Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçünün Günceli => Konuyu başlatan: Erlik Adana üzerinde 24 Eylül 2012, 10:14:55Konu Başlığı: 4+4+4'te en çok seçilen dersler
Gönderen: Erlik Adana üzerinde 24 Eylül 2012, 10:14:55
Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 sisteminin temellerinden birini oluşturan seçmeli derslere ilişkin ilk verileri aldı.

Bakanlığın bazı illerde yaptığı incelemelerde, “Hz. Muhammed’in Hayatı” en fazla seçilen ders olurken, Kuran-ı Kerim ve Matematik Uygulamaları derslerinin baş başa oranda seçildiği görüldü. Doğu illerinde ise Kürtçe seçmeli derse ilgi var.

21 Eylül Cuma günü sonlanan ders seçimleri öncesinde Bakanlık geçtiğimiz hafta içinde rastgele yöntemlerle bazı illerden seçmeli derslerin seçilme oranlarına ilişkin bilgi aldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Van, Gaziantep, Trabzon, Samsun, Yozgat, Antalya, Bursa, Edirne gibi illerden bazı okullardan seçmeli ders verileri istendi. Bakanlık kesin verileri ise bir hafta içinde almayı ve kesin sonucu açıklamayı öngörüyor.

Kuran-ı Kerim ikinci sırada geliyor

MEB’in ilk verileri aldığı seçmeli derslerle ilgili sonuçların şehir merkezlerindeki okullardan olduğu vurgulanırken, taşra ve ilçelerden gelecek verilerin eklenmesiyle sonuçların değişebileceği vurgulandı. VATAN’ın MEB kaynaklarından edindiği bilgiye göre seçmeli derslerle alınan ilk sonuçlar, Bakanlık bürokratlarınca, “Belli bir derse yoğunlaşma yok, dengeli bir dağılım var” olarak değerlendirildi. Kesin olmayan sonuçlara göre elde edilen verilerde, “Hz. Muhammed’in Hayatı” dersinin “en çok seçilen” ders olduğu görüldü. İkinci sıradaki dersle arasında ciddi bir farkın olmadığı, seçen öğrenci sayısının çok yakın olduğu da ifade edildi. Kuran-ı Kerim dersi, bazı okullarda “ikinci en çok seçilen ders” olurken, Matematik Uygulamaları bazı okullarda Hz. Muhammed’in Hayatı’nın ardından “ikinci en çok seçilen” ders oldu.

Bakanlığın verilerine göre 21 seçmeli dersten 9’u üzerinde yoğunlaşma oldu. Hz. Muhammed’in Hayatı, Kuran-ı Kerim, Matematik Uygulamaları dersleriyle birlikte, Zeka Oyunları, Drama, Spor ve Fiziki Etkinlikler, Temel Dini Bilgiler, Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri derslerine öğrencilerin yoğun ilgisi oluştu. Bilim Uygulamaları, Müzik ve Görsel Sanatlar ise daha az tercih edilen dersler oldu.

Kürtçe Diyarbakır’da dördüncü ders
MEB’in bu sene seçmeli dersler arasına aldığı Kürtçe dersi, Doğu ve Güneydoğu illerinde en fazla seçilen dersler arasında yer aldı. Hz. Muhammed’in Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Matematik derslerini Kürtçe seçmeli dersi izledi. Diyarbakır’da en çok seçilen ders olması beklenilen Kürtçe, en çok seçilen 4. ders oldu. Genel olarak Doğu ve Güneydoğu illerinde ilgi gören Kürtçe dersine diğer illerde az ilgi olduğu da ifade edildi. Çerkesce dersine ilginin ise çok az olduğu tespit edildi. Öte yandan Bakanlık, Kürtçe sertifikası olan ücretli öğretmenlerin az kalması ihtimaline karşın Kürtçe bilen Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile sosyal bilgiler öğretmenleri başta olmak üzere bu dili bilen tüm öğretmenlere de Kürtçe ders verdirmeye hazırlanıyor.


(Alıntıdır.)


Konu Başlığı: Ynt: 4+4+4'te en çok seçilen dersler
Gönderen: NoYaN-oLCay üzerinde 24 Eylül 2012, 13:34:23
Hani enteller vardır, ''Bu dünyaya çocuk getirmek bilmem ne kadar doğru'' diyen embesiller.. Sanırım haklı onlar, Bu memlekette çocuk sahibi olmak ve bu sistemde okula göndermek bilmem ne kadar doğru...


Konu Başlığı: Ynt: 4+4+4'te en çok seçilen dersler
Gönderen: Taluyka üzerinde 24 Eylül 2012, 18:22:15
Bu tamamen safsatadan ibaret. MEB tarafından yapılan açıklamada kişiler kasıtlı şekilde yönlendiriliyor ve gerçekler çarpıtılıyor. Bu illerden hangi okullar neye göre seçildi bilmiyorum. Ama belirli okulların kasıtlı şekilde seçildiği malum. Birçok öğrenci (velileri seçiyor) sınavlarda çıkıyor düşüncesiyle Türkçe-Matematik alanlarındaki seçmeli dersleri seçtiler. Bu rapordaki tek doğru kıro dilinin doğuda biraz fazla seçildiğidir. Gerisi ise vatandaşları yönlendiren uydurma hikayelerdir.


Konu Başlığı: Ynt: 4+4+4'te en çok seçilen dersler
Gönderen: Göktürk Otağ üzerinde 24 Eylül 2012, 20:10:46
Hani enteller vardır, ''Bu dünyaya çocuk getirmek bilmem ne kadar doğru'' diyen embesiller.. Sanırım haklı onlar, Bu memlekette çocuk sahibi olmak ve bu sistemde okula göndermek bilmem ne kadar doğru...
Getirme kardeş sonra torunların varlığından haberin olmasın.Koskaca İmparatorluk kurmuş atalarımız var,biz bir doğuya sahip çıkamıyoruz.


UYARI: Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakın.