İnsanları Sürükleyen, Güçlendiren ve Yüce Duygular Veren Düşünceler Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ocak 2020, 08:22:26


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnsanları Sürükleyen, Güçlendiren ve Yüce Duygular Veren Düşünceler Nedir?  (Okunma Sayısı 1020 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çiğdem ATSIZALP
Deli Sarı
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.317« : 25 Mayıs 2014, 16:37:44 »

Her millet büyümek ve refaha kavuşmak ister. Yerinde saymayan, yürüyen her millet aynı amaçlar peşinden koşar. Büyüklüğü, kudreti, isteği ve inancı bunu gerektirir. Türk büyüklüğünün, yükseklik fikrinin biricik amacı gönüllerinin derinliğinde, hayallerinde, bilinçlerinde yatar. Varlıkla ilgili olmuş artık maddileşmiş insan vatan için ölmez. Kendi rahatı kaçmasın diye insanlık davası güdenler esas ulaşılmak istenen ideali yok sayabilir. Yalnız çıkarlarını düşünen insan bencildir. Milletine inanmayan yabancılarla işbirliği yapar. Dürüstlük, alçak gönüllülük, doğruluk, yiğitlik gibi üstün nitelikleri gülünç bulan çalıp çırpar. Ülküsü olmayan kimse olmadık yollara sapar. Kendisini neyin daha güçlendireceğini bilmeyenler kahramanları hain ilan ederler. Millet yürümez olur. Maddi ve manevî yetişemez, olgunlaşamaz.

İnsanları sürükleyen, güçlendiren ve yüce duygular veren düşünceler nedir, nelerdir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.023


« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2014, 17:58:30 »

İnsanın doğasında bencillik vardır. Bencillik Tanrı tarafından yüklenmiş bir özellik. Bencil insanlar belli bir yere kadar gelebilir. Yükselebilir ama bencilliğini yenen ve kendini bir amaca adayanlar kadar yükselemez. Yüksek olmayan her düşünce de aşağıdır, aşağılıktır.

Bir savaş düşünün ve iki ordunun karşı karşıya olduğunu ve birbirlerini beklediklerini düşünün. Eğer ordulardan birinin komutanı öne geçip, beni takip edin derse ve karşıdaki orduya ilk kılıcını çeken olursa o komutan belki ilk ölen olacaktır. Ordusunu tetikleyecek, belki kazanacaklar ama komutan ölecek. Burada komutan hiçbir menfaat elde etmez, ölür ama unutulmaz. Unutulsa da yaptığı karakterli ve cesurlu bir harekettir ve savaşın kaybedilmesi bile bunun üstünü örtemez.

Bencil olan bir komutan kendi menfaatini düşünür ve ordunun arkasında yer alır. Kazanması menfaatinedir ama ordusunun lideri değildir aslında. Arkaya saklanır ve yaptığı hareket karaktersizcedir.


İnsanı sürükleyen en büyük davranış bencilliğini yendiği duygularıyla ölçülür. Bu cesaret, tatmin, özgürlük ve intikam olabilir. En coşkulusundan en durgununa farketmez. Özbencilliğini yenebildiği herhangi bir hissiyatı onun en büyük duygusudur. Çünkü Tanrının yüklediğine karşı yapmış olduğu bir davranıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.047 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.