HDP, Öcalan’ın Alevi partisi olacak
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Temmuz 2020, 21:22:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: HDP, Öcalan’ın Alevi partisi olacak  (Okunma Sayısı 2794 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« : 31 Ekim 2013, 11:47:40 »

Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu'dan faydalı bir yazı. Bu konu önemlidir. Gelecekte olup bitecekleri daha doğru okumak adına bu tip yazılara ve yazarlara da kulak vermek lazım.

HDP, Öcalan’ın Alevi partisi olacak

Abdullah Öcalan’ın inisiyatifiyle kurulan Halkın Demokratik Kongresi, partileşti ve HDP adını aldı. Mayıs 2012’de Today’s Zaman için yazdığım bir analizde HDK’yı PKK’nin Türkiyelileşme inisiyatifi olarak tanımlayıp Öcalan’ın 2004’ten bu yana kafasındaki projenin pratiğe dökülmesi olarak anlatmıştım.

Öcalan’ın gerek DTP’nin kurulması aşamasında, gerekse BDP’nin kurulması ve seçimlere katılması aşamasında kafasında kendi hareketini Türkiyelileştirmek projesi vardı. Öcalan’a göre “Kürt sorunu” Türkiyelileştirip Türklere anlatılmazsa çözüm bulunamaz. Öcalan’a göre Türkler PKK’nın anlatımlarını benimseyip, PKK’nın dilinden konuşmaya başladığı gün devlet kendini sıkışmış hissedecek böylece Öcalan’ın istediği formatta bir çözüme yanaşmak zorunda kalacak. Bu, Öcalan için yeni bir düşünce değil. 1990’lı yıllarda bile böyle düşünüyordu. Bu nedenle o yıllarda Türk solunun temsilcileriyle anlaşmalar yapmış fakat bu anlaşmalardan istediği sonucu alamamıştı Öcalan.


Öcalan Türk toplumuna ulaşmak için hep Alevileri bir köprü olarak gördü. Alevilerin maniple edilerek yanına çekilmesi ile devleti zor durumda bırakacağını hesapladı. Bunun için sonsuz çaba sarf etti. Kurumlar kurdu, kitaplar yazdı, konferanslar organize etti. Ancak PKK Alevilerden beklediği desteği hiçbir zaman bulamadı. PKK’nın üst düzey yöneticilerinin çoğu Alevi olmasına rağmen Aleviler Öcalan’ın umduğu oranda PKK’ya destek vermedi. Özellikle Türkmen Aleviler PKK’ya hiç destek vermedi.

Bu gerçeği bilen Öcalan şimdi o Alevilere HDP üzerinden ulaşmak istiyor. Alevilerin sosyalist partilere olan sempatisini de kullanarak özellikle Türkmen Alevilere ulaşmak istiyor. İşte HDP bu düşüncenin ürünü.

HDP söylem olarak tüm ezilen kesimleri kapsayan bir sosyalist çatı partisi gibi sunuyor kendisini ama asıl hedeflediği toplumsal taban Aleviler. Alevilerin üzerinden bir siyaset dili üretmeyi hedefliyor. Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi bu denge gözetilerek HDK’ya sadece bir kadın genel başkan değil Alevi bir kadın genel başkan yapıldı.

Ancak Öcalan’ın Newroz konuşmasında yaptığı İslam kardeşliği vurgusu Alevi toplumunu ciddi rahatsız etti. Şimdilerde HDK o rahatsızlığı tamir etmek ve Alevi tabanın gönlünü kazanmak için yoğun çaba içinde. Bu kapsamda Alevi örgütleriyle sıkı görüşmeler yapılıyor. Alevi hakları sözkonusu olduğunda en ön saflarda HDK’yı görüyoruz. Bütün bunlar Öcalan’ın HDK üzerinden kurguladığı Alevilere ulaşama stratejisiyle ilgili.

Nitekim Öcalan’ın Alevilere gönderdiği mesajı bir toplantıda Sırrı Süreyya Önder şu şekilde anlatıyor: “Alevilerin duyarlılığına ilişkin yakınmalarını Öcalan’a ilettik. Ama o bizi anlamadı. Öcalan meselenin yanlış anlaşılmasına şaşırdı. Öcalan ‘benim söylediğim bir İslam eleştirisi’ dedi. ‘Şimdi siz kalkmış hepimiz Müslüman’ız diyorsunuz. İslam hukukunda fetih yoktur’ dedi. Onun yaklaşımında İslam kardeşliği vurgusu bir eleştiriydi.”

