İlber Ortaylı'yı kutluyorum
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mayıs 2020, 21:59:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: İlber Ortaylı'yı kutluyorum  (Okunma Sayısı 6522 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« : 14 Şubat 2010, 23:34:46 »İlber Ortaylı NTV'de çıktığı programda

-Askeri Darbenin bazı zamanlarda gerekli olduğunu
-Sivil Yönetimin iyi yönetememesine karşın askerin darbe yapmasının gerektiğini
-Türk Milleti'nin asker toplum olduğunu
-"Asker toplum"ların gerici milletler olmadığını
-Her milletin kendi yaşam tarzı olduğunu
-Türkiye'de bir darbe olsa aslında askerin ülkeyi yönetebilecek bir kapasitesi olmadığını
-Cumhuriyet'ten sonra askerin yönetebilme yetisinin kaybolduğunu
-Göçebe toplumun gerçek manasını
-TBMM onur ödülünü elinin tersiyle iteceğini ve ittiğini

ANLATTI....

İLBER oRTAYLI'YI KUTLUYORUM
Kendisi bir Türkiye ve İstanbul sevdalısı olarak biliniyor...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2010, 23:42:00 »

Şimdiki ve birkaç önceki Genel kurmay başkanlarına Demokrat adamlar diyorlar!!

Askerden demokrat olmaz! Askerlik öldürme sanatıdır,ya ölecek yada öldüreceksin.

Yani demokrat olma sevdasında olan bizimkilerin askerlikle alakaları yoktur,zaten belli oluyorda.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
orkut
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 6


« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2010, 13:57:45 »

Kesinlikle severek düşüncelerine katıldığım İlber Ortaylı'yı kutluyorum bu sözlerinden dolayı...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
DAĞLICA KURDU
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 502« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2010, 16:43:39 »

İlber Ortaylı'ya büyük tepki
15 Şubat 2010 / 14:51Anaolu'ya üniversite kurulmasını ahlaksızlık olarak gören Ortaylı'ya akademisyenler tepki gösterdi.Yeni kurulan üniversitelerin gereksiz olduğunu ve Anadolu'da kurulmasının anlamsız ve ahlaksızlık olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya yeni kurulan üniversitelerde çalışan akademisyenler tepki gösterdi.

Akademisyenler, İlber Ortaylı'nın açıklamalarını Doğu ve Güneydoğu'yu bilmemesine bağladı.

Muş Alparslan Üniversitesi'nde görev yapan Yar. Doç. Dr. Nadir Çomak, Ortaylı'yı Lale Devri'ndeki padişahlara benzetirken, Doğu ve Güneydoğu'da kurulan üniversiteleri gezip görmesini söyledi.

BOĞAZA NAZIR ODASINDA KEYİFLİ ÇALIŞMALAR
Çomak, "Bir tarih profesörü olan Sayın İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı'nda boğaza nazır odasında güzel ve keyifli çalışmalar yapıyor olmalı diye düşünüyorum. Kendisini, Lale Devri padişahlarının sarayda ve İstanbul'da daha fazla zaman geçirdikleri gibi değil, Yavuz gibi doğuya sefere çıkıp yeni üniversiteleri yerinde görmeye, isabetsiz konuşmak yerine olumlu katkı sunmaya davet ediyorum. Böylece birikimini yeni açılan üniversitelerimizdeki genç öğretim elemanları ile paylaşmış olurlar." dedi.

Açıklamalarında sürç-ü lisanda bulunduğu şüphesi üzerinde durduğunu ifade eden Çomak, Ortaylı'dan düzeltme beklediğini belirterek, "Sayın Ortaylı gibi tecrübeli bir tarih profesörünün, konjonktürel olarak olayların ve evrenin dilini okuyamamasına çok şaşırdım. Gerçek olabileceğine anlam veremediğim için, herhalde sürç-ü lisan eyledi diye düşünüyor ve özellikle yeni üniversitelerdeki genç akademisyenler adına sözlerini tashih etmesini bekliyorum." şeklinde konuştu.

ANADOLU'DAN HABERDAR MI?

Ortaylı'nın bölgedeki sosyal ve kültürel hayattan habersiz olduğunu ileri süren Muş Alparslan Üniversitesi Araştırma Görevlisi Adem Palabıyık ise "Peki, kendisi de bir göçmen çocuğu olan Sayın Ortaylı, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun özellikle de ücra köşelerinde doğan çocukların hangi tercihler arasında kaldığından haberdar mıdır? Onları 'ya radikal Kürt hareketinin bir vatandaşı, ya da bir devlet vatandaşı' olacaktır diyor. Kendisi kaç defa böylesine bir demokratik tercihle karşı karşıya kalmıştır acaba?" sözleriyle eleştirdi.

Ortaylı'nın açıklamalarının son derece düşündürücü olduğunu vurgulayan Palayıbık, eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Birincisi, bu sözleri söyleyen bir kişinin akademisyen olduğu hiç kimsenin aklına gelmeyebilir. İkincisi, bu kişi akademisyen olsa bile Türkiye gerçeklerinden bihaber olduğu ya da kesinlikle tarihçi olmadığı akla gelebilir.

