Çam süslemek Türk adetiymiş
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Ağustos 2020, 04:34:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çam süslemek Türk adetiymiş  (Okunma Sayısı 3109 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« : 22 Aralık 2009, 00:19:26 »

Hep Hristiyanlık adeti olarak bilinen yılbaşında çam süslemek aslında öz be öz Türk adetiymiş!

Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı ile Teke Tek Özel'in konuğu olan Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Noel adeti kabul edilen çam süslemeyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı. Kabul edilenin aksine çam ağacı süslemenin eski bir Türk adeti olduğunu söyleyen dünyaca ünlü Sümerolog Çığ, bu adeti Avrupa'ya Türklerin aktardığını anlattı.

Muazzez İlmiye Çığ, tarihi değiştirecek keşfi şöyle anlattı:

Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir. Yeni Türk devletleriyle münasebetimiz bize yepyeni şeyler öğretiyor. Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç tasavvur ediliyor. Bu hayat ağacı. Sümerlerde de var. Bir ucunda göktanrısı duruyor. Türklerde güneş kutsal ama tanrı olarak kabul edilmiyor. 22 Aralık'ta güneş yeniden fazla olarak dünyayı aydınlatmaya başlayacak. Günler uzamaya başlayacak. Türklerin göktanrısı gün ile geceyi tanzim ediyor gökte. Sözde gün ile gece sürekli münakaşa halinde. 22 Aralık'ta gün geceyi yeniyor. Bunu "Yeniden doğuş bayramı" Türkler kutluyorlarmış.

Türkistan'da bir ağaç varmış, akçam, ve bu akçam vaşka yerde yetişmiyormuş. Akçam getirip eve koyuyorlar, akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler verdi, güzel bir yaşam verdi diye Tanrı'ya hediyeler koyuyorlar. Dallarına da ertesi sene için Tanrı'dan niyaz ettikleri şeyler, adak olarak istedikleri şeyler için paçavra veya kurdela koyuyorlar. O günlerde büyük bayram, şenlik yapıyorlarmış. Aileler toplanıyor, büyükler varsa ziyaret ediliyor, özel yemekler yeniliyor, güzel elbiseler giyiliyor.

Bu adet Türkler yoluyla Avrupa'ya geçti. Konunun Noel'le alakası yok. İznik Konsili'nde pagan adeti görülen bu adeti "İsa'nın doğuşu olarak kabul edelim" diyorlar ve bu adet Hristiyanlara geçiyor. Ama ağaç süsleme pek yok, 16. yy'da Almanya'da başlıyor, daha sonra Fransa'ya geçiyor ve dünyaya yayılıyor. İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok. Doğum, güneşin yeniden doğuşu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Soycusu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 15« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 00:47:14 »

fatih Altaylı yı geçmişte hiç sevmezdim.son zamanlar da izlediğim yapımlarında hoşuma gidwn yapımlarının olması beni mutlu etmeye başladı.Muazzez Çığ hanımı da dinladikten sonra Atamızın da dediği gibi Tarihimi tanıdıkça kendimi çok eksik ve boş yaşamış olduğumu hissettim. Bir taş üstüne taş koyabiliyorsak ne mutlu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çepni77
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 130Site
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2009, 00:54:31 »

Bi düzeltme yapayım İsanın doğum günü vesilesiyle Çam ağacı hırıstyanlar süsler yılbaşı kutlama maksadıyla değil. Marangozun oğlu 24 Aralıkta doğduğunu kutluyor hırıstyan müminler! Atalareımızn Çam ağacı süslemesiyle hırıstyanların çam ağaç süslemesiyle bir alakasın olmadığını düşünüyorum!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, büyük Türkelinde, Türk uruğunun kayıtsız şartsız hakimiyeti ve bağımsızlığı ile Türklüğün her yönden bütün milletlerden ileri ve üstün olma ülküsüdür.
ATABEK
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2009, 11:24:53 »

elbette yok.İznik konsülünü yapan Bizanslılar bu adeti kimlerde gördü peki, cevap gayet basit ordularında paralı Asker olarak bulunan Peçenek ve Uz Türklerinden. Bunu neden yaptılar, imparatorluk içinde tüm kavimler herkes memnun  olsun ve bu dini kabullenmeleri kolaylaşsın  istediler, İsayı Tanrının oğlu yaptılar çünkü Zaten Bizans imparatorlarıda  kendilerini Tanrı nın oğlu olarak  görüyordu. Meryem Anayı tanrısallaştırdılar çünkü Bizans İmparatoriçesi (Thedora) öyle istedi ve Hıristiyanlık dini böylece yönetenlerin istediği şekle ve kılıfa sokuldu.

(Bizans ordusunda paralı asker olarak görev alan Peçenek ve Uz Türkleri  1071 de Malazgirt de Kandaşları olan Selçukluların yanına geçerek Bizans'ın ordusunun yenilmesinde başlıca rol aldılar)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
boz
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 32


« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2009, 13:31:06 »

Muazzez hanımın kousmasındaki en can alıcı nokta sümerliler ile ilgili yorumlarıdır.Sümerlilerin TÜRK olduklarını ispatlıyor.Sümerliler medeniyeti yaymış bir milletti.Günü takvimi bir sürü ilkler onlarda.Biz halen millete nevruzun TÜRK geleneği olduğunu milletimize anlatamadıktan sonra çam hafif kalır.Ağaçlara bağlanan dilekler bezler öz TÜRK adetidir.Bugün bu adet geçerlidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BABRAK
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 448


Tanrı'nın Öfkesi


« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2009, 15:47:34 »

Medeniyet tarihini yazmış bir ırkın mensubu olarak hiç şaşırmadım!. Her şey Türk için, Türk'e göre, Türk tarafından.. Tanrı Türk'ü korusun..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Felsefemdir kitâb-ı imânım,
Taparım kendi ruhumun sesine,
Secde eyler hakikâtim her an,
Kalbimin ateş-i mukaddesine!...
Ertuğrul
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1


« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2009, 15:48:12 »

Bildiğim kadarıyla süslemek değilde çam ağacı evet Türk adeti.Fakat süslemek hristiyanların icat ettiği bi olay olması lazım..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BABRAK
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 448


Tanrı'nın Öfkesi


« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2009, 15:53:14 »

Bildiğim kadarıyla süslemek değilde çam ağacı evet Türk adeti.Fakat süslemek hristiyanların icat ettiği bi olay olması lazım..


Murat Bardakçı'nın bizim Reha Oğuz gibi abartma huyu vardır. Ama haklılık paylarıda yok değil açıkcası. Esen olsun..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Felsefemdir kitâb-ı imânım,
Taparım kendi ruhumun sesine,
Secde eyler hakikâtim her an,
Kalbimin ateş-i mukaddesine!...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.259 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.