Sırrı Süreyya Önder devam ediyor: “İkinci gidişimizde (Alevi hassasiyeti konusunu) kendisi gündeme getirdi. ‘Bu kadar tartışma yürüdüğünü bilmiyordum. Gidin Alevi temsilcilerin söyleyin. Şırnak’ta bir tane Alevi yok iki Alevi vekil var. Mardin’de 500 Süryani ya çıkar ya çıkmaz. Mardin’in Şafi halkı 56 bin oyunu bir Süryani’ye verdi. Biz Muş’ta Sünni bölgesinde Demir Çelik’i aday gösterdik. Alevilerin bölgesinden de Sırrı Sakık’ı aday gösterdik. Sünniler Demir Çelik’i firesiz gönderdi. Sırrı Alevilerin bölgesinde neredeyse CHP’ye kaybediyordu. Daha ileri gitmesinler KCK tüm Alevilerin elinde. Orada bir tane araya adam giremiyor bu Aleviler yüzünden’ diye gülerek söyledi. ‘Biz Alevicilik yapmayacağız, tartışırız ama tartışmamız Alevilerle olur’ dedi. ...Aleviler HDK’yı, DTK’yı görmüyorlar mı?”

Öcalan HDP’yi Alevileri de içine alacak bir parti olarak dizayn ediyor. Aleviler bu partiye destek verir mi? En azından Türkmen Alevilerin destek vereceklerini sanmıyorum...

Öcalan Alevilere yönelik hamle yaparken, hükümetin Alevilerin haklarını vermeyip Alevileri Öcalan’a mahkûm etmesi umarım bir proje değildir...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2013, 15:47:47 »

Bu  aslında bdp denilen mikrop yuvasının ülkemizin batı tarafından fazla oy(yerel seçim) alamaması nedeniyle başka bir parti kurup sadece adının değişik olmasıyla birlikte bdp'nin kopyası ve eniği bir partidir.İdeolojisi,amacı ve her türlü özelliği ağabeyi olan pislik yuvasının tıpatıp aynısıdır.Yani pkk itleri batıda bu parti ile doğuda pislik yuvası abisi ile yerel seçimlere girmek istiyor.Hatta İstanbul adayı sırrı süreyya önder(kesinmi bilmiyorum başkasıda olabilir) denilen bir piç,bu adam solculara ve koministlere hoş geldiği için oy potansiyeli olan kürt kırolarının dışında bazı solcu ve koministler tarafındanda sempati duyulduğu için bu kızıl piçlerdende oy alma potansiyeli var.Hatta bu oluşumun eş başkanımı liderimi ertuğrul kürkçü denilen bir piçti hatırlıyorsam. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Atatürkçü Turancı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 80


Kanım TÜRK Ruhum TÜRK


« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2013, 20:25:36 »

Pkk'nın alevileri yanına çekme politikası,kurulduğu günden beri yapılan bir hamle.Bilindiği gibi pkk'nın üst düzey kadrolarında hem kendini kürt olarak ifade eden aleviler var,hem de maalesef ki Türkmen kökenli olan aleviler de  var. Apo picinin ve pkk'nın bu hamlesi alevi kandaşlarımızı yanlarına çekemeyecektir.30 senedir ne kadar satılmış,hain alevi çekebildilerse bu oran aynı şekilde gitmeye devam edecek.Satılmış picler yine aynı şekilde pkk'ya destek vermeye devam edecekler,vatanını milletini satmayan alevi kandaşlarımız ise,bu oyuna en ufak şekilde gelmeyeceklerdir.Demem o ki aynı tas aynı hamam,HDP alevileri pkk'nın yanına çekemeyecektir. T.T.K
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

HER TÜRKÇÜ, BÜYÜK TURAN AŞKIYLA, SAVAŞARAK YAŞAYACAK VE SAVAŞARAK ÖLECEKTİR!!!
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2013, 14:27:35 »

Pkk'nın alevileri yanına çekme politikası,kurulduğu günden beri yapılan bir hamle.Bilindiği gibi pkk'nın üst düzey kadrolarında hem kendini kürt olarak ifade eden aleviler var,hem de maalesef ki Türkmen kökenli olan aleviler de  var. Apo picinin ve pkk'nın bu hamlesi alevi kandaşlarımızı yanlarına çekemeyecektir.30 senedir ne kadar satılmış,hain alevi çekebildilerse bu oran aynı şekilde gitmeye devam edecek.Satılmış picler yine aynı şekilde pkk'ya destek vermeye devam edecekler,vatanını milletini satmayan alevi kandaşlarımız ise,bu oyuna en ufak şekilde gelmeyeceklerdir.Demem o ki aynı tas aynı hamam,HDP alevileri pkk'nın yanına çekemeyecektir. T.T.K
Bu şekil peşin hükümle yargıya varmak yanlış. Bunun ilk adımları atılmaya başlandı bile.

