İlk karar Arjantinden
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Aralık 2020, 05:52:26


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: İlk karar Arjantinden  (Okunma Sayısı 3733 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« : 02 Nisan 2011, 13:15:26 »

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın dün, ABD Başkanı Barack Obama’dan geleneksel başkanlık açıklamasında bu yıl “soykırım” sözcüğünü kullanmasını şahsen istediğini açıklamasının ardından, bugün de Arjantin mahkemesinin 1915 olaylarına ilişkin tarihi bir karar verdiği bildirildi.

Arjantin'in hassas davaları üstüne almasıyla ünlü yargıcı Norberto Oyarbide'nin açıkladığı mahkeme kararında, "Türk devleti 1915-1923 yılları arasında vatandaşı bir buçuk milyon Ermeni'yi sistemli bir şekilde yok ederek soykırım suçu işledi" ifadeleri yer alıyor.  

Ermeni asıllı Arjantin vatandaşı Gregorio Hayrabediyan'ın 2000 yılında yargıya başvurarak 1. Dünya Savaşı sırasında Sivas ve Harput'ta yaşayan aile fertlerinin akıbetlerinin Türkiye'ye sorulması isteğiyle başlayan 11 yıllık yargı sürecinin sonunda dünya tarihinde ilk kez sözde ermeni soykırımı sorumlularına "evrensel yargı yetkisi" de tanındı. Mahkeme sonrası açıklama yapan Hayrabediyan'ın avukatı, kararın, Şili diktatörü Augusto Pinochet hakkında İspanyol yargıç Baltazar Garzon'un verdiği "insanlığa karşı işlenen suçların evrensel yargılanması" hükmüne dayandırıldığını söyledi.

Mahkeme kararı Türkiye aleyhine herhangi bir cezai müeyyideyi beraberinde getirmiyor ancak Ermeni örgütlerinin uluslararası forumlarda ve mahkemelerde Arjantin mahkemesinin verdiği bu yargı hükmünü delil olarak kullanabilmesinin önünü açıyor. Arjantin'de alınan kararın en önemli yanı ise daha öncekilerde Ermeni iddialarının tanınması söz konusuyken, bu kez ilk defa Türkiye hakkında bir yargıya varılmış olması.

Evrensel yargı yetkisi, "belli bir ülkede işlenmiş olmasına karşın aslında bütün insanlığa karşı işlenmiş sayılan suçların cezasız kalmasını önlemek için, bütün ulusal mahkemelerin yetkisinde bulunan suçların faillerinin, suçun yerine, fail ya da mağdurun vatandaşlığına bakılmaksızın yargılanabilir olması" anlamına geliyor. Yani fiil ile ilgili devlet arasında herhangi bir bağlantı noktası olmasa bile yargı yetkisinin varolması durumudur.

11 YIL SÜREN DAVADA ALMANYA'NIN GÖNDERDİĞİ BELGELER ETKİLİ OLDU

Türkiye'nin "soykırım suçlusu" ilan edildiği dava, 2000 yılında Gregorio Hayrabediyan'ın insan hakları evrensel beyannamesinde yer alan "gerçeği öğrenme hakkı" ilkesine dayanarak, Birinci Dünya Savaşı sırasında Sivas ve Harput'ta yaşayan ailesinin akıbetinin araştırılması için yargıya başvurmasıyla başladı.

2002 yılında yargıç Oyarbide, Türkiye'ye resmi başvuruda bulunarak, Hayrabediyan ailesinin "akıbeti" hakkında kendisinin bilgilendirilmesini ve kurbanlarla ilgili tüm arşivlerin Arjantin yargısına teslim edilmesini talep etti. Aynı zamanda İngiltere, Almanya, ABD ve Vatikan'a 1915-1923 yılları arasında Türkiye'de yaşanan olaylarla ilgili ellerindeki bilgilerin gönderilmesi istendi. Toplanan belgeler ve sözlü tanıkların dinlenmesiyle geçen 11 senenin ardından, mahkeme son kararını verdi.

Mahkemenin karar metninde Almanya'dan gönderilen belgelerde, dönemin konsolos ve diplomatlarının yazdığı kriptolarda, "Sadece Ermenilere karşı işlenen suçlar değil aynı zamanda Türkiye'nin Ermeni halkını ortadan kaldırmak için sistematik bir plan yürüttüğü" yönündeki yorumlar, Almanya'nın Osmanlı Devleti'nin en büyük müttefiki olmasından dolayı birinci derecede delil olarak kabul edildiği ibaresi yer alıyor.

Aynı zamanda son beş yılda Ermenistan, İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Vatikan ve İsrail arşivlerinden gelen gizli belgeler, diplomatik kartlar vb. çeşitli dokümanlarda konuyla ilgili Türkiye aleyhine bulunan ibareler ve sözlü tanıkların da belgelerde yer alan iddiaları doğrulamasının, mahkemenin Türkiye'nin "soykırım" suçu işlediğini kabul etmesinin delilleri olarak gösteriliyor.

