Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçünün Günceli => Konuyu başlatan: Motun_TR üzerinde 28 Eylül 2009, 19:30:55Konu Başlığı: UNUTULMAZ ZAFER
Gönderen: Motun_TR üzerinde 28 Eylül 2009, 19:30:55
(http://www.yenicaggazetesi.com.tr/resimler/1254122044.jpg)


Preveze Deniz Zaferi’nin 471. yıl dönümü Ankara, İstanbul, Çanakkale, Marmaris ve Kocaeli’de törenlerle kutlandı. Haydutların korkulu rüyası TCG Gökova Fırkateyni de Aden’e uğurlandı
Görev Kuvveti 151 Komutanı taktik komutasında görev yapacak TCG Gökova Fırkateyni, Aden Körfezi’nde 5 Ekim 2009 ile 10 Şubat 2010 tarihleri arasında görev yapacak.
İstanbul’daki törenler Beşiktaş’taki Barbaros Hayrettin Paşa anıtı önünde gerçekleştirildi. Tören anıta çelenk konması ve saygı duruşu ile başladı.
27 Eylül 1538’de Amiral Barbaros Hayrettin komutasındaki Osmanlı donanmasının Cenevizli Amiral Andrea Doria komutasındaki büyük Haçlı donanmasını yenilgiye uğrattığı, Preveze Deniz Zaferi’nin 471. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in katılımıyla tören düzenlendi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının kutlama mesajları okundu. “Preveze Deniz Zaferi”  ve  “Türk Deniz Kuvvetleri” konulu takdimin ardından, Serdar Öztürk tarafından Preveze Deniz Zaferi’ni kazanan Barbaros Hayrettin Paşa için bestelenen “Barbaros Senfonisi” ile çeşitli bahriye türkü ve marşlarından esinlenerek kompoze edilen, deniz ve bahriye sevgisini anlatan eserler seslendirildi. Törenin sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yiğit, büyük zaferin yıldönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutladı.

’Ruhun şad olsun’
İstanbul’da Beşiktaş’taki Barbaros Hayrettin Paşa anıtı önünde düzenlenen törende, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Barbaros Hayrettin’e hitaben anıt özel defterine “Emin olunuz ki Türk Deniz Kuvvetleri üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuzun deniz alaka ve menfaatlerini her şartta korumak görevini geçmişte olduğu gibi bugün de sürdürme kararlılığındadır. Ruhun şad olsun” diye yazdı. Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda ve Çanakkale’de de tören düzenlendi.

Aileler vedalaştı
TCG Gökova Fırkateyni, Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi’nde deniz haydutluğuyla mücadele etmek için Gölcük Deniz Üssü’nden uğurlandı. Görevli 267 personelin yakınlarının katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Üzerinde “Seni seviyorum babacığım. Hep yüreğimdesin. Tunahan” yazılı pankart taşıyan çocuk dikkat çekti.


ALINTIDIR