Aleviler, asimilasyon politikalarına, baskı ve yok saymaya karşı adil ve yaşanılır bir dünya, demokratik, laik, çağdaş, eşit yurttaşlığa ve barışa dayalı bir Türkiye için yarın Kadıköy’de buluşuyor. Saat 12.00’de Kadıköy Meydanı’nda düzenlenecek mitinge, tüm Türkiye geneline katılım çağrısı yapıldı. Yüzyıllardır devlet baskısı altında varolma mücadelesi verdiklerini belirten Alevi yurttaşlar, AKP Hükümetinin de 11 yıllık iktidarı boyunca Alevileri yok sayan politikalardan vazgeçmediğini vurguluyor.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.evrensel.net/haber/71179/demokrasi-ve-ozgurluk-icin.html#.UnTk5Pn_dq9


Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Alevi örgütlerinin düzenleyeceği mitinge katılım çağrısında bulundu. Alevi yurttaşların ortaya koyduğu taleplerin yanında olunduğuna vurgu yapılan açıklamada, AKP hükümetinin Alevilerin taleplerine kulak vermek yerine, oyalama ve asimilasyon politikalarını sürdürdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, tüm inançlara aynı mesafede olması gereken ve inançlardan birini finanse etmek yerine tümüne eşit mesafede olması gereken hükümetin ayrımcılığı ve yasakları sürdürdüğünün de altı çizildi.

Alevi örgütleri ve yurttaşların tüm bu gidişattan ve AKP’nin tutumundan rahatsız olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Tüm halkların ve inançların eşit ve özgür olarak yaşaması mücadelesini kararlıca sürdüren HDK ve HDP olarak, 3 Kasım’da Kadıköy’de yapılacak mitinge kitlesel olarak katılacağız” denilerek çağrıda bulunuldu.

‘GELİN CANLAR BİR OLALIM’

Demokrasi ve barış ve özgürlük vurgusunun öne çıkacağı mitingin ana talepleri şöyle:

- İnanç özgürlüğünün, hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmaksızın tanınması. Aleviliğin yasal statüye kavuşturularak özgürce yaşanması.
- Asimilasyoncu ve yok sayıcı politikalardan vazgeçilmesi, cemevi-cami projelerinden vazgeçilmesi.
- Zorunlu din dersleri  uygulamasına son verilmesi. Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, devletin belirli inançları finanse etmesine son verilmesi.
- Eşit yurttaşlığı hayata geçiren toplumun huzurunu ve barışını sağlayan politikalara derhal dönülmesi ve hayata geçirilmesi.
- Alevilere ait inanç merkezlerinin el konulan taşınmazları ve diğer varlıklarının vakit geçirilmeksizin geri verilmesi.
- Tüm Alevi katliamlarının aydınlatılması.
-  Kamu ve özel sektörde Aleviler hakkında uygulanan dışlayıcı uygulamalara ve cemaat tekeline son verilmesi.
- Örgütlenme özgürlüğü, toplu gösteri ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması.
- 3. köprüye Yavuz Sultan Selim ismi verilmesinden vazgeçilmesi.

GAZİ'DE TOPLANTI YAPILDI

Miting öncesi Gazi Cemevi, Sultangazi Pir Sultan Abadal Cemevi ve Habibler Cemevi ortak bir toplantı düzenledi. Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevinde yapılan toplantıya yöre dernekleri, kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Sultangazi Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Zeynel Odabaş, “Biz bu mitingi sadece Aleviler olarak değil, dilinden, inancından dolayı ötekileştirilen, yok sayılan bütün halklar için düzenliyoruz. Sınıf mücadelesi ve demokrasi mücadelesi verenler için düzenliyoruz” dedi. Odabaş “Ülkemizde hem inançsal hem de etnik açıdan inkâr edilen yurttaşlarımız var. Bu ülkede ezilen Aleviler, Sünniler ve diğer inançlar var. Biz Aleviler bütün inkar edilen ezilenler şahsında eşit yurttaşlık hakkını talep ediyoruz” diye konuştu
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Atatürkçü Turancı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 80


