaşması muhtemelen olan ABD'nin sorunları halledilmedi. Sadece nefes alması ve zaman kazanması sağlandı.

Öncelikle 14,3 trilyon dolarlık borçlanma tavanına ulaşılmış olması, ülkenin 2020'ye kadarki bütçe açığına bugünden ulaştığının kanıtı olarak ortaya konulmalıdır. Yani açmaz büyüktür. Önümüzdeki 10 yılda yapılacak 2,1 trilyon dolarlık kesintinin de halktan şirket Amerika'ya doğru kaydırılacağı açık.

Yani yapılan derin pazarlıklar içinde şirket Amerika'nın önemli bir zafer kazandığını söylemek mümkün. Bitti mi? Hayır… Asıl bu çekişme yaşanırken Cumhuriyetçi kanadın ve onun özelinde Neocon'ların, silah ve ilaç lobisinin etkisiyle direttiği bir kararı sorgulamak gerekmiyor mu?

Şirket Amerika'nın borçlanma tavanının yükseltilmesi karşılığı 'İran'a müdahale yapılması talebi' ne oldu? Bir uzlaşı sağlandığına göre, Obama yönetimine bu olanak hangi tavizler sonunda verildi?

Ortadaki pazarlık, şirket Amerika'nın bire üç kazanmayı planladığı İran olduğuna, gerekli rahatlama da sağlandığına göre İran pazarlığı ne ile neticelendi? Suriye'de yaşananlar ve İngiliz Dışişleri Bakanı'nın müdahale edilebileceğine yönelik beyanatları, her fırsatta birlikte anıldığına göre İran'ı da kapsıyor mu?

Dünyanın başını kumar ekonomisinden kaldırıp, bu soruların cevabını bulması gerekiyor. Diyeceksiniz ki bize ne? Biz çok bölgeye hakim bir iktidar tarafından idare ediliyoruz ya… Eğer ABD öncülüğünden bir güç Suriye üzerinden İran'a müdahale ederse ne yapacağız?

Onun yanıtı da Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yeni dönemi anlatırken verdi: "Hükümet görev verir, asker yerine getirir."
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ULAK_ KURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 440« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2011, 01:59:39 »

Iran'a  kısa vadede saldırabileceklerini sanmam..Şartları henüz oluşturamadılar. Ayrıca saldırmadan önce çok düşüneceklerdir.Iran sağlam duruyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
IrkçıFilozof
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 24« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2011, 10:55:54 »

Amerika devletinin böyle mesnetsiz,plansız bir saldırı yapabileceğine ihtimal vermiyorum.Suriye'ye olabilir,ancak o da birleşmiş milletler maskesini takarak yapar.Yani tüm birleşmiş milletler üyesi ülkelerden askeri destek alarak karma bir ordu oluşturur ve suriye'ye saldırabilir.

İran'a saldırı fikri uçuktur.İran'a saldıramaz.Nükleer silahı olduğu biliniyor,ve bu iş sadece İran la bitmez.Ardı Rusya'ya ve Çin'e dayanır.Emin ol,asya'nın bu iki ağır topu,teraziyi dengeliyor.Abd o kadar uzun boylu işler yapamaz artık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Biz TÜRK'ler, TANRI soyuyuz. TANRI, TÜRK evladını özel yaratmıştır.

Ve her zaman bizim yanımızdadır ! Düşmanlar unutmasın.
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2011, 20:30:56 »

ABD ve İsrail, bir gün İran'ı vuracak bu kesin. İran da bundan sonsuza kadar kaçamayacağını biliyor. İran'ın en büyük kozu nükleer gücü, fakat aynı güç Irak'ta da vardı. Ama İsrail Hava Kuvvetleri, son derece iyi tasarlanmış bir saldırı ile santrali yerle bir etmişti. İran'ın avantajı ise İsrail'e ve ABD üslerine nispeten daha uzak olması. Ancak biliyoruz ki, İsrail Hava Kuvvetleri'nde tanker uçaklar ve elektronik saldırı ekipmanları da var. Orta Doğu'nun en işlevsel hava gücü olan İsrail'e karşı, TORM1 füzeleri, uzun menzilli Şahap serisi ve nükleer başlıklardan başka kozu yok İran'ın. Uçaklarının ve pilotlarının Yahudiler'e kafa tutması mümkün değil.

Rusya ve Çin, olası bir İran harekâtını alkışlamayacaktır elbette. Ancak, Rusya fazla büyütülen bir ülke. Amerikanlar ile başa çıkabilecekleri bir alan yok Ruslar'ın. Bugün, okyanusun ötesine gidip operasyon yapabilecek yegane güç ABD'dir. Rusya, her ne kadar güçlü gibi dursa da, Amerikan tehditi karşısında pek ses çıkartamayacaktır.

Çin'de durum daha beter (daha beter olmalarını, Japon işgaline uğramalarını dilerim.) Elbette onlar da artık küresel bir güç. Ancak, Hindistan'a karşı bile sesini yükseltemeyen Çin, ABD-İsrail-İngiltere-Fransa ittifakına karşı ne derece kararlı olabilir bilemiyorum. Ayrıca, Çin ekonomisinin Batı'ya bağlı olduğunu da unutmamak gerek. Bundan kurtulmak için önemli atılımlar yapıyorlar, Afrika ülkeleri ile aralarını iyi tutup orayı kendi pazarları haline getirdiler. Ama, Amerikan ve Avrupa firmalarına bağlı ekonomiden hala tam olarak kurtulamadılar, bu yüzden hala ABD seviyesinde değiller.

