Yine mi çılgın proje
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2020, 09:19:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yine mi çılgın proje  (Okunma Sayısı 1159 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« : 21 Mayıs 2011, 22:15:28 »

AKP'den bir çılgın proje de Doğu Anadolu için
[/color]


20 bin dönüm arazi üzerine yapılacak 'Nevruz Efsaneler Ülkesi', hem bölgenin en büyük illerinden biri hem de çevre ülkelerin geçiş noktası olan Van'da kurulacak. Yeni şehir, bir eğlence, ticaret, turizm, spor, kültür ve yaşam merkezi olacak. Hedef, hem göçü önlemek hem de teröre karşı güçlü bir hamle yapmak


      Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Kanal İstanbul'un ardından bir çılgın proje de bugün miting yapacağı Van'da açıklaması bekleniyor. Zaman gazetesinin haberine göre teknik çalışmaları tamamlanan 'Nevruz Efsaneler Ülkesi' projesi, 20 bin dönüm arazi üzerine kurulacak ve 3 milyar dolara mal olacak. Terör ve göçün önlenmesini hedefleyen şehrin kurulması sürecinde 60 bin kişi istihdam edilecek. Bütün bölgeye hitap edecek olan dev projeyle İran, Irak, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan sınırlarında bir geçiş noktası olan Van, cazibe merkezi haline getirilecek. Bittiğinde yılda 4 milyon turistin ziyaret etmesi planlanan Efsaneler Ülkesi'nde, Disneyland gibi bir eğlence dünyası, Türkiye'nin ilk savaş müzesi (Çaldıran Savaş Müzesi), Ulusal Spor Müzesi, yüzlerce ticaret merkezi, kongre alanları, hayvanat bahçeleri ve 58 bin konut yer alacak.

AK Parti Van milletvekili adayı Burhan Kayatürk'ün verdiği bilgilere göre, bu yeni bir Van Şehri projesi. 4 etaptan oluşuyor. Teknik ve ekonomik fizibilite çalışması ABD ve Kanadalı uzmanlar tarafından yapıldı. Master planı da yine ABD'li bir grup tarafından çizildi. Proje yaklaşık 58 bin konut ve yüzlerce ticari merkezden oluşuyor.

Turizm tesisleri 7 değişik bölümden oluşurken günlük 45 bin 124 kişinin ziyaretine elverişli olarak yapılacak. 4 büyük otelle birlikte Kapalı Su Parkı da bunun içerisinde. 141 bin metrekarelik alanıyla sadece Ortadoğu'nun değil Avrupa'nın da en büyük kapalı su parkı olmaya aday bir proje. Açık hava su parkı için de 308 bin metrekarelik bir alan üzerinde plan yapıldı.

ÇALDIRAN SAVAŞ MÜZESİ KURULACAK
Nevruz Efsaneler Ülkesi, aynı zamanda Türkiye'nin ilk temalı eğlence şehri olacak. Kayatürk, projede yer alan diğer unsurları şöyle paylaştı: "Çocukların bilim, sanat ve kültürleri öğrendikleri, oyun ve oyuncakların bulunduğu eğitim merkezi yer alacak. Gençlerin sporun her çeşidini, uluslararası olimpiyat standartlarında öğrenecekleri ve dijital ortamda her türlü sporu oynayabilecekleri, 'Ulusal Spor Müzesi' kurulacak. Türkiye'nin ilk savaş müzesi olarak 'Çaldıran Savaş Müzesi'ne ev sahipliği yapacak. İnanç dünyasının birçok efsanesinin de görüntülendiği 'Medeniyetler Kültür Merkezi', beşeri dinlerin olduğu kadar, eski kültürlerin dinsel inançlarının da efsanelerini görüntüleyen uluslararası bir kültür merkezi olarak tasarlandı."

Nevruz Eğlence Şehri projesinin sadece Türkiye'de değil bütün Ortadoğu'da bir ilk olacağına işaret eden Burhan Kayatürk, "Bölge halkının politik sorunlarını çözecek, işsizlik ve yoksulluğa karşı bir çözüm olacak. Anadolu'nun tarihi mirasını görüntülemek sadece bölge halkına değil bütün Türkiye'nin tanıtımına hizmet edecek bir projedir. Tamamlandığı zaman 4 milyon turist çekecek." diyor.

Binlerce yıllık tarih sergilenecek
Projenin en büyük ayaklarından biri binlerce yıllık bir maziye sahip olan bölgenin tarihi mirasının yer altından çıkarılarak sergilenmesi, "Anadolu, 12 bin yıllık tarihi mirasa sahip olan, bilinen birçok medeniyet ve kültürlerin, her türlü dinsel, kültürel, sanatsal ve politik efsanelerin yaşadığı topraklar olarak bilinir." diyen Kayatürk, "Nevruz Efsaneler Ülkesi projesi ile biz bu tarihi efsane ve kültürleri günümüzün, bilim ve teknolojisi ile yeryüzüne çıkartmayı planladık. Geçmiş yüzyıllarda, tarihteki olayları görüntülemek için ağırlıklı olarak resim, heykeltıraşlık ve sinema kullanıldı. Biz bu proje ile günün bilim, sanat ve teknolojisini kullanarak tarihte yaşanan bütün efsaneleri yeraltından yeryüzüne çıkartmaya özen gösterdik." bilgisini veriyor

Alıntı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.249 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.