'Kemalistlerle Müslümanlar arasında uçurum yok'
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Haziran 2020, 02:26:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 'Kemalistlerle Müslümanlar arasında uçurum yok'  (Okunma Sayısı 1447 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hun_Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 952


TANRI DAĞLARI TIEN SAN


« : 17 Haziran 2011, 11:46:56 »

'Kemalistlerle Müslümanlar arasında uçurum yok'
Fethullah Gülen, Türkiye’de Kemalistler ve Müslümanlar diye birbirine zıt iki kutbun bulunduğu düşüncesinin yanlış olduğunu söyledi
'Kemalistlerle Müslümanlar arasında uçurum yok'
Fethullah Gülen Almanya’da Türkçe-Almanca yayın yapan bir haber sitesine verdiği demeçte, Türkiye’de kemalist-müslüman ayrımı konusunda ilginç tespitlerde bulundu. Gülen “Türkiye’de Kemalistler ile Müslümanlar arasındaki uçurum hep devam edecek mi? Ya da pragmatik bir yan yana yaşam, hattâ bir barış söz konusu olabilir mi?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Bu soru, Kemalistler içinde Müslümanların, Müslümanlar içinde ise Kemalistlerin olmadığı veya bu iki kesimin birbirinin tamamen zıttı olduğu gibi bir düşünceyi barındırmaktadır. Bunu, soruyu tashih etmek gibi bir gaye için söylemiyorum, işte sözünü ettiğiniz problemin asıl sebebini ortaya koymak adına söylüyorum. Yani, ne Türkiye’de Müslümanlar ve Kemalistler olarak her bakımdan ayrışmış iki gruptan söz edilebilir, ne de bu iki grup arasında kapanmaz uçurumların varlığı söz konusu edilebilir.

Biz, kaynaşmış bir mozaik niteliğine sahip bir ‘İmparatorluk’ toplumunun mirasçılarıyız. Asırlarca Müslüman, Hıristiyan, MusevÓ, SünnÓ, AlevÓ, Türk, Kürt, Çerkez, hattâ Yunan, Bulgar, Boşnak, Sırp, Arap, yani bir milletler, dinler, ırklar ve diller mozaiği olarak yaşadık. Türk toplumu, işte bu mozaiğin mirasçısı ve hangi din, ırk ve etnisiteye mensup olursa olsun bir arada kardeşçe yaşamayı bilen bir toplumdur. Fakat ne yazık ki Türkiye’de, kısmen bir takım haricÓ tesirlerle de, birlikte kardeşçe yaşamadan rahatsız olan ve bunu menfaatlerine aykırı bulan çok küçük fakat tesirli grup veya gruplar var. Yoksa ayrışmış Müslümanlar ve Kemalistler diye iki grup yok. Şahsen, sözünü ettiğim küçük grubun da bir gün gerçeği göreceğini, onların da menfaatlerinin, hayrına olanın, farklılıkları zenginliği olan Türk toplum mozaiği içinde kaynaşmaktan geçtiğini göreceklerini ümit ediyorum. Bu, hem Türkiye’nin, hem bölgemizin, hem de Türkiye ve bölgemizin dünya konjonktüründeki yerinin önemi zaviyesinden, dünyanın hayrınadır.”

Gülen “Türkiye’ye tekrar dönecek misiniz?” dönecekmisiniz sorusu üzerine “Elbette “kerÓme-i tarih” olan güzel yurdumun hasreti içindeyim. Daüssıla, her garibin çektiği bir ağrıdır ve onu ancak vuslat giderir. Fakat bu mevzuda diyebilirim ki, bir bakıma Kader’in gönüllü mahkûmuyum” dedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 12:10:34 »

Kaderin gönüllü mahkumu değil, CIA'nın gönüllü mahkumu olmayasın sakın hocaefendi??
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun_Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 952


TANRI DAĞLARI TIEN SAN


« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2011, 12:40:12 »

Biz, kaynaşmış bir mozaik niteliğine sahip bir ‘İmparatorluk’ toplumunun mirasçılarıyız. Asırlarca Müslüman, Hıristiyan, MusevÓ, SünnÓ, AlevÓ, Türk, Kürt, Çerkez, hattâ Yunan, Bulgar, Boşnak, Sırp, Arap, yani bir milletler, dinler, ırklar ve diller mozaiği olarak yaşadık. Türk toplumu, işte bu mozaiğin mirasçısı ve hangi din, ırk ve etnisiteye mensup olursa olsun bir arada kardeşçe yaşamayı bilen bir toplumdur. Fakat ne yazık ki Türkiye’de, kısmen bir takım haricÓ tesirlerle de, birlikte kardeşçe yaşamadan rahatsız olan ve bunu menfaatlerine aykırı bulan çok küçük fakat tesirli grup veya gruplar var. Yoksa ayrışmış Müslümanlar ve Kemalistler diye iki grup yok.

              

                      Bu sözlerin neyine yorum yapacagiz ? Cok acik ve net. Lozani tanimiyoruz Türkiye Türklerin degildir diyor adam. Etnikleri irklar ve milletler diye zikrederken ezici cogunluk, Türk milletini toplum olarak tanimliyor. Alevi Türkmenlerin tamamina yakini Türk soylu oldugu halde,mezhep ayrimciligi yaparak, Türkleride icinden bölme fesatini ihmal etmiyor. Burada Türk soylu Alevi irktaslarimiza büyük görev düsüyor. Alevilerin en büyük düsmanlari iktidari gasp eden AKP oldugunu bir an bile gözden kacirmasinlar. Bir yandam mezhep ayrimciligini körüklüyorlar,diger yandan,Alevi irktaslarimiza sahip cikiyorlarmis rolünü oynuyorlar.

Sanki bunlar iktidara gelmeden önce,millet birbirini bogazliyormus intibasini yaratarak, "birlikte kardesce yasamaktan rahatsiz olan ve bunu menfaatlerine aykiri bulan cok kücük tesirli guruplar var " diyerek milletin yüzde ellisini yok sayarak pisikolojik savasin muhtesem örnegini sergilemekten kacinmiyor.

                        Kim ne derse desin Ben Türkiyenin sahipsiz ve savunmasiz olduguna bir kere daha inandim. Aklimin almadigi devlet millet bu kadar acik tehdit altinda iken biz daha neyi bekliyoruz. Koyun gibi, gelip bizi bogazlamalarinimi ?

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.118 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.