Ankara'ya deniz sözü veremedi!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 17:50:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ankara'ya deniz sözü veremedi!  (Okunma Sayısı 1520 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Almıla-Ay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 279


TÜRK KIZI


« : 27 Mayıs 2011, 10:43:56 »

Başbakan Erdoğan, 9 yıldır kendi yönetimleri altında olan Ankara’nın gerçek
sorunlarını bir türlü çözemediklerini görmezden gelip vaat yarışında rakiplerini
sollamak için ’proje’ler üretti: Uzay merkezi, hayvanat bahçesi, botanik parkı!
Hayal ticaretine sınır yok
BaŞbakan Tayyip Erdoğan, 9 yıldır iktidar, 17 yıldır yerel yönetim olarak ellerinde olan Ankara’ya seçim öncesi aniden ’proje’ yağdırdı. Kanalİstanbul kadar çılgın olmasa da pek inandırıcı da olmayan projelerle ilgili olarak kaynak ve harcama konularına ise girmedi.
Bir tek ‘kanal’ eksik kaldı!
İŞte bazı projeler: ’Güneykent’ adıyla 500 bin kişilik yeni şehir, Gölbaşı’nda radar tasarım ve üretim merkezi, yeni adalet sarayı, UEFA kriterlerine uygun 40 bin kişilik stadyum, Orta Doğu’nun en büyük hayvanat bahçesi, uzay merkezi, Milli Botanik Parkı...
Durmak yok hayale devam
Erdoğan, ‘Kanalİstanbul’ adlı çılgın projesinin ardından şimdi de ‘Ankara’da 500 bin kişilik yeni bir şehir inşa edeceklerini açıkladı
Haber :  Fatih ERBOZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tıpkı İstanbul gibi, Ankara’da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlanacağını belirterek, “Güneykent” adı verilen projeyle Ankara’ya 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırılacağını söyledi. Ankara Ticaret Odasında (ATO) Ankara Proje Tanıtım Toplantısındaki konuşmasında, projelerin bir kısmının başladığını ve yapımının devam ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Güneykent’i bir uydu kent olarak değil bir yaşam alanı olarak tasarladıklarını kaydetti. Erdoğan, Güneykent’in kurulacağı alan hakkında “stratejik olması” bakımından bilgi vermedi. Erdoğan şöyle konuştu:

Ustalık döneminin ürünleri!
“İstanbul’da olduğu gibi, bu gecekondu bölgelerinden ’ben oraya yerleşmek isterim’diyen kardeşlerimizi hemen oralara taşıyabileceğiz. Şehrin kurulacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz. Bu açıkladığımız projeler, bir kısmı daha önce başladığımız, devam eden projeler. Şimdi, 12 Haziran’ın ardından bu projelere daha da hız vermek suretiyle yeni başlayacağımız projelerle birlikte inşallah bunları ustalık döneminin ürünleri olarak halkımızın, Ankaralıların, tüm Türkiye’nin hizmetine sunacağız. Çok boyutlu, çok kapsamlı bu projeler, Ankara’nın çehresini olduğu kadar, açıkçası kaderini de değiştirecek. Zira, her biri uygulanabilir, gerçekleşebilir, bizim için artık çok kolay olan bu projeler, istihdama çok önemli katkı sağlayacak.”
81 vilayete proje yaptık
Başbakan Erdoğan, şu ana kadar İstanbul için iki büyük proje açıkladıklarını bunlardan birinin “Kanal İstanbul Projesi”, diğerinin de İstanbul için “2 Şehir Projesi” olduğunu anımsattı. 12 Haziran seçimlerinin ardından, bu projelerin plan, etüd çalışmalarını en ince teferruatına kadar başlatacaklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Ben, İstanbul projelerimizi açıklarken, bazı hususların altını özellikle çizdim.

Ankara’ya vizyon
İstanbul’daki projeler, lokal, yerel projeler değil. O projeler, İstanbul’u ilgilendirdiği kadar, Trakya’yı ilgilendirdiği kadar, onlardan çok daha fazla Türkiye’yi ilgilendiriyor. O projelerde, 10 binlerce kişinin çalışacak olması, projeler tamamlandığında ortaya çıkacak sanayi, ticaret ve yaşam merkezleri, ortadan kalkacak risk ve elde edilecek gelir, tüm Türkiye tarafından paylaşılacak. Yine ben, o projeleri açıklarken, benzeri projelerin başka kentler için de hazırlandığını ifade ettim. Şu anda neredeyse 81 vilayetin tamamında çok büyük projeler uyguluyoruz. Bölünmüş yollar, hastaneler, üniversiteler, derslikler, stadyumlar, adalet merkezleri, yerel hizmetler ve kentsel dönüşümlerle 81 vilayetin çehresi değişiyor.”

