AHISKALILAR TİFLİS’TE MASAYA OTURDU
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mayıs 2020, 07:24:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AHISKALILAR TİFLİS’TE MASAYA OTURDU  (Okunma Sayısı 1786 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BOĞAÇHAN.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 524« : 10 Mayıs 2011, 11:33:56 »

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) heyeti geçtiğimiz hafta Tiflis’te Gürcistan Hükümet yetkilileri ile başlatmış olduğu görüşmeler çerçevesinde masaya oturarak Ahıska Türkleri’nin geri dönüşü ile ilgili konuları görüştü. Genel başkan Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov başkanlığında Ahıskalıların yaşadığı değişik ülkelerden gelen temsilcilerden oluşan heyet Gürcistan Hükümeti yetkilileri ile görüşmelerde bulundular. 2007 yılından sonra kesilen iletişimin yeniden başlatılması ve Uluslar arası kuruluşların da baskısı ile Ahıska Türklerinin sorununa çözüm bulunması bakımından önemli adım olduğu vurgulandı.


Parlamento görüşmeleri
Starzburg’ta, Avrupa Konseyi görüşmeleri devamı olarak DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Molidze’nin hazırlamış olduğu program çerçevesinde başlatılan heyetler arası görüşmelerin ilki Gürcistan Parlamentosu Hukuk İşleri Komisyon Başkanı Pavle Kublashvili ve Dış İşleri Komisyon Başkanı Akaki  Minashvili ile yapıldı.

Görüşmede 2007 yılında çıkarılan geri dönüş kanunundaki eksikliklerin giderilmesi konusu ele alınırken asıl geri dönüş için gelen Ahıska Türklerine gümrük kanununda değişiklik yapılarak kolaylıklar sağlanması, bunun yanında vatana döneceklerde vatandaşlık kanunun yumuşatılarak tezden kimliklerin verilmesi konuları görüşüldü. DATÜB heyetinin isteklerini not eden Kublashvili ile Minashvili bu konuların halledilmesi için yardımcı olacakları ve ilgili birimleri harekete geçireceklerini söylediler. Yeniden kanunların yapılmasından ziyade mevcut kanunlara eklemeler, bazen Bakanlar Kurulu kararı bazen de ilgili bakanlıkların genelgeleriyle sorunların çözülebileceği konusunda görüş bildirdiler.


Daha sonra Gürcistan Parlamentosu Başkan Vekili Miheil Machavariani ve yardımcıları ile masaya oturuldu. Geri dönüş kanunundaki Ahıska Türkleri aleyhine olan maddelerin ve eksiklerin giderilmesi konusu. Göçmenler ve iskan bakanlığında şu anda faaliyet yapan göçmenler servisi (Repatrasiya departmanı) göçün organize edilmesinde Ahıska Türklerine gerekli kolaylıkların sağlanması. Bu manada ayrı komisyonun oluşturularak geri göç esnasında yaşanabilecek sorunlarının çözümlenmesi için DATÜB’ün iş birliği ile Geri dönüş, Adaptasyon ve entegrasyon sürecinde, donör devletler ve Uluslar arası organizasyonların tarafından gerekli yardımların sağlanması için birlikte çalışmalar yürütmek. Göçün başlamasından önce konut inşaatı ve alt yapının sağlanması için çalışmaların birlikte yürütülmesi. Bu işlemler için devlet tarafından arazilerin ayrılarak iskana açılması. Ahıska bölgesinin ekonomik ve sosyal anlamda kalkınmasında DATUB ile ortak projeler geliştirilmesi gibi birçok konu detaylarıyla görüşüldü.

Bakanlık görüşmeleri
Gürcistan’ın İşgal Altındaki Bölgelerinden Zorla Göç Ettirilen Kişilerin İskanı ve Göçmenlerden sorumlu Devlet Bakanı Koba Subeliani ve yardımcıları ile bakanlıkta DATÜB heyeti ile masaya oturdular. DATÜB heyetini dinleyen Bakan Subeliani sorunlarını dinledikten sonra notlarını alarak geri dönüşle ilgili çalışmalarını hızlandırma kararında olduklarını söyledi.


Gürcistan’ın İşgal Altındaki Bölgelerinden Zorla Göç Ettirilen Kişilerin İskanı ve Göçmenlerden sorumlu Devlet Bakanı Koba Subeliani ve yardımcıları ile DATÜB Heyeti geri dönüş ve iskan konusunda görüşmelerde bulundular.


Bunun yanı sıra Bakanlıkta ne kadar yurtlarına geri dönüş için başvuru dilekçesinin olduğunu soran DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov’a Gürcü bakandan 5 816 dosyanın olduğu söylendi.


Ülkelere göre Ahıskalılar tarafından Gürcistan Devletine verilen dosyaların sayısının aşağıdaki gibi olduğu açıklandı. Ancak bunlar henüz inceleme aşamasında olduğu için kabul görecek dosya sayısının değişebileceği bazı eksiklerin kabul edileceği duruma göre esnek davranılacağı bilgisi de verildi.

