Taşlar Yerinden Oynuyor
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Ekim 2020, 02:27:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Taşlar Yerinden Oynuyor  (Okunma Sayısı 1509 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kam - Şaman
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 217


Bozkurt


« : 18 Mayıs 2011, 09:47:22 »

Kardeşlerim taşlar artık yerinden oynuyor. Dünya yeni gelişmelere gebe ve köklü değişimlerin eşiğinde. Amerika artık beklediğim çöküşün yoluna girmiştir. Beni eskiden tanıyanlar yaklaşık olarak 7 – 8 yıldır çökeceğini söylediğimi anımsayacaklardır, tabi o zaman komplo teorisi veya uçuk bir şeymiş gibi algılanıyordu ama son gelen haberler beni doğrular nitelikte.

Şimdi konunun detayına inelim. İlk olarak Obama hükümeti bugüne kadar süregelen ekonomik sistemi sürdürmeye devam edeceğini ve yine dolar basmak yolunu izleyeceğini gösterdi. Bu da demek oluyor ki borçlanmasını artıracak. Peki, bunda ne var diye sorabilirsiniz.

Üretime dayalı bir ekonomi modelini alaşağı eden Amerika, ekonomik sistemi ile üreten değil tüketen bir toplumdur. Yaşamını daha çok diğer milletlerin varlıklarını sömürmekle sağlamaktadır, yani asalaktır. Sisteminize hiç girmeyen paralar ile borsanızı ve yatırımlarınızı dilediği gibi manipüle eder, dilediği gibi çıkar, bu işin bir kısmı. Diğer kısmı ise 1929 yılında dünya tarihinde hiç yapılmamış bir şey yapıldı. Altın = Dolar oldu. Altın gerçek bir değerdir ve dünyada milletler arası ticarette kullanılan asıl değerdi. Fakat 1929 yılında Altın ile Dolar eşitlenince ticaret konusunda Dolar kullanılmaya başlandı.

Bu durumdan faydalanan Amerika 1 dolara karşılık tam olarak 768 dolar bastı. Obama’da şimdiye kadar gelen bu yanlışlığı aynı şekilde sürdürme kararı aldı. Üretime dayalı bir politikası olmaması ise önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntılar yaşayacağını gösteriyor. Esasında bu çıkan son küresel krizde aynı nedenle çıktı, diğer milletlerin varlıklarını eritmek için!

Bu size anlamlı gelmeyebilir. Olayın özü şu, Çin ve Japonya üretimden kaynaklanan kazançlarını bankalar aracılığı ile Amerikan sistemine gönderiyordu. Böylece içeride oluşan likidite çokluğu yatırımın artmasına dönük bir yapı oluşturuyordu. Fakat bu borçlanma esasında Amerika’nın işine gelmiyordu. Gelen para çoklukla Mortgace sistemine, kredi dağıtılmasına ayrılıyor ve böylece Çin, Japonya gibi ülkeler parası ile para kazanıyordu. Bu gelişmeler ışığında sitemin patlayacağını elbette Amerikalılar da hesaplıyordu, bu yüzden de patlama olmasına göz yumuldu ve Mortgace’den başlayan dalga ile sistem çöktü. Böylece diğer milletlerin varlıkları buharlaştı ve Amerika’nın sistemine entegre oldu, yani bir nevi hokus pokus yaptılar Gülümseme

Tabi bu kısım da aklınız karıştı diye düşünüyorum. Asıl nokta ise şimdi başlıyor. Bu kurnazlıklar ile milletleri sömüren Amerika’ya karşı Şangay Altılısı birleşti ve ticarette Amerikan dolarının kullanılmasının Amerika çıkarına olduğu için artık yerine yeni değerler koymaya ve belki de altın kullanmaya karar verdiler. Bunu yanında ise Brezilya ve Malezya ticaretini Çin’e yönlendirdi ve Çin parası ile alışveriş yapmaya başladı!

Bugün üretimin önemli bir kısmı Asya kıtasında gerçekleşmektedir ve Amerika bugüne kadar onların bu birikimlerine karşılık kendi kâğıtlarını satarak kaynaklarını kullandı. Şu anda Amerika tek başına dünya sermayesinin %40’ını da yönetmektedir. Fakat buna karşın artık kâğıtlarını satamamaktadır ve değerini her geçen gün yitirmektedir. Bu durumdan dolayı da hemen çökmesi söz konusu değilse de önümüzdeki yıllarda çok büyük gelişmeler olacağı kesin. Yakın zamanda petrol, ithal edilen mallar ve faiz büyük bir yükseliş yaşayacaktır.

Bu durumda dünya mahallesinin ağır ağabeyliğini yapmaya çalışan Amerika, artık hak ettiği gibi tarihin sularına gömülecektir. Zaten refah şartlarından dolayı bir arada tutabildiği eyaletler de bir bir kendisinden kopacak ve parçalanma sürecinde varlığını tamamen yitirecektir.

Tabi Amerika kuvvetle muhtemel bu batışı geciktirmek, zaman kazanmak için dünyayı bir cehenneme çevirecek ve yeni bir dünya savaşı gündeme gelecektir diye düşünüyorum. Çünkü, kurtulabilmesinin tek yolu bu. 2. Dünya savaşına da bu nedenle katıldı. Bugün Amerikalı ekonomistler ve siyaset bilimciler Pearl Harbor baskınının Amerika’yı kurtaran şey olduğunu dile getirmektedir. Bu baskına bilinçli olarak göz yumulduğu ise bilinen bir gerçektir. Bu yüzden tarihe bakmak geleceğimizi aydınlatmak açısından yeterli kaynağı sağlamaktadır. Bu kaynayan kazandan çok ciddi pay alabilecek ülkeler var. Şunu söyleyebilirim ki Japonya dikkatle izlenmesi gereken bir ülkedir. Onun politikaları çok belirleyici olacak ve gelecekte parasının çok değerli olacağını da düşünüyorum.

Gelecek için bazı öngörülerim var ama bunları buradan paylaşmayacağım. Fakat paylaştığım arkadaşların “çok karamsar davranıyorsun” şeklindeki sözlerine karşılık bu gelişmeleri ve söylemlerimi bir kenara not etmelerini tavsiye ediyorum, umarım ben yanılıyorumdur.

17 Haziran 2009
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün yüreği çelikten kuvvetli, aklı kılıçtan kesindir. Türk orman gibi sessizdir fakat öfkesi ateş gibi yakıcıdır. Türk dağ gibi ağır ve sarsılmazdır fakat saldırışında rüzgâr gibi hızlıdır! Yeryüzünde Türk'ün bir eşi daha görülmemiştir...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.246 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.