YAKUT MİTOLOJİSİNDE AYA
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 10:12:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: YAKUT MİTOLOJİSİNDE AYA  (Okunma Sayısı 354 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 08 Temmuz 2018, 12:17:14 »

Aya – Yakut mitolojisinde İyi Ruh, hayırsever ruhların ve meleklerin genel adıdır. Kötü ruh Abası’nın karşıtı olarak yer alır. Ayalar çoğunlukla gökyüzünde yaşarlar. On yedi farklı iyicil ruh kategorisinin tamamını anlatır. Yeryüzündeki tüm yaratıcılığın, bereketin, sevginin kaynağıdırlar. En iyi yemek ikramı Isıah adlı bayramda Aya’ya kurban olarak verilir.

En saygı gösterilen Ayalar şudur:

Yürüng Aya (Ayı) Toyon (‘Beyaz Yaratıcı Ruh’) – Üst Dünya, Evren ve Ayalar’ınYaratıcısı, baş tanrı olarak tapınılır. O ışıklar saçan pahalı kürk giyen yaşlı bir adam olarak betimlenir. Bu karakter ayrıca Güneş’i simgeler. Yürüng Ayı Toyon’un karısının adı Kun Kubey Hotun (‘Güneşli İyilik Hanımı’).

Nelbey Ayasıt (‘Elini kolunu açarak oturan Hanım’) – Bereket, Doğum Tanrısı, yeni doğan bebekler ve annelerin koruyucusu. Yolculuk elbiseli ağırbaşlı hanım olarak betimlenir. Yakutların inancına göre Nelbey Ayasıt erkeğin ensesine Yürüng Ayı Toyon tarafından yaratılan bebeğin ruhunu koyar. Kadının erkekle cinsel ilişkileri sırasında bu ruh kadının içine girer ve sonuçta kadın hamile olur. Nelbey Ayasıt kadına çocuğu verip vermeyeceğine karar verir. Onun doğurma sırasında kadının yanında bulunduğuna inanılır, bu yüzden onu kızdırmaması gerekiyor, çünkü aksi halde bebek ya da loğusanın hayatını alabilir.

Cılga Han – bebek dünyaya geldiği zaman onun kaderini belirleyen tanrı. Nelbey Ayasıt çocuk vermediği takdirde Cılga Han’a evlat vermesi için dua edilir. Yakutlar, Cılga Han’ın verdiği çocuğunun uzun mutlu hayatı ve talihli kaderinin olacağına inanırlar.

Cesegey Toyon – atların koruyucusu. İnsan ya da aygır olarak betimlenir. Bazı efsanelere göre Cesegey Toyon Evren Yaratıcısı Yürüng Ayı Toyon’un küçük kardeşi.

İsegey Ayısıt – sığırın koruyucusu. Buzağılama sırasında onun yeryüzüne indiği ve kendi başına sığırların ruhlarını köylülere hediye ettiğine inanılırdı.

Homporuun Hotoy – kuşların koruyucusu, kartalların babası. Kartala dönüşüp insanların karşısına çıkar. Efsanelere göre Homporuun Hotoy kartalları öldüren ya da saygızılık edenleri çıldırtarak ya da tedavisi olmıyan cilt hastalıklarından acı çektirerek cezalandırır. Bazen Homporuun Hotoy insanlara sığır, çocukları olmıyan kadınlara ise çocuk verir.

Süge Toyon – gök gürültüsü ve şimşek tanrısı. Gökyüzünde ve yeryüzünde kötü ruhlara şimşekler yağdırarak kovalar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.254 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.