Türk Sanatında Kartal Motifi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Temmuz 2014, 09:35:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Sanatında Kartal Motifi  (Okunma Sayısı 4196 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
8: Undefined offset: 1
Dosya: /var/www/vhosts/turkcuturanci.com/httpdocs/turkcu/Sources/Subs-Aeva-Admin.php
Satır: 287
Bozkurt Eren
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.313« : 20 Mayıs 2010, 23:08:23 »

Türk hayvan üslubu içerisinde "kuş"  motiflerinin özellikle de kartalın önemli bir yeri  vardır. Kartal sembolizminde, şamanizm ve  mitolojilerin etkisi büyüktür. İnanışa göre  şamanlar yeryüzüne bir kartal tarafından  getirilirdi, aynı zamanda kartal Tanrının  gölgesi olarak görülür ve sayılırdı. Yine en  büyük yeminler onun adına yapılırdı. Kısır  kadınlar çocuk vermesi için ona yalvarır  bundan sonra meydana gelen çocuğa da  "kartaldan türemiş" denirdi. Güç ve kudret sembolü olarak da kullanılan kartal 10.yy'dan itibaren islamiyeti kabul eden Türklerin görsel sanatlarında devam etmesi enteresan bir konudur. Anadolu'da özellikle Selçuklu sanatında sık rastladığımız kartal figürü,
saray,medrese,cami ve bol miktarda da mezar taşlarında görülür.

Orta-Asya Türk yaşantısında ortaya koyulan sanat eseri niteliğindeki ürünlerde sıkça tesadüf ettiğimiz "hayvan üslubu" Orta-Asya'lı sanatçıların vazgeçilmez konusu olmuştur.Bozkır sanatına bağlı olarak gelişen bu üslubun beraberinde taşıdığı semboller dünyası oldukça
geniş ve ilgi çekicidir. Orta-Asya'da yaşayan çeşitli kavimlerin ana teması olan hayvan üslubu Türkler tarafından Anadoluya da taşınmıştır. Burada bir devamlılık sözkonusudur; uzun bir tarih dilimini kapsayan bu süre içerisinde kültürümüze yerleşmiş bir takım sembolik unsurların çözümlenmesine ihtiyaç hissedilmektedir. Ancak ülkemizde ikonografi araştırmaları henüz tam anlamıyla gelişmediğinden görsel kültürümüzdeki bir çok elemanın da kaynağı ve anlamı hususunda kesin bilgilere sahip değiliz.

"Kartal" ikonografisinin kaynağını Orta-Asya inanışlarında ve mitolojilerinde aramak doğru olacaktır. İlkel bir din olan şamanizm ise bu kaynağın merkezim teşkil eder. Bu dinin özelliği, hayatta olan insanla onun ölmüş ataları arasındaki sıkı bir ilişkinin bulunduğuna dair inanışı
taşımasıdır. Bu ilişkinin gücüne olan iman, atalara karşı derin bir saygı göstermeyi zorunlu kılar.
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2013, 15:54:55 Gönderen: Ambakay »
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Bozkurt Eren
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.313« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2010, 23:37:33 »

Devlet Bahçeli Özel Ekip Kurdu, Gerçek Selçuklu Kartalını Buldurttu.


 Özel ekip Konya’daki Karatay müzesinde orijinal simgeyi bularak yeniden kaleme aldı.


   Radikal gazetesinde Rifat Başaran'ın haberine göre; Selçukluların simgesi olan çiftbaşlı kartalın internette ve bazı kamu kurumlarında yanlış şekillerde kullanıldığını fark eden MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘Selçuklu Kartalı’nın orijinalinin bulunması için özel ekip kurdu.

   Yeni çizime göre Konyaspor ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı kartallar bile orijinaline uygun değil. Gerçeğe en yakın orijinal çift başlı kartal ise Karatay Külliyesi’nin duvarında bulundu. Kartal, büyük bir kayanın üzerinde kabartma halde bulunuyordu.

   Orijinal Selçuklu Kartalı ve içinde bulunduğu sekiz köşeli Selçuklu Yıldızı’nın fotoğraflarını alan, çeşitli kaynaklardan araştırarak sağlamasını yapan heyet, raporunu Bahçeli’ye sundu. Parti ise bir grafiker görevlendirerek, aslına uygun kartal çizilmesini istedi.

   Çizilen logo partinin çeşitli kurumlarına da ‘orijinali kullanılsın’ diye dağıtıldı. Bahçeli, çalışmanın kendi talimatı ile yapıldığını doğrulayarak, “Bilgi kaynağı olarak gösterilen çeşitli internet kaynakları var. Buralarda Selçuklu Kartalı’nın farklı farklı çizildiğini gördük. Bunun doğrusu nedir, bulalım istedik” diye konuştu. Kartalın çeşitli toplum ve kültürlerde simge olarak kullanıldığını kaydeden Bahçeli, “Her toplumun kartal anlayışı ve onu simgelemesi farklı. Selçuklu Kartalı, iki başlı. Bir yüzü Avrupa’ya, bir yüzü Asya’ya bakıyor. Tarihi doğru okumak kadar, tarihi simgeleri doğru bilmek de önemli” dedi.

   Alıntıdır.
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2013, 21:59:52 Gönderen: Ambakay »
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.