20. Yüzyılda Turan (Makale: TuranSavaşçısı)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Eylül 2020, 18:07:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 20. Yüzyılda Turan (Makale: TuranSavaşçısı)  (Okunma Sayısı 2439 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TuranSavaşçısı
Ziyaretçi
« : 29 Ağustos 2009, 14:25:48 »

 1890'lardan sonra Turancı kişiler ve Turancı hareketler artmıştır.Büyük Hun Devleti(Turan)'nin yıkılışından sonra böyle çalışmalar hiçbir zaman görülmemişti.Bu Turancı ayaklanmaya Türkiye sınırları dışından başlayacak olursak; ihtilal üzerine ihtilal yapılan Rusya'da büyük bir cesaretle Rus bünyesindeki Türk topluluklarını ayaklandırmaya çalışan İsmail Gaspıralı ve arkadaşları yine 1900'lerin başlarındaki bir ihtilalle Rusya'dan sürülmüştür.
Macaristan'a gelirsek; A.Hitler'in yardımıyla başa geçen Macar aynı zamanda büyük bir Turancı olan Pal Teleki, Macaristan'da birçok Turancı Cemiyet kurmuş ve Turancı yayınları arttırmıştır. Onun sayesinde Macarlar geçici de olsa özlerine dönmüştür.
  Türkiye'ye gelince; Atatürkçü ve Atsızcı görüşün temellerini oluşturan, Büyük Türkçü ve Türkolog Ziya Gökalp'in başını çektiği İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri sayesinde Türk Ocakları açılmış ve Turancı yayınlar teşvik edilmiştir. Ömer Seyfettin, Halide Edip Adıvar gibi yazarlar da yazdıklarıyla Turan'ı desteklemişlerdir. O dönemin en büyük Türkçülerinden Enver ve Nuri Paşa kardeşlerin yaptıkları ise tam bir cesaret örneğidir. Enver Paşa'nın peşindeki binlerce yürekli askeriyle Sarıkamış'a gitmesindeki en büyük amacı Ruslar'ı ordan süpürüp Kafkaslar'a oradan da Orta Asya'ya ilerleyerek bütün Türk topluluklarını bağımsızlığına kavuşturmaktı, sonrası zaten kolaydı. Turan için iş sadece bir imzaya kalacaktı, ancak Sarıkamış'ta 90.000 er'in savaşmadan, donarak şehit düşmesi bunları sadece bir hayal kıldı. Birkaç yıl sonra aynı şeyi kardeşi Nuri Paşa'da denemiş hatta Azerbaycan'ın bağımsızlığını sağlamış ancak Orta Asya'ya geçemeden Ruslar tekrar Azerbaycan'ı himayesi altına almıştır.
  Başbuğumuz Mustafa Kemal ise ilerigörüşlülüğünden olsa gerek, en doğrusunu yaparak; Turancılığı değil ilk adım olan Türkiyeciliği sağlamıştır. Ve şu sözleri ile Turan'ı gerçekleştirmeyi bize görev kılmıştır:
"Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını bugünden kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler elinden avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir...
  Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir, hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (dış Türklerin) bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir..."
  Ne yazık ki Atatürk'ten sonra başa geçen İsmet İnönü bütün Turancı Cemiyetleri kapatmış, Turancı yazar ve düşünürleri baskı altına almış ve Turan fikrinin yok oluşuna zemin hazırlamıştır. Şuan hala o zor zamanlarda bu işleri yapan ecdadımızın %1 inancına, cesaretine sahip liderler aramaktayız. Ve birtek keşkemiz var; Başbuğumuzun zamanında Türk toplulukları şu anki gibi bağımsız olsalardı, biz de Turan'ı kurmak için değil, ayakta tutmak için ve büyültmek için çabalayan alplerden olsaydık...
TuranSavaşçısı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.istanbul.edu.tr/edebiyat/edebiyat/dekanlik/arastirma_merkezleri/avrasya_arkeoloji_enstitusu.htmKöprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=19063

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2009, 16:13:05 »

   TuranSavaşçısı kandaşım, başka yayınlardan veya diğer internet sitelerinden yaptığımız yazıların altına "Alıntıdır" ifadesini eklememiz gerekiyor. Telif hakkı kurallarını gözardı etmeyelim. Tüm kandaşlarımın buna özen göstereceğini umuyorum.

   
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
TuranSavaşçısı
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2009, 17:48:30 »

bozkurt57 kandaşım tüm yazı kendi eserimdir, sadece başbuğun sözleri için alıntı yazmama gerek var mı?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.