Ata'nın Gençliğe Hitabesi de kalksın!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Ağustos 2020, 19:29:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ata'nın Gençliğe Hitabesi de kalksın!  (Okunma Sayısı 2836 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Attila H
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 63



« : 30 Ocak 2012, 18:36:11 »

Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol'un oğlu Mustafa Akyol, Star gazetesindeki köşesinde Gençliğe Hitabe ile ilgili çok tartışılacak bir yazı kaleme aldı. Star yazarı Mustafa Akyol, 'Olmaz... Ve böylesi gayrı-demokratik bir metni "milli eğitim"inin temeline koyan bir ülkede demokratik kültür gelişmez. Dolayısıyla, eğer Türkiye demokratikleşecekse, Gençliğe Hitabe, Atatürk'ün kendi siyasi şartları içinde ürettiği ama bugüne "yol gösterici" olamayacak tarihsel bir metin olarak kabul edilmeli, okullardan ve ders kitaplarından kaldırılmalıdır.' dedi.

Akyol'un bu satırları sosyal paylaşım sitelerinde sert tepkilerle karşılaştı.

İşte twitter'daki bazı tepkiler:

-"Atamızın söz ettiği dahili bedhah sensin"

-Mustafa Akyol gibi gazetecilerin yazdığı yazılar ve bazı bakanlıkların aldığı bazı kararlar ile, "Cumhuriyetin reflekslerini ölçüyorlar"

-Mustafa Akyol Gençliğe Hitabe'deki "gaflet, delalet ve hatta HIYANET " içerisindeki şahıslardan birisi olduğu için kaldırılmasını istiyor..

-Mustafa Akyol "Gençliğe Hitabe kaldırılsın" demiş. Böyle sabunluk heriflere bu ülkede gazeteci deniyor ya en çok ona üzülüyorum.

-Mustafa Akyol'un Gençliğe hitabeden rahatsız olması çok doğal.Bir Yunan'a İstiklal marşını sevdirebilirmisiniz mesela

İşte Mustafa Akyol'un o yazısı:
Geçen hafta bu sütunda "Andımız Tabii ki Kaldırılmalı" başlıklı bir yazı yazmıştım. Gelen tepkiler, topluma ideoloji empoze eden böylesi resmi metinlerin pek çok insan tarafından ne kadar içselleştirildiğini ve ne denli "vazgeçilemez" sayıldığını gösterdi. Oysa ben, toplumu endoktrine eden otoriter devlet anlayışının mutlaka vazgeçilmesi gereken büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu "münbit" konuya devam etmekte fayda gördüm.

Konunun bu yazıda ele alacağım boyutu ise, Türkiye toplumunu en az "Andımız" kadar etkilemiş olan bir diğer buyurgan metin: ''Her okulun duvarını ve her ders kitabının girişini süsleyen "Gençliğe Hitabe."

ATATÜRK DIŞINDA BİRİ OLSA..
Bu, malum, Atatürk'ün hitabesi. Eğer Atatürk yerine onun devrinde yaşamış bir başka siyasi figüre, mesela İsmet İnönü'ye veya Kazım Karabekir'e olsaydı, belki bu durum garibimize gidebilir, "neden bu zatın fikirlerini tartışılmaz birer emir gibi çocuklarımıza dikte ediyoruz" diye sorabilirdik. Hitabe'nin Atatürk'ten gelince kutsallık kazanması, onyıllardır maruz kaldığımız "Atatürkçülük" endoktrinasyonundan kaynaklanıyor olmalı.

FARKLILIKLARA SAYGI GÖSTEREN BİR METİN DEĞİL
Ben ise, kendi adıma, bir hitabın kim tarafından söylendiğine değil, ne söylediğine bakmayı yeğliyorum. "Gençliğe Hitabe"nin ne söylediğine baktığımda ise pek hoş bir tablo çıkmıyor karşıma. Gençlere anlayış, empati, hoşgörü, farklılıklara saygı, özeleştiri gibi evrensel demokratik değerleri tavsiye eden bir metin değil bu. Peki nasıl bir metin?

Bakalım. Mezkur hitabe şöyle başlıyor:

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur."

HERKESİN KUTSAL AMACI FARKLI
Bu bence sorunlu bir ifade, çünkü milyonlarca insana "senin birinci görevin budur" diye siyasi bir misyon biçiyor. Oysa bir ülkenin bağımsızlığını korumak gerçekten önemli bir değer olsa da, kimsenin bunu "birinci vazife" edinme zorunluluğu yoktur. İsteyen bunu edinir kendine "birinci vazife" olarak, isteyen de aynı ülkeyi demokratikleştirmeyi, veya dini inancını yaymayı, yahut sokak kedilerine bakmayı... Herkes hayattaki en kutsal amacını seçme ve onu gerçekleştirmek için çalışma hakkına sahiptir.