1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak ulusal düzeyde meclis kararıyla tanıyan ülkeler arasında bulunan Arjantin, 2007 yılında 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımı'nı Anma Günü" olarak ilan etmişti
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2011, 13:32:08 »

Hersene önümüze tehdit silahı olarak konulan sözde ermeni soykırımı, 24 nisan yaklaşırken yine gündeme oturacak. İçimizdeki ermeniseverlerinde katkılarıyla Türk ırkı yine suçlanacak.Bu uğurda şehit edilen Kemal Bey nedense hiç hatırlanmayacak. 100 yıl önce yapmadığımız sözde soykırımı gündemde tutmak isteyenler daha birkaç yıl önce Ermenilerin katlettiği Azebaycan Türklerini yok sayacak.Başımızdak iktidarla birlikte iyice şımaran Ermeni, kürt, çerkez gibi sığıntıların sesi daha bir yüksek perdeden çıkacak.Ve biz özyurdumuzda bir çıkış yolu aramaya çalışırken siyasilerimiz yine milletin gazını almak için klişeleşmiş birkaç laf söyleyip görevlerini yapmış olacaklar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Azerbaycan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 25


« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2011, 17:47:05 »

Bu itler 1918 de ve Hocalida Azerbaycan Turklerine soykirim yapdilar.Ustelik Karabagi isqal etdiler ama dunya susdu.Bu soykirimi biz yapsaydik veya kendilerin saydigi topraklara girseydik dunya bize savas ilan ederdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Orda Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 283« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2011, 17:57:41 »

Arjantin karar almışta ne olmuş,saçma haberler bunlar.Ne zaman karar amerikan senatosundan geçer,mahkemelere açık kanıt haline gelir o zaman birşeyler olur.Bunlar gündem değiştirme amaçlı haberler içi boş.Ermenilerin yırtınmaları gerek daha birşeyleri kabul ettirmek için.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.
Genç Börü
Genç Börü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 499


TANRI TÜRK'Ü KORUSUN


« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2011, 17:18:56 »

Demek ki bir düşman daha çıktı karşımıza. Tanrı Türk'ü Korusun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2011, 17:28:22 »

Şaşırmadım.
Ermeniler orada da lobilerini çalıştırıyorlar.
Amma velakin, Arjantinden önce, geçen başbakanımızın gittiği Lübnan'a bir göz atalım.
Lübnan'ın sözde soykırımı kabul ettiğini, ve orada bir anıt diktiğini bileniniz var mıdır acaba?
Ve başbakanımız o ülkeyi el üstünde tutuyor!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Genç Börü
Genç Börü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 499


TANRI TÜRK'Ü KORUSUN


« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2011, 18:54:24 »

Araplardan zaten ne beklenir Giray Andam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2011, 19:32:31 »

Onlara mı kaldı Ermeni sorunu? Onlar gitsin tango yapsınlar. Daha harita üzerinde Ermenistan'ın nerede olduğunu bile bilmeyen adamlar gelmiş soykırım diye konuşuyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dedem Korkut
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2011, 19:53:56 »

  Arjantin bu kararı ermenilerin kara kaşına, kara gözüne bakıp da almadı tabi ki. Tehcir döneminde oraya yerleşmiş çok sayıda ermeni vardır. Doğal olarak Arjantin'de ermeni lobisi etkili oluyor.
  Bir yahudiler, iki bu ermeniler... Acunda bunlar kadar lobi gücüne sahip başkaları yoktur herhalde.
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2011, 20:34:08 »

Bu melez latino picleri öncelikle yok ettikleri milyonlarca Kizilderilinin hesabini versinler.

Hacli-Siyonist agababalari ne derse tasmali köpekleride kendilerine söylenen emri harfiyen uyguluyor.
Suna emin olun ki bu soykirim yalanida bizzat Bati, Ortodoks ülkeleri ve Yahudilerin Türkiye üzerindeki emellerini gerceklestirmek icin isitip isitip sahneye koyduklari bir malzemedir, yoksa tek basina ne ermeni lobisi bu kadar Türkiye´yi sikistirabilirdi nede dünyadaki bütün ermeniler bir araya gelse bu kadar etkili olabilirlerdi.
Bu soykirim yalani, Türk düsmani ülkelerin ve milletlerin Türkleri ve Türkiye´yi köseye sikistirmak icin kullandiklari bir malzeme haline gelmistir, ve nitekim demoklesin kilici gibi dozunu her sene artirarak bununla Türkiye´yi tehdit eder hale geldiler yoksa ermeni picleri ates olsalar cürümleri kadar yer yakarlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.23 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.