Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçünün Günceli => Konuyu başlatan: Seyhan Sürer üzerinde 11 Ocak 2014, 18:00:25Konu Başlığı: İnternetime dokunma
Gönderen: Seyhan Sürer üzerinde 11 Ocak 2014, 18:00:25
AKP'li milletvekilerinin, alt komisyondan "torbalaştırarak" geçirdiği internete kapsamlı sansür teklifi meclise sunuldu ve onaylanması bekleniyor.

Verilen teklife göre:
Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.
Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek: Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.
Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.
Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.
Bakana ve TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.
Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.
AKP'nin kontrol edemediği tek alan kaldı, internet. Ülkeyi soyup soğana çevirdiklerini belgeleriyle öğrendiğimiz şu dönemde internet daha da fazla önem kazanıyor.
Kasetleri çıkarsa -ki her gün bakanların ve oğullarının, bacakların damatların rüşvet alıp verirken çekilmiş görüntülerini izledik- internette yayınlanmasın, yayılmasın istiyorlar. Medyayı istedikleri gibi kontrol edebildikleri açık.

İstedikleri her siteyi birkaç saat içinde kapatabilecekler. DNS değiştirerek de giremeyeceğiz . TİB başkanı, herhangi bir mahkeme kararı beklemeksizin tek başına site kapattırabilecek.
Servis sağlayıcılar yaptığımız her şeyin (sadece erişimin bile) kaydını 1-2 yıl süre tutacak. Log tutan ülkelerde bu süre genellikle 6 aydır, bizde 2 yıl olacak. Amaç belli; fişlemek. En azından bu riski hatırlatıp korku salmak.

İnternet ifade özgürlüğünün hayat bulduğu tek alan olarak kalmışken onu yargı, kolluk kuvvetleri ve resmi olan olmayan diğer tüm kurumlar gibi onu da tümüyle ele geçirme ve düğmesini kontrol etmek derdindeler.


Konu Başlığı: Ynt: İnternetime dokunma
Gönderen: Zeynep Açıkgöz üzerinde 11 Ocak 2014, 18:51:28
Dağ ile vadi, kurt ile kuzu, adalet ile zulüm, onur ile onursuzluk arasındaki uçurumu gözlerimizin içine bakarak yok etmeye çalışıyorlar.
Kimi, ne zaman ve hangi gerekçeyle “hoş” görmemiz gerektiğini atlayarak.

Oysa Türk devleti'nin açık bir işgal altında olduğu,
her türlü işkence, zulüm, tecavüz, yolsuzluk, yoksulluk ve baskıya maruz kaldığı bugünlerde,  bir bu kalmıştı elimizde onuda alsınlar bakim...Bizim de elimiz armut toplamayacak ya...!