Azerbaycan - 5 389
Kırgızistan - 173
Türkiye - 144
Rusya -  64
Kazakistan -  16
Ukrayna  -  9
Diğer (ülkeler)  -  21
Toplam  :  5 816   


Çoğunluğu Azerbaycan, Rusya, Kırgızistan, Türkiye gibi ülkelerden verilen dosyaların içinde bazı eksiklikleri kabul edeceklerini de söyleyen bakan bu konuda çok da katı olmayacakları sinyalini verdi. İki defa 6 ay olmak üzere bir yıl başvuru süresini uzattıklarını söyleyen bakan Subeliani buna rağmen ellerindeki dosya sayısının 5.806 olduğunu, bunlardan 2.000 kadar da Rusça dilinde dosyanın verildiğini onlarında incelemeden sonra değerlendirebileceklerini ve sahiplerine bilgi verileceğini söyledi.


Düzeyli ve bu konuda oldukça pozitif düşünen Ahıska Türkleri ile ilişkilerin devam ettirilmesinin yararlı olacağını söyleyerek, tekrar “Sizleri burada kendi vatanınızda ağırlamaktan memnun olduğumu belirtmek isterim. Geri dönüş yasası kapsamında gelecek kişiler bizim misafirimizdir. Ana yurtlarında onların rahat etmeleri ve herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için elimizden geleni yapacağız. ” dedi.

Hükümet Komisyonu ile görüştüler
DATÜB Heyeti ikinci görüşmesini Ahıska Türklerinin geri vatana dönüşü ile ilgili olarak 1 Mart 2011 tarihinde alınan “Eski Sovyetler Birliği Tarafından 20. Yüzyılın 40’lı yıllarında Gürcistan SSCB’den Zorunlu Olarak Sürgüne Gönderilen Şahısların Geri Dönüşü ve Kurumlar arası Hükümet Konseyi” üyeleri ile önemli görüşmelere bulunuldu. Görüşmelere katılan Hükümet Konseyi Üyeleri ile yapılan görüşmeler ve konular ise şöyle oldu:
Gürcistan Göçmenler Bakan Birinci Yardımcısı ve Hükümet Konseyi Başkanı Tamar Martiashvili ile Konseyin faaliyetleri, Geri dönüş ile ilgili çalışma komisyonunun kurulması ve komisyonda 2 veya 3 DATÜB temsilcilerinin de yer alması görüşüldü.   


DATÜB Heyeti Sürgüne Gönderilen Şahısların Geri Dönüşü ve Kurumlar arası Hükümet Konseyi başkanı ve üyeleri ile görüşmelerde bulundu.


Gürcistan ve Bölgeleri geliştirme Bakan Birinci Yardımcısı ve Hükümet Konseyi üyesi Canbul Bakuradze ile geri dönüş yapan Ahıskalıların yerleşecek bölgelerde gerekli altyapının oluşturulması konusu görüşüldü.


Adalet Bakanlığı İdari İşler Müdürü ve Hükümet Konseyi üyesi Andro Gigauri ile Vatandaşlık, noter ve kayıt işlemleri konuları görüşüldü.
Gürcistan İçişleri Bakan Birinci Yardımcısı ve Hükümet Konseyi üyesi Ekatirine Zuguladze sürgün hakkında arşiv belgeleri ve sınırlarda çıkarılan sorunlar hakkında görüşmelerde bulunuldu.
Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Konsey üyesi Sergi Lapanidze ile geri dönmek isteyen Ahıskalılara Konsolosluklarda ve Büyükelçiliklerde gerekli ilginin gösterilmesi ve yardımcı olunması konularında görüşmelerde bulunuldu.


Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Konsey üyesi Tamar Kincurashvili ile 1944 yılında haksız yere ve zorla yurtlarından sürülmüş Ahıska Türklerinin geri dönüş konusunu devlet seviyesine çıkarılması ve stratejik konulardan biri olarak değerlendirilmesi isteği üzerinde görüşmelerde bulunuldu.


Tiflis Parlamentosu Hukuk İşleri Komisyon Başkanı Pavle Kublashvili ve Dış İşleri Komisyon Başkanı Akaki  Minashvili ile görüşen DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov başkanlığında, , DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Molidze, DATÜB Kazakistan Temsilcisi Sedir Eyibov, DATÜB Kurucu Üyesi Nazım Kadirov, DATÜB Rusya Temsilcisi Taştan Aslanov, DATÜB Ukrayna Temsilcisi Marat Resulov, DATÜB Kırgızistan Temsilcisi Mürefeddin Sakimov, DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Başkanı Fazlı Eşrefov ve DATÜB Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar yer aldılar.

 

Reentegrasyon (uyum) Konularında Gürcistan Devlet Bakanlığı  Müsteşarı ve Hükümet Konseyi üyesi Iraklı Pochidze ile geri dönüş süreci ve entegrasyon konularında görüşmelerde bulunarak başvuruların incelenmesi ve tezden gerekenin yapılması istendi.
Gürcistan Milli Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı ve Hükümet Konseyi Üyesi Irine Kurdadze ile Geri dönüşçülerin çocuklarının okullarda Eğitimi konuları görüşüldü.
Gürcistan Milletvekili ve Avrupa Konseyi Entegrasyondan sorumlu Komisyon Başkanı ve Hükümet Konseyi Üyesi ile diğer bir milletvekili Gürcistan Milletvekili ve hukuk işleri konsey başkan yardımcısı Chiora Taktakishvili  ile Gürcistan devletinin Avrupa Konseyi nezdinde alınan 1944 yılında haksız yere  ve zorla sürgüne  uğramış  insanların, haklarının geri iade edilerek vatanlarına  dönmesi konusunda almış olduğu  yükümlülüğünün yerine getirilmesi konuları üzerinde görüşmelerde bulunuldu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.197 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.