MHP ETKİNLİĞİNDE NEDEN KONUŞTU

Üçüncüsü, Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini yürüten bir öğretim üyesinin, heykel, resim ve musiki gibi güzel sanatların olmadığını dile getirmesi hayal kırıklığı yaratan bir tablo ortaya koyabilir. Dördüncüsü, bir vakıf üniversitesinde görev yapan Profesör'ün Doğu ve Güneydoğu'daki öğrencilerin ehil olup olmadıklarına bu kadar basit bir biçimde karar vermesi düşündürücü olabilir. Ve son olarak da akademik çalışmalarıyla tanınan Sayın Ortaylı'nın, özellikle de MHP'nin Siyaset ve Liderlik Okulu'nda böyle bir konuşma yapmış olması akademisyen, entelektüel, siyaset ve ideoloji kavramları arasındaki ilişkinin yeniden tartışılmasını zorunlu kılmaktadır."

İlber Ortaylı, 6 Şubat'ta MHP'nin Siyaset ve Liderlik Okulu'nda yaptığı konuşmada, son kurulan 23 üniversitenin anlamsız olduğunu savunmuştu. Ortaylı, "Üniversite tabii ki açacaksın, ama Hakkari'nin dağına değil, Kastamonu'nun dağına değil. İcabında Ankara'ya 20 üniversite kurarsın. Doğudan gelen çocuklar o şehrin kültürünü görür. Her yere gidip üniversite kurulur mu ya? Bu bir ahlaksızlıktır." demişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KURT   OTAĞI  ÇAKAL   GİREMEZ
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2010, 12:48:52 »

Açılım’ı eleştirince anında hedef oldu!

TARİHÇİ Prof. Dr.  İlber Ortaylı, MHP’nin Siyaset ve Liderlik  Okulu’nda düzenlenen seminerde  AKP’nin PKK açılımını eleştirince kendini bir anda yandaş medyanın hedefinde buldu. Açılımı ciddiyetten uzak bulduğunu belirten Ortaylı,   malum medyanın kendisine yönelik tavrına şaşırmadığını da vurguladı.

Eleştirince hedef aldılar

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, AKP’nin PKK açılımına karşı çıkınca yandaş medya hemen harekete geçti. Gazeteler, İlber Ortaylı’nın sözlerini “Dinleyenleri şaşırttı, şok etti” şeklinde başlıklarla sayfalarına taşıdı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2010, 16:28:23 »

Gerçekten mi anda çok sevindim buna İlber Ortaylı'ya zaten kanım ısınıktı ama bunu duyunca iyice sevdim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
TürkcüKasirga
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2010, 17:44:27 »

Ilber ortayli cübbeli ahmeti konuk eden fatih alatyli nin programina katilmis ve Nihal Atsiz i savunan konusma yapmisti altayli köpegi Nihal Atsiz icin fasist derken o altayli ya haddini bildirmisti .

Kandasim bir yanlisi düzelteyim, o programda Atsiz Ata´yi savunan kisi Ilber Ortayli degil,  Murat Bardakcidir..
Hic haz etmedigim Murat Bardakciyi, o programdan sonra takdir etmeye basladim..Yine bir hafta sonraki programda mail yoluyla cerkezlerinde güya ayni kürtler gibi haksizliklara ugradiklarini(!) yazan bir cerkez picine karsi Murat Bardakci ayni bizlerin cizgisinde okkali bir cevap vermisti. Sunlari söylemisti; hak hukuk ariyorsaniz kafkaslara gideceksiniz asil vataniniz orasi, haklarinizi ülkenizi gasp eden ruslardan soracaksiniz.... sizlere zor gününüzde kucagini acan Türklere karsi bugün yaptiginiz nankörlüktür demisti..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 02 Ocak 2011, 00:32:31 »

MHP’nin siyaset okulunda konuşan Prof. Ortaylı'dan gündeme ilişkin açıklamalar: “Biz asker milletiz. Asker düşmanlığı pompalanıyor. Açılım lafları boştur. Sivil siyaset olmazsa darbe normaldir”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, ‘asker millet’ olmanın Türklerin en önemli vasfı olduğunu belirterek, ‘’Askeri vasıflarını kaybetmiş Avrupa, bizde bulunan bu vasfın da yok olmasını istiyor’’ dedi.

Ortaylı, son yıllarda Türkiye’de milliyetinden utanma duygusunun, asker düşmanlığının körüklendiğini iddia etti. Bunu Avrupa’nın da kışkırttığını ima eden Ortaylı, şöyle konuştu: ‘’Türk toplumunun militarist olmasından Belçika’nın, İsviçre’nin ne zararı olabilir? Bizde de resim, heykel sanatı yok, musikiyle uğraşılmaz, filozof yoktur, fakat ölmeyen sanatımız, vasfımız  askerliktir.’’