Hitabe'nin devamı daha da sorunlu:

İÇ VE DIŞ DÜŞMANLAR
"İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır." Dahilî ve haricî bedhahlar!.. Yani "iç ve dış düşmanlar"!..

Yani, belirli toplumsal kesimleri "iç düşman" olarak damgalayıp hedef alarak 28 Şubatsüreçlerine, Batı Çalışma Gruplarına yol açan zihniyetin özü...

Hitabe'nin devamında dış düşmanların Türkiye'ye yapacağı kötülükler anlatılıyor uzun uzun. (Bunu özümseyen bir zihnin, dış dünyanın düşmanlarla dolu olmadığına, "komşularla sıfır problem" sağlanabileceğine inanması ise zor gözüküyor.) Ama daha önemlisi, "iç düşmanlar"a dair söylenenler.

Hitabe, işin bu yönünü şöyle vurguluyor:

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

1950'DEN BU YANA NASIL İKTİDARA GELİNİYOR
Dikkat edin "iktidara sahip olanlar"dan bahis var burada. Peki Türkiye'de 1950'den bu yana iktidara nasıl geliniyor? Tabii ki serbest seçimlerle...

Ama Gençliğe Hitabe'de seçim kazananların meşruiyetine dair tek bir ifade yok. Aksine, her türlü iktidar sahibine karşı gençlere yönelik bir uyarı var: "Dikkat edin, hükümet ülkeyi yabancılara satıyor olabilir!"

Peki ne yapacak böyle durumlarda Türk gençliği?.. Hitabe açıklıyor: "Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmak" için harekete geçecek. "Vazifeye atılmak"ta hiç tereddüt göstermeyecek.

Yani, mesela, 27 Mayıs öncesinde Menderes hükümetini devirmek için sokaklara dökülen ve orduyu "göreve" çağırarak dabenin yolunu döşeyen gençler gibi...

Yahut yine "ordu göreve" imaları ve kışkırtmaları ile son yıllarda temerküz eden "ulusalcılar" ve bunların bir adım ilerisine gidip eyleme geçen Ergenekoncular gibi...

ERGENEKONVARİ OLUŞUMLARI MEŞRULAŞTIRAN BİR METİN
Kısacası, Gençliğe Hitabe, askeri darbeleri ve Ergenekonvari oluşumları meşrulaştıran çok sorunlu bir metin. Demokrasinin d'sinden söz etmediği gibi, demokrasi düşmanlarına güçlü bir ideolojik zemin kazandırıyor.

Hitabe'nin en sonundaki ünlü cümle ise evlere şenlik: "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!" Hem "Türklük etnisite değildir; sadece vatandaşlık bağıdır" diyeceksiniz, hem de her okulunuzun duvarında resmen biyolojik ırkçılık kokan böylesi "asil kan" vurguları olacak...

GENÇLİĞE HİTABE OKULLARDAN VE DERS KİTAPLARINDAN KALDIRILMALI
Olmaz... Ve böylesi gayrı-demokratik bir metni "milli eğitim"inin temeline koyan bir ülkede demokratik kültür gelişmez. Dolayısıyla, eğer Türkiye demokratikleşecekse, Gençliğe Hitabe, Atatürk'ün kendi siyasi şartları içinde ürettiği ama bugüne "yol gösterici" olamayacak tarihsel bir metin olarak kabul edilmeli, okullardan ve ders kitaplarından kaldırılmalıdır.

Ortak bir "milli metin" olarak İstiklal Marşımız zaten vardır ve yeterlidir. Ondan gerisi, evrensel ahlaki değerler, demokratik kültür ve özgür düşünce olmalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı


                                    
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2012, 19:32:30 »


             Bunlar gösteriyor ki biz bu söyleve daha çok sahip çıkacağız ve en büyük yol gösterici olarak içimizde taşıyacağız ve evlerimizde en baş köşelere koyacağız. İç ve dış düşmanları görmek ve kayıt yapmak adına iyi olur bunlar. Bunları toprak bile kabul etmez ya gebersinler yinede !!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2012, 19:51:33 »

İstiklal Marşı kalksın, andımız kalksın, gençliğe hitabe kalksın, Ne Mutlu Türküm diyene kalksın, Anıt kabir botanik bahçesi olsun, Atatürkçülük kalksın. Yahu böyle ishal olmuş domuz gibi kıvranacağınıza, toptan "bizler Atatürkü ve Türklüğü toptan kaldırmak için görevlendirildik "diye açıklayın olsun bitsin. Ama açıklayamazsınız, çünkü uyuyan güzeller uyanıverir mazallah.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun_Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 951


