AKP eğitimi özelleştiriyor
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 03 Temmuz 2020, 01:27:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AKP eğitimi özelleştiriyor  (Okunma Sayısı 1571 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
-DeliKurt-
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 53


« : 26 Eylül 2009, 11:10:17 »

YENİ ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMCİLER ENDİŞELİ
AKP eğitimi özelleştiriyor
2009-2010 öğretim yılının başlamasıyla eğitimde yaşanan sorunlar yine gündeme geldi. Eğitimciler ise AKP iktidarı döneminde uygulanan eğitim politikasından şikayetçi. Eğitim İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli eğitimde yaşanan sorunların giderek büyüdüğünü belirterek, AKP iktidarı döneminde eğitimin özelleştirilmeye çalışıldığını söyledi.

’Sistem çöktü’
Adıbelli, eğitim üzerinden rant sağlandığını belirterek, “Tüm rakamlar göstermektedir ki,  eğitim sistemi artık çökmüştür. Birçok aile daha iyi gelecek için çocuklarını özel okullara göndermeyi zorunlu görmekte. Sınavlar, dershaneler, özel dersler, özel okullar, test ve yardımcı ders kitapları, dergilerle dev bir ekonomik pasta yaratılmıştır” diye konuştu. Adıbelli, AKP iktidarı döneminde eğitimin özelleştirildiğini de ifade ederek, “Sınavlara endekslenen eğitim sistemi, eğitimi dershane, özel ders, özel okul alanına kaydırıyor. Özel kurs ve dershanelerden yararlanma olanağı bulamayanların sınav kazanma şansları çok düşüyor. Temizlik, yakıt, fotokopi parası ve benzeri adlarla okul yönetimlerince öğrencilerden para toplanıyor. Eğitim giderlerinin yüzde 40’ı velilerce karşılanıyor. Eğitime bütçe ayrılmaması sonucu, eğitim kurumları birer ’ticarethane’, okul müdürleri ’tüccar’, öğretmenler ’tahsildar’, öğrenci ve velisi, ’müşteri’ durumuna düşürüldü. eğitim sistemimiz artık iflas etmiştir. Eğitimimiz, AKP zihniyeti tarafından tarikat ve cemaatlerin insafına terk edilerek adeta medreseleştirilmektedir” şeklinde konuştu. Adıbelli, öğretmen ihtiyacının artmasına rağmen, öğretmenlerin, ’sözleşmeli, ücretli v.s.’isimlerle köle gibi çalıştırıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

Öğretmen açığı büyüyor
“Öğrenci sayısının artmasıyla okul, derslik, öğretmen açığı büyüyor. Hâlâ öğretmensiz okul, okulsuz köyler var. 150 bin öğretmene gereksinim bulunuyor. Buna karşılık 240 bin öğretmen adayı atama bekliyor. İşsiz öğretmen sayısı 240 bini buldu. Eğitim fakültelerinden mezun gençlerimizden binlercesi artık öğretmenlikten umudu kesme noktasına geldi, açlık grevleriyle hak arayışına çıktı. Bakanlık bu uygulamalarıyla adeta köleci bir zihniyeti hayata geçirmiştir. Ücretli öğretmen, vekil öğretmen, sözleşmeli öğretmen, kadrosuz usta öğretici gibi görevlendirme çeşitliliği AKP döneminde yaygın hale getirildi.” 

Kaynak:Yeniçağ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.217 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.