"Şeriat Denetleme Kurulu" geliyor..
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Ağustos 2020, 16:10:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: "Şeriat Denetleme Kurulu" geliyor..  (Okunma Sayısı 1987 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TANRI-KUT METE
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 119


Irkçı Lider; Türkçü Devrim...


« : 07 Nisan 2011, 12:26:31 »

Merkez Bankası, finansta aktif rol oynamak isteyen İslami sermayeye, küreselleşmebilmesi için yeni araçlar önerdi.

Merkez Bankası, şeriata uygun araçlar konusunda ülke bazlı farklılıkları çözmek için küresel olarak kabul gören likidite yönetimi ve düzenleme kurulu oluşturulumasını önerdi.

İslami Likidite Yönetimi Birliği’nin (IILM) kurulduğunu hatırlatan Yılmaz, banka olarak kurucu üyesi oldukları bu kuruma 10 milyon dolarlık bir kaynak sağladıklarını da söyledi.

Merkez Bankası, mali piyasalarda daha aktif rol almak için, her geçen gün yeni bir ürün geliştiren İslami sermayeye yeni model ve kurullar önerdi. TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz, şeriata uygun araçlar konusunda ülke bazlı farklılıkları çözmek için küresel olarak kabul gören likidite yönetimi regülasyonları ve altyapısı üzerinde çalışmanın, uygulanabilir bir seçenek olabileceğini belirterek “Dikkatle tasarlanmış ve yapılandırılmış bir Şeriat Denetleme Kurulu’nun oluşturulması doğru bir adım olabilir” dedi.

AA’nın haberine göre Yılmaz, Merkez Bankası’nın, İslami Finansal Hizmetler Kurulu ile ortaklaşa düzenlediği, “İslami Finansal Hizmetler Sanayiinde Likidite Yönetimi” başlıklı uluslararası seminerin açılışında yaptığı konuşmada, son global krizin derinleşmesinde likidite konusundaki endişelerin önemli rol oynadığına işaret etti. Yılmaz, bu bağlamda İslami finansal hizmetlerde likidite yönetiminin özel bir ilgiyi hak ettiğini söyledi.

Kaynak sağlandı

Likidite yönetimine ek olarak denetleme ve regülasyona ilişkin konularda da zorluklar bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Şeriata uygun araçlar konusunda ülke bazlı farklılıkları çözmek için küresel olarak kabul gören likidite yönetimi regülasyonları ve altyapısı üzerinde çalışmak, uygulanabilir bir seçenek olabilir. Dikkatle tasarlanmış ve yapılandırılmış bir Şeriat Denetleme Kurulu’nun oluşturulması, doğru yönde bir adım olabilir” dedi.

İslami finansal hizmetler sunan kuruluşlara likidite yönetimi meselelerini etkin bir şekilde çözmelerinde destek olmak üzere İslami Likidite Yönetimi Birliği’nin (IILM) kurulduğunu kaydeden Yılmaz, uluslararası düzeyde bir nihai kredi mercinin bulunmasının, İslami finansal hizmetlerin artan bir güvenle gerçekleştirilmesini sağlayacağını dile getirdi. Yılmaz, IILM’nin, hem ulusal hem sınır ötesi düzeyde kaliteli, likit ticareti yapılabilir ve düşük riskli şeriata uygun finansal enstrümanların piyasaya sürmesinin beklendiğini, bunun da İslami finansal piyasaların sağlamlığını ve istikrarını arttıracağını söyledi.

Yılmaz, MB olarak katılım bankalarına likidite sunabilecekleri bir mekanizma bulunmadığını ancak kurucu üyesi oldukları IILM’ye 10 milyon dolar kaynak sağladıklarını ifade ederek, Türkiye’de katılım bankalarının likidite yönetimini kolaylaştırmak amacıyla çeşitli kuruluşların yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Daha diyecek bir şey kaldı mı ki? Ne yazıp ne söyleyeyim???
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2011, 13:16:10 »

Bir bu kalmıştı zaten, sırada şeyhülislam ve onun koyduğu kanunlar var, son olarak da Türkiye cumhuriyetinin yerini alacak olan Türk islam devleti... Halkım ne zaman gözünü açar acaba?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.282 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.