TANRI DAĞLARI TIEN SAN


« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2012, 20:59:42 »

HERKESİN KUTSAL AMACI FARKLI
Bu bence sorunlu bir ifade, çünkü milyonlarca insana "senin birinci görevin budur" diye siyasi bir misyon biçiyor. Oysa bir ülkenin bağımsızlığını korumak gerçekten önemli bir değer olsa da, kimsenin bunu "birinci vazife" edinme zorunluluğu yoktur. İsteyen bunu edinir kendine "birinci vazife" olarak, isteyen de aynı ülkeyi demokratikleştirmeyi, veya dini inancını yaymayı, yahut sokak kedilerine bakmayı... Herkes hayattaki en kutsal amacını seçme ve onu gerçekleştirmek için çalışma hakkına sahiptir.


                Bayiliyorum bu adamlarn samimiyetine ve cesaretine (!) Adamlara helal olsun ! Türk düsmaniyiz diyorlar Üstelik lafi evirip cevirmeden . Bir yandan zaman yazari Prof Mümtazeri konusturuyorlar Diger yandan bu tip satilik kalemleri öttürüyorlar . Bu görüsler sahsi görüsleri degilki . Cumhurbaskanindan tutun basbakanina GKB baskanina kadar topyekün milli ihanet kurulunun savundugu hükümet ve devlet görüsleri . Demekki bu adamlar mevcut cumhuriyet Türkiyesinden memnun degiller . Damarlarimizdaki asil kanla hesaplari var . Ya bu asil kanin siradan herhangi bir kan oldugunu kabul edecegiz yada gerekeni yapacaklar .  Hic kimsenin bagimsizligimizi korumanin birinci vazifemiz olmak gibi bir yükümlülügü yokmus ! Istiyen dini inancini yaymayi birinci vazife edinebilirmis . Istiyen sokak kedilerine bakmayi veya demokratiklesmeyi birinci vazife edinebilirmis . Ne güzel iste ! Birakin kendinizi savunmayin . Istiyen istedigi havadan calsin .  En kabadayisi 20 milyon etnigin önünde 50 milyon Türk diz cöksün istiyorlar . Defalarca Türkiye sadece Türklerin degil , üzerinde yasiyan herkesindir Üst kimlik Türkiyeliliktir dedikleri halde . Bu millet gidip kaderini bunlarin zihniyetine teslim etmedimi . Basbakan demiyormu bizi millet secti Destegimizi milletten aliyoruz ? Biz bile burda akli basinda sandigimiz insanlara Türkiyeyi din adina yok edecekler dedigimizde aninda muhalefet edip milletin dininle ugrasmayin diye tepki görmüyormuyuz .? Simdi bu adamin cikip dinini yaymasini birinci vazife olarak tanimlamasina hangi hakla hangi yüzle itiraz edecegiz . Iyi ya iste adam ne güzel demis . Birinci vazifeniz asil kaninizla bagimsizligina sahip cikmak degil dinizi yaymaktir !
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202



« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2012, 21:55:29 »

Bu yazıyı okudukça, gençliğe hitabe'nin değerini bizlere bir defa gösterdi. Türk düşmanlarını çatır çatır çatlatan bu eserin, sadece duvarlarda değil, tüm Türk gençlerinin beynine kazınması gerekirken, ülkemizde bu konuda yine yeterince çaba gösterilmiyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
HUNOĞLU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 109



« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2012, 05:04:52 »

Yazının sahibine ulaşmayacak belki ama;

Oysa bir ülkenin bağımsızlığı gerçekten kritik bir değer olsa da, kimsenin bunu her daim “birinci vazife” edinme zorunluluğu yoktur.
-Zaten zorla bu görüşte ol diyen yok!
Bunu özümseyen bir zihnin “komşularla sıfır problem” sağlaması ise zo...r gözüküyor.
-Ne yaparsan yap sıfır sorun olmaz!
Tabii ki serbest seçimlerle... Ama Gençliğe Hitabe’de seçim kazananların meşruiyetine dair tek bir ifade yok. Aksine, gençler, her türlü iktidar sahibine karşı uyarılıyor: “Dikkat edin, hükümet ülkeyi yabancılara satabilir” imasıyla.
-'Hepsi satacak.' dememiş! Satabilir demiş ki baktığımız zaman hepsinin sattığını görüyoruz.
Hem “Türklük etnisite değildir; sadece vatandaşlık bağıdır” diyeceksiniz, hem de her okulunuzun duvarında biyolojik ırkçılık kokan “asil kan” vurguları olacak...
-Anlamadıysan söyleyeyim; Atatürk ırkçıydı.
----
Atatürk'ü eleştirmek haddine değil!.
----
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.24 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.