Erdoğan'a MİT'e alternatif istihbarat kurma suçlaması
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 12:11:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Erdoğan'a MİT'e alternatif istihbarat kurma suçlaması  (Okunma Sayısı 800 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Duva Sohor
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 248« : 22 Mayıs 2015, 00:54:44 »

Erdoğan'ın danışmanının da aralarında olduğu 3 Türk hakkında federal başsavcılık casusluk davası açtı. Hazırlanan iddianamede Erdoğan'ın MİT'e alternatif bir istihbarat ağı kurduğu iddia edildi.
Hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından MİT dışında, resmi olmayan bir istihbarat birimi kurdurulduğu, bunların da Almanya'da Erdoğan karşıtları için istihbarat topladığı iddia edildi.
Alman Federal Savcılığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu'nu MİT adına Almanya’da ajanlık faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle 17 Aralık 2014'te tutuklamıştı.
İDDİANAME MAHKMEYE GÖNDERİLDİ
Almanya'nın ciddi haftalık dergisi der Spiegel dergisinin internet sayfasında Jörg Diehl ve Conny Neumann imzalı yayınlanan haberde, Almanya'da Aralık ayında kamuoyuna duyurulan ve Türkiye'de de büyük yankı uyandıran casusluk soruşturmasında iddianamenin tamamlandığı ve bunun Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi‘ne gönderildiği belirtildi.
 58 yaşındaki Muhammed Taha Gergerlioğlu ve istihbarat çalışmalarında kendisine yardımcı olduğu iddia edilen iki kişi; Ahmet Y. (59) ve Göksel G. (34), ‘yabancı bir ülke için istihbarat faaliyetinde bulunmakla suçlanıyor.

HÜKÜMET KARŞITLARI HAKKINDA BİLGİ TOPLUYORLARDI
Savcılıktan yapılan açıklamada söz konusu kişilerin Almanya'da yaşayan Kürt, Ezidi aktivistler, Gülen Cemaati ve diğer hükümet karşıtları ile ilgili bilgi toplayarak ‘bir Türk istihbarat birimine‘ iletmekle suçlandığı kaydedildi.
İddianamede Türk vatandaşı Ahmet Y. ile Alman vatandaşı Göksel G.‘nin yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Muhammed Taha G.‘nin talimatları doğrultusunda çalıştıkları belirtildi. Bu iki kişinin Kürt aktivistlerin düzenlediği etkinlik ve gösterilerle ilgili, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eleştirel bakan Türk kişi ve kuruluşlar hakkında Taha G.‘ye bilgi verdikleri iddia ediliyor. Muhammed Taha G., aralık ayında tutuklanmış, diğer iki kişi serbest bırakılmıştı.
ERDOĞAN ÜÇLÜ İSTİHBARAT SİSTEMI OLUŞTURDU
Alman savcılık soruşturma birimlerinin hazırladığı iddianamede Gergerlioğlu'na çalıştığı iddia edilen iki zanlıdan biri olan Ahmet Y.‘nin Almanya‘nin Wuppertal kentinde bir seyahat acentesi bürosu işlettiği ve bu kişinin de hakkında daha önce organize suçlardan dolayı Alman polisi tarafından soruşturma açıldığı belirtildi.
Alman soruşturma birimleri Ahmet Y.‘nin telefon kayıtlarının takip altına alınması sonucu Gergerlioğlu isminin "komutan/yönetici" durumunda olduğu ve Ahmet Y. ve Göksel G.‘nin bu kişiye çalıştıkları iddia edildi.
İddianameye göre Erdoğan üçlü istihbarat sistemi oluşturdu.
1. Görünen bir yapı ( MİT)
2. Görünmeyen yapı
3. Görünmeyen yapının ( resmi olmayan yapı) içinde bir görünmeyen yapı daha. Buna yurtdışı yapılanması da eklenebilinir.
Soruşturma raporlarına göre daha önce Erdoğan‘a danışmanlık yapan 'elebaşı konumunda olan Gergerlioğlu'nun Erdoğan‘a istihbarat vermek üzere bu üçüncü kategoride yani görünmeyen (resmi olmayan) bir istihbarat sistemi için çalıştığı belirtiliyor.
GERGERLİOĞLU'NUN BİLGISAYARINDA 112 KİŞİNİN PASAPORT BİLGİSİ BULUNDU
Gergerlioğlu'nun telefonunda ayrıca, aralarında çocuk, kadın, genç, Türk, Alman ve Iran vatandaşı 112 kişinin pasaport bilgisi bulundu. Savcılık tarafından bu kişiler ajan mi yoksa hedef mi alınacaktı? sorusu soruluyor. Bu soruların cevabini bilen tek kişi olan Gergerlioğlu ise susmayı tercih ediyor.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.379 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.