Kanım TÜRK Ruhum TÜRK


« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2013, 17:50:08 »

Farklı bir gelişme yaşanmayacak.Bu mitingi HDP veya HDK düzenlemiyor.Her zaman olduğu gibi mitingi düzenleyenler alevi dernekleri ve federasyonları.  Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25011591.asp


Bölücü ideoloji her zaman yaptığını yapıyor kalabalık kitleler toplandıktan sonra,pkk ve bölücülük propagandasını o kitleler üzerinden söylüyorlar,sanki orada toplanan kalabalığı kendileriyle aynı görüştenmiş gibi,kendilerini destekliyormuş gibi gösterip prim yapıyorlar.Kısacası hazıra konuyorlar.Geçmişte de onlarca alevi mitingi düzenlendi.3 kasımda yapılacak alevi mitingiyle aynı içeriğe ve amaca sahip 2012'de de,ondan öncede on binlerce alevinin katıldığı  alevi mitingleri düzenlenmişti.
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://siyaset.milliyet.com.tr/alevi-mitinginde-tezkere-protestosu/siyaset/siyasetdetay/08.10.2012/1608405/default.htm

(Verdiğim linkdeki haberi okursan,bdp'nin yanı sıra çok sayıda partinin katılım gösterdiğini yazıyor.)

Yine pkk yandaşları ve aşırı sol görüşlü bölücüler,mitingleri kendi söylemlerine alet etmeye çalışmışlardı. Yani değişen bir şey yok,alevilerin bölücülere verdiği destek değişmeyecek,yine satılmış aleviler destekleyecek,diğerleri ise taviz vermeyecek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

HER TÜRKÇÜ, BÜYÜK TURAN AŞKIYLA, SAVAŞARAK YAŞAYACAK VE SAVAŞARAK ÖLECEKTİR!!!
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2013, 14:15:40 »

E geleceğe dair başka kehanetlerin de var mı? Bu kadar çok kesin konuştuğuna göre geleceği seziyorsundur.

-Hdp ne yapabilir?
-2015 milletveki seçimlerinde partilerin oy oranı ne olacaktır?
-2013 de nolacak?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2013, 15:04:29 »

Alevi partisi söylemi, çok doğru değil. Böyle dersek farkında olmadan din siyasetine taraf olmuş oluruz. Bu yeni partinin hedef kitlesi içerisinde Aleviler olabilir. Doğru ifade şekli budur.

Bu yeni partinin iki kurulma amacı olduğunu söylemiştik. Birincisi, dar bölge seçim sisteminde kürtlerin ne kadar oy alabileceğini görmek. Doğuda ayrı batıda ayrı parti ile seçime girerek şimdikinden daha çok vekil çıkarmanın yollarını bulmak. Yani şimdi bu yerel seçimde bir deneme yapacaklar.

Ikincisi de, gezi eylemlerinden beri ortaya çıkan Sol modaya uygun olarak Türk soylu solcu kimselerin desteğini almak. Hdp, ilk kongresinde gezi sloganları attırdı. Türkleri kürtçülük için kullanacaklar.

Bugünlerde geniş katılımlı bir alevi-sol mitingi yapılacağı doğrudur. Gezi geleneğine uygun bir şey olacak. Geziden beri süren alevi provokasyonu, Hdp'nin bu tutumu ve yapılacak büyük miting gösteriyor ki tehlikeli provokasyonlar yaklaşmaktadır. Önemlı olan Türkçülerin bu kavgaya taraf olmamasıdır.

Hdp kürtçü-solcu bir parti olacaktır. Mezhep adı anmadan belirtmek lazım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Atatürkçü Turancı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 80


Kanım TÜRK Ruhum TÜRK


« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2013, 16:35:11 »

Erlik kandaşımın yaptığı açıklama çok daha yerinde olmuş.Türk Çerisi geçmişe bakarak geleceği sezmek çok da zor değil.Yalnızca olaylara farklı açılardan,biraz düşünerek bakmak yeterli kanımca.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

HER TÜRKÇÜ, BÜYÜK TURAN AŞKIYLA, SAVAŞARAK YAŞAYACAK VE SAVAŞARAK ÖLECEKTİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.197 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.