Çağdaşlaşma mı, Batılılaşma mı?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Eylül 2020, 06:57:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çağdaşlaşma mı, Batılılaşma mı?  (Okunma Sayısı 1923 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 25 Nisan 2014, 21:06:54 »

Kendi kültürünü başka milletlere zorla kabul ettirip, baskın kılarak, başkalarının değerlerini bertaraf etme, yok etme ve sonuç itibariyle o milletleri esaret altına alabilme hedefini güden emperyalizm, kültür emperyalizmidir. Batı dostu ve yanlısı kuşakları yetiştirmek, kamuoyunu hazırlamak, çıkarlarını garantiye almak isterler. Uşak tipleri ve zihinsel özürlü nesilleri yetiştiren ve o ülkede edindikleri aşağılık tiplerdeki hayranlarına ve ajanlarına çok defa maddi imkân ve kolaylıklar sağlayarak kendilerine hizmet etmeleri için baskı yaparlar. Tarihine, kültürüne hakaret ettiği ölçüde batılılarca ödüllendirilen eskinin komünist, bugünün sözde aydın geçinen bazı entelektüelleri, uygar olmayı batıya teslim olmak olarak algılamaktadır.

Çağdaşlaşma ile batılılaşmayı birbirine karıştıran, yeni nesillere yabancı kültürler aşılayan, milli kültüre düşman, sömürge kafalı bu aydın geçinenler, gençliği zehirleyen yabancı düşüncelere karşı koyabilecek ve Batı yayılmacılığının panzehiri olan Türkçülüğe bu nedenle karşıdırlar. Bu konuda en büyük görev Türkçülere düşmektedir. Yeni yetişen gençlerimize milli tarihimizi, milli şuuru, milli kültürü öğretmek Türkçülerin vazifesidir. Çağdaş olmanın temeli öncelikle zihinleri bağımsızlaştırmak ve ideallere sarılmak demektir. Milletin mazisinden kaynak alan kurumları üzerinde ve bilimin ışığında yeni değerlendirmelere girişmek, onlara yeni bir anlam kazandırmak demektir. Bilimsel hakikatleri yok sayarak yalnız Batı'ya yönelen anlayışlarla çağdaşlaşma sağlanamaz. Olsa olsa sömürge olunabilir.

Çağdaşlaşma mı, Batılılaşma mı? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ögeday kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 110


« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2014, 10:33:10 »

Elbette çağdaşlaşima mesela japonya çağdaştır ama batılı değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ögeday kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 110


« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2014, 10:35:06 »

 batı maddeye hakim olduğu için ilerledi japonyada maddeye hakim olduğu için ilerledi .Japonyayı örnek almak çağdaşlaşmaktır .Batılılaşmak değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2014, 11:43:42 »

Çağdaşlaşmak diğer devletlerle veya toplumlarla aramızda dönem farkı olmaması demektir. Neyi sabit aldığımıza göre değişecek göreceli bir kavramdan bahsediyoruz çağdaşlaşma için. İlkel dönemde savaşsal mücadelede ok kullananlar taş atanlara göre çağdaştı. Çağdaşlığı burada ileride olmakla değerlendiriyoruz. Veya da Avrupa için konuşalım. Paganist dönemi yaşayan dağlı kesim, 2000 yıl önce çağdaştı. Çünkü dönemlerindeki popüler olandan yanaydılar. Ancak Orta Çağ dönemi Avrupasında eksen Kiliseye kaydı. Yani 400 yıl önce derebeylik çağdaştı.

Batılılaşma ise daha özeldir. Yani çağdaşlık tüm dünyayı kapsıyorken batılılaşma denilen olgu Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi  belli başlı ülkeleri kapsamaktadır. Batılılaşma ile çağdaşlaşma arasındaki karışıklık da Batılı sayılan ülkelerin diğer dünya ülkelerinden bazı konularda daha ileride olmasından kaynaklanmakta. Halbuki batılılaşma dediğimiz, batılı ülkeleri oluşturan toplumların yaşayışlarına uygunluğu ve benzerliği kabul eder. Halbuki o toplumları oluşturan gelenek görenekler, ahlaki ve toplumsal değerler, hayaller ve düşünüşler bizlerin karakterine uygun değildir.

Her ırkın farkları vardır. Türk ırkı da diğer ırklardan farklıdır. Bu yüzden bizim için geçerli olanı Türk Töresidir. İleri gitme bizim için çağdaşlıksa çağdaş olmak gerekir. Bu anlamda çağdaşlığı kabul ederiz. Ancak batılılaşma kabul edilemez. Çünkü bizler ne batılıyız ne doğulu. Bizler için geçerli olanı Türk ırkından olmaktır, Türk töresi coğrafi bölgelerden farklı esas alınır. Eğer coğrafi sınırlandırmaya göre bir yönelim izlenmek zorunda olunursa, batıda yaşayan bir Türk batılı, doğuda yaşayan Türk doğulu olmayı seçer. Bu da Türkler arasında farklılığı getirir ve kendi ırkından olanlar yerine, aynı coğrafyada yaşayan başka ırklardan olanları tercih eder. Bu da tehlikeli bir durumdur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2014, 14:12:53 »

Kesinlikle sizlere katılıyorum: 'Çağdaşlığa evet, Batılılaşmaya hayır!'

Mergen Kurt, ögeday kağan yorumlarınız için teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.221 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.