Kısacası, bugün İran, yakarız yıkarız edebiyatı yapıyor. Nükleer füzelerle İsrail'i vuracaklarını iddia ediyorlar. Bazı yorumlarda da ''HAMAS'ın Hizbullah'ın füzelerini durduramayan İsrail, İran saldırısında perişan olur.'' dendiğini görüyorum. Sadece şunu söyleyeyim;

Siz, muhtemelen kimsenin ölümüne, hatta yaralanmasına bile sebep olmayacak dandik, kısa menzilli bir füzeyi durdurmak için, elinizdeki milyon dolarlık bir füzeyi kullanır mıydınız?..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
IrkçıFilozof
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 24« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2011, 22:01:32 »

Sayın,Börü Kağan kandaşım !

Yazını okudum gayet güzel ve isabetli.Birşeyler eklemek istiyorum sadece.
Tabi ki,ABD'nin dünya üzerindeki gücü yadsınamaz.Yadsıyan olursa da kendisini hatırlatır.Elinin uzanamadığı yer var mı dünya da ? Tabii ki hayır. 2.dünya savaşında bildiğimiz gibi en karlı ABD çıkmıştı.O günden bugüne yani 1945-1950 yıllarından sonra,ABD'nin Vietnam'a,Kore'ye,Afganistan'a,Irak'a girmesi büyük çok büyük ekonomik güç gerektirir.Görmediğimiz darbeler örgütlemesi,ülkelerdeki iki karşıt grubu silahlandırıp savaştırması da cabası.Herşeye eli yetiyor.Buraya kadar herşey olağan ve normal.

Ancak,günümüzde dünyanın gelişen şartlarında ABD tek başına güç olamaz.Soğuk savaş döneminin sona ermesiyle,1991'den günümüze dünyada tek ağırlık merkeziydi bu doğru.Ancak,artık ABD halkını savaşlara çekemiyor.ABD halkı savaşlardan bıkmış durumda.Ve bu memnuniyetsizlik ABD'nin artık elini kolunu sallayarak bir ülkeye savaş açmasına engel olacak.Gelişen ekonomiler ABD'ye karşı bir blog oluşturacak.Bakınız;Çin ve Rusya asla küçümsenemez.İran keza öyle.Ve tabi çok çabuk hızla büyüyen,Latin Amerika ülkeleri.(Venezuella,Brezilya vs.)

Artık,dünyada birden çok güç dengesi oluştu,oluşuyor.Ve ABD artık heryere el atarak üste çıkamayacağını,aksine el attıkça batacağını biliyor.Örnek olarak,Vietnam savaşındaki yenilgileri,Küba'ya domuzlar körfezi çıkartmasındaki başarısızlıkları.

Rusya'nın ne yapacağı belli olmaz,şuanda nükleer denemeler yapılıyor sibirya'da,keza kuzey kore'yi unutmamalıyız,kaybedecekleri birşey olmadığını anlarlarsa nükleer savaş patlak verir,bu da 3.dünya savaşı ve dünyanın sonu demektir.ABD artık çokta rahat değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Biz TÜRK'ler, TANRI soyuyuz. TANRI, TÜRK evladını özel yaratmıştır.

Ve her zaman bizim yanımızdadır ! Düşmanlar unutmasın.
GöKTÜRK KÜRŞAD
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 400


TTK


« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2011, 22:27:01 »

Buradan şunu çıkarıyorum kandaşım,artık abd bu dünya düzeninde çok da rahat bir şekilde okyanus ötesi ülkelerde uzun vadeli boy gösteremeyecek,herşeyin bir sonu var,bu diklenmenin getirdiği zararları karşılayabilecek ekonomisininde çok güçlü olması gerekmekte.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK,bu ülkenin yegane efendisi,yegane sahibidir.Saf TÜRK soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır;hizmetçi olma hakkı,köle olma hakkı.Dost ve düşman,hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler.                          M.Esat Bozkurt
ULAK_ KURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 440« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2011, 02:57:09 »

ABD nükleer güce dayalı üstünlüğü bitti gibi görünüyor. Artık eline biraz uranyum geçiren ülke neredeyse soba borusundan nükleer füze yapıyor.

İran'ın elinde nükleer silah olduğundan eminim. Nükleer enerji istasyonunu kendi başına kurmayı başarmış bir ülke için füze o kadar zor olmasa gerek. Şu anda dünyada en az 8-10 ülkede bu teknoloji var.

Ha, elinde nükleer uzun menzilli füze olduğunu  bildiği bir ülkeye de ABD'nin saldırması sıkar biraz. Bu Ahmedi Necat zır delinin biri zaten. ABD nin olası bir saldırısında  "Ben yandım nasıl olsa , gel beraber yanalım" deyip  İsrail'e yollar atomu..

Bize de lazım ,  eğer hala yoksa...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.227 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.