Alevilik ayrı bir din mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Aralık 2019, 18:29:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Alevilik ayrı bir din mi?  (Okunma Sayısı 1751 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« : 13 Temmuz 2012, 12:03:55 »

Son günlerde alevilikle ilgili yeni tartışmalar başladı ve tartışmanın odak noktası da ''Alevilik ayrı bir din mi?''dir üzerine.

Bu tartışmada tartışan taraaflar bizi pek bağlamaz ama bu tartışmanın ciddiyeti arttıkça, Türk milleti için yeni nifak tohumları da ekilecektir.

Konuya gelecek olursak Alevilik ayrı bir din değildir. İslam dinin bir koludur sadece. Eğer alevilik müslümanlık değil diye kabul görürse bu orta ve uzun vadede büyük sorunlara ve çatışmalara sebebiyet verebilir.  Hem de hiç gereği yokken, yok yere bu millet yine birbirine diş biler.

Bu tartışmayı ortaya atanlar her kimse kesinlikle bu milletin düşmanıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2012, 14:13:12 »

Bu ülkede Müslümanlığın Şiilik mezhebini bile farklı bir din gibi göstermeye çalışan insanlar var. Maksat Türkleri kendi aralarında bölmek. Bu son zamanlarda Türkçüyüm diye ortalıkta dolaşarak "Benim dinim Alevilik" diyerek islam peygamberine küfür eden ve daha sonra ise Ali'yi yücelten mezhep mikrobu yutmuş mankurtlar bir hayli çoğalmaya başladı. Bunlarda gözümüzden kaçmıyor değil!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bergütey
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 484


Türkiye Türklerindir!


« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2012, 15:04:34 »

Sözlük anlamı olarak evet öyle fakat günümüzde Aleviliği bir mezhep olarak gören de var, bir din olarak gören de var, bir Türk boyu olarak gören de var, bunların hiçbirisine dahil etmeyip sadece bir Anadolu kültürü, ritueli olarak adlandıran da var.

Bunları söyleyenlerin sayısı da az değil. Öncelikle toplumsal alanda Aleviliğin tek bir tanım bulması lazım.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Irkçılığın sebebi yoktur, sebep arayan varsa da ırkçı değildir.
Apçın
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 47« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2012, 16:23:42 »

Alevilik ne bir dindir ne de bir mezheptir.Felsefi bir düşünce tarzı olarak başlamış , zaman içinde belirli kurallar edinmiş ve yaşam şekline dönüşmüş bir olgudur . Türklük ve İslam'ın farklı yorumlanışıdır. Aleviler bile ne oldukları konusunda kendi içlerinde tam bir fikir birliğine varamamıştır ; hal böyle olunca zaten bizi ayrıştırmak için fırsat kollayan şer odakları bunu çok iyi kullanıyorlar. Irkımız bir iken , buna yönelmeyip bu konuda birleşmeyip sürekli olarak yeni inanç kolları çıkarıp ayrışmaya fırsat tanımak en kötü huylarımızdan birisi maalesef . Ne gerek varsa .
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun53
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 606


Gökyüzü bayrağımız olsun, yeryüzü otağımız!


« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2012, 20:05:14 »

Özellikle k.rtler son zamanlarda Alevilik Sünnilik işlerini kaşımaya  başladılar önce Akp Bitlis milletvekili idris-i bitlisiyi gündeme getirdi şimdide Chp Tunceli milletvekili o tartışmaları alevlendiriyor. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gen
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 443« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2012, 20:46:41 »

Alevilik; İslamiyeti kabul etmemenin ve kabul görülmeyen bir dinin içersinde barınmak amaçlı kabuk bürünmenin bir halidir. Gerek fars, gerek arap ve Türk motivleriyle harmanlansa da tamamen Türk gelenek ve göreneklerinin Anadolu versiyonudur. Şiilikle yakından alakası yoktur. Ortak paydaları Ali ' de birleşse de  kültürel anlamda kesinlikle tezatlık oluşturmaktadırlar. Bir çok etnik grup içersinde alevilik olsa da Türkmen alevileriyle gayrı Türk olanların arasında oldukça büyük uçurumlar vardır. Her etnik grup islamiyeti kabul görmediği ve zorunlu kaldığı noktada kendi kültürünü inancına yapıştırmıştır. Bu tür konularda  çoğu kimse alıngalın gösterse de malesef Türkiye üzerinde mezhepler ciddi bir ayrışma eşiğindedir. Bu nedenle birliği sağlayacak ortamın zeminini baştan baltalamaktadırlar.Geçmişin bilgileri tarafsız ve doğru analiz edilmeli, edilmediği taktirde mezhepler en büyük tabularımız olarak karşımıza çıkmaya devam edecekler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.06 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.