Kızılay’ı değiştireceğiz
Ankara için geliştirdikleri projelerin, Ankara’nın görüntüsünü değiştireceği kadar, sanayi, ticaret, turizm, sağlık ve spor noktasında Ankara’ya çok farklı boyut kazandıracağını söyleyen Erdoğan, Ankara’ya bir vizyon, bir marka olma özelliği getirecek bir mimarı estetiğe uygun şekilde farklı bir görünümü de Kızılay’a kazandıracaklarını bildirdi. Kızılay’ın görünümünün çirkin olduğunu söyleyen Erdoğan, bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesine verdikleri bir talimatla Kızılay’ı farklı bir çehreye kavuşturmak istediklerini ifade etti.
Termal Turizm Projelerini de açıklayan Erdoğan, Ankara ve ilçelerinin, termal su noktasında aslında oldukça zengin olduğunu, ancak bu su, planlı şekilde kullanılmadığı için potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini dile getirdi. Erdoğan, Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı’ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendirerek, tesisler inşa ederek ve Ankara’yı termal sağlık turizminin başkentine dönüştüreceklerini bildirdi.
Erdoğan’ın projelerinden bazıları
- ‘Güneykent’ projesiyle 500 bin kişilik yeni bir şehir.
- Gölbaşı’nda radar tasarım ve üretim merkezi.
- Yeni bir adalet sarayı yapılacak
- UEFA kriterlerine uygun stadyum.
- Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesi inşası.
- Hıdırlıktepe’de inanç ve tarih müzesi.
- Milli botanik park kurulacak.
- Ankara hızlı trenin ortak kesişme noktası olacak.
- Kızılay’ın görünümü değiştirilecek.
- Termal turizm canlandırılacak.
- Keçiören’e 15 km’lik tünel inşa edilecek.
Birçok sorun varken bu nasıl Ankara sevdası!
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı projeler eleştirilerek, Ankara’nın aklıselim, gerçek sorunları çözebilen projelere ihtiyacı olduğu bildirildi.
17 yıldır Ankara’yı yönetenlerin, genel seçimlere birkaç hafta kala Ankara’ya dair projeler açıkladığını bildiren Oda’nın açıklaması şöyle.

Tali gündem
“Ankara’nın temel sorunlarını gözardı etmek, Ankara’yı yaşanılmaz bir hale getirmek ne kadar anlamlı olabilir? 30 yıldır çözülmeyi bekleyen bir çöp depolama alanı problemi varken ve Ankara hala çöpünü vahşi depolarken, nasıl olur da çılgıncasına tali gündemler yaratılır? Ulaşım problemi her geçen gün katlanarak artarken, Ankaralılar Türkiye’nin en pahalı toplu taşım araçlarına binerken, son 17 yıldır kullanıma açılan 1 kilometrelik bile metro hattı yokken bu nasıl bir Ankara sevdasıdır anlamak mümkün değil. Ankara’da yaşanan içme suyu problemi yıllardır çözülmemişken, Ankara her an susuzluk ile karşı karşıya yaşarken ve Ankaralılar, bırakın içmeyi ellerini yıkarken bile musluk suyunu kullanmazken, bu problemi görmezden gelip uzay merkezi kurmak istemek hem Ankara’ya hem Ankaralıya büyük haksızlıktır. Ankara’nın aklı selim, gerçek sorunları çözebilen projelere ihtiyacı vardır.”

O kadar çılgın değil
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Fatih Söyler de, ’Kanal İstanbul’kadar çılgın çıkmadığı için şaşırdığını belirterek şöyle konuştu: “Doğrusu daha çılgın şeyler bekliyordu Ankara’lılar aslında. Pek çoğu Ankara’nın eksiğini hissettiği konular. Benim merak etiğim şey 17 yıldır Melih Gökçek bu partinin adayı olarak belediye başkanlığı yapıyor. 8 yıldır bu hükümet başımızda duruyor. Bütün bu projeler konusunda neden bu güne kadar her hangi bir adım atılmadı. Örneğin niçin metro bitirilmedi de bugün bu akla geliyor.” 


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.