ORDU DARBE YAPABİLİR

Ordunun siyasete karışmasının da kaçınılmaz olduğunu, bunun tarihsel gerçeklik taşıdığını savunan Ortaylı, ‘’Sivil siyaset kendini geliştiremezse darbe kaçınılmazdır’ diye konuştu.

AÇILIM DEDİKLERİ BOŞ BİR LAFTIR

Demokratik açılım çalışmalarını da eleştiren Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Açılım boş laftır. Açılım isteyenler gitmez de durmaz da. Kimse kimseye kitle dalkavukluğu yapmak için, sempatik görünmek için konuşmasın. Türklere karşı tez geliştirmek için arşive giren kaçıncı ecnebi Türk taraftarı oldu, onlar anladı, bizdekiler anlamıyor. Bunlar tehlikeli işler, belediyeciliğe benzemez.’’

GÜNEYDOĞULU KOPYA ÇEKİYOR

Ortaylı, ‘’Doğu ve Güneydoğu’da üniversiteye giriş sınavlarında açık şekilde kopya çekildiğini’’ öne sürerek, ‘’Böylelikle iyi okullara ehil olmayan öğrenciler geliyor. İmtihanların asayişini iyi kontrol etmeliyiz’’ dedi. 

PİS HERİFLER KIZLARI KOVALIYOR

Ortaylı: “Ankara’ya 20 okul aç Doğulu çocuklar buranın kültürün görsün” dedi. Ortaylı taşraya üniversite açılmasının zararını ise şöyle anlattı: “Evvela bakkal çakkal çocukları kandırıyor. Ondan sonra oradaki ev sahipleri kazıklıyor çocukları. Ondan sonra her şehirde vardır onlardan bir sürü pis herifler genç kızları kovalıyor.”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #8 : 02 Ocak 2011, 13:05:43 »


             İlber Ortaylı Beğ, gerçekten ayaklı kütüphane diye söylendiğimiz bir kişilikti. geçmişte bir arada olduğumuz halde fazla konuşma ve yakınlaşma şansı bulamadım. Bu üzüntü vericiydi. Keşke o dönemde daha çok konuşabilsem ve görüş alışverişi yapabilseydim. Kendisi gerçekten farklı ve önemli bir kişiliktir. Siyasal Bilgiler Fakültesi görevini yıllarca sürdürmüş ve Galatasaray Üniversitesine geçmiştir. Ayrıca İstanbul müzeler müdürlüğünü sürdürmektedir. Onun görüşlerinin dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Aslında koşullar farklı olsada onunla yan yana gelebilsem beni anımsar diye düşünüyorum. Bilgiler almak hiç fena olmazdı doğrusu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 02 Ocak 2011, 13:29:32 »

Kemal Kılıçdaroğlu'na tarihi uyarı
'Osmanlı'da Türk olmak ayıptı' diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan uyarı geldi. Orbaylı, Kılıçdaroğlu'nu 'ezbere' konuşmakla suçladı...
Başbakan Tayyip Erdoğan’dan sonra ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Memur Kemal’ dedi. Kılıçdaroğlu, Siyaset Meydanı’nda “Osmanlıda Türk olmak ayıptı” iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu’nun “ezbere” ve “bilgisi olmadan” konuştuğunu belirten Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı ‘Türk olmak ayıptı’ çıkışına tepki göstererek “Basit memur yorumları bunlar” dedi.

BİLMEDEN EZBERE KONUŞMASA İYİ EDER

“Osmanlı’da Türk olmak ayıp mıydı?” sorusuna “Değildi, ama şimdi ayıp” şeklinde esprili bir cevap veren İlber Ortaylı “Cevap vermek istemem ama, yanlış yani. Osmanlı Türkmen mi, Türk mü, değil mi’ kitaplarımda var. Kılıçdaroğlu ezbere konuşmuş. Yapmasa böyle şeyler daha iyi. Hayır, basit memur yorumları bunlar. Adamın tabi tarih bilgisi, birikimi de yok. Böyle şeyler konuşmasa daha iyi eder. Yok sonuçta anlaşılıyor ki böyle şeyler konuşmasalar daha iyi ederler” diye konuştu.

TÜRKLER YÖNETİMDE KARAR VERİCİ

İnternet ortamında kendisine dayandırarak Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine benzer yorumlar yapılmasına da tepki gösteren Ortaylı “Osmanlı Devleti’nde Türk olmanın ayıp sayıldığı yorumu benim yazdıklarımdan çıkmaz. Bana dayandırmasınlar, kitapları iyi okusunlar. Kitaplar, Türk soyundan gelenlerin Osmanlı’da yönetim ve üst düzey bürokraside ezici çoğunlukta olduğunu ortaya koyuyor. Yöneticilerin Türk soyundan gelmesinin yanında, devletin karar verici kademesinde Türk olanların çokluğu ve dönem içinde yazılan hem diğer etnik kökenlilerin hem de diğer devletlerin Türklere övgüleri tarih kitaplarında yeralıyor” dedi.

 01.01.2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.164 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.