Türk Kültürü Ve Tarih Boyunca İlişkide Bulunduğumuz Kültürler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Ekim 2020, 00:10:12


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Kültürü Ve Tarih Boyunca İlişkide Bulunduğumuz Kültürler  (Okunma Sayısı 1696 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Motun Kağan
Motun Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 7« : 09 Ekim 2015, 22:17:00 »

Arkadaşlar bildiğiniz üzere çok büyük bir tarihten bahsediyoruz.
Bu nedenle hepsini yazar ve akademik bir dil kullanırsak çok uzun ve anlaşılması zor olur o yüzden kısa ve öz şekilde anlatmaya çalışacağım.

Eski Türkler bulundukları coğrafya itibari ile sert ve kurak bir iklimde yaşamışlardır.
Bu nedenle giysilerinden karakterlerine kadar bozkır hayatının izlerini taşımışlar , göçebe ve savaşçı bir toplum olmuşlardı.
Ötüken'den çıktıkları bu yolda çeşitli toplumlar ve o toplumların kültürleriyle tanışmışlar kimi zaman bu kültürleri kabul etmişler ;kimi zaman ise bunları red ederek savaşmayı tercih etmişlerdi.
Şimdi Türklerin tarihine  bakacak olur isek ilk yabancı bir kültürle tanışmaları elbette tahmin edebileceğiniz üzere Çinlilerle olmuştur.
Eyer Orta Asya haritasını gözünüzün önüne getirecek olursanız.
Türklerin altında büyük bir uygarlık olan Çin uygarlığı ile karşılaşırsınız , eyer uygarlık ve devlet kavramlarını birbirinden ayırırsanız şimdi demek istediğim şeyi daha iyi anlamış olacaksınız.
Türkler göçebe bir halk olduğundan 10.yy'a kadar sanatsal anlamda pek gelişememişlerdi.
Elbette taşı yontma ve kitabe yazımı birer sanattır.
Fakat bu sanat aynı dönem içerisinde yaşayan medeniyetlerle kıyas yapılacak olur ise onların yanında daha ilkel kalmaktadır.
Şunu hatırlatmakta fayda görüyorum Türkçü olmamız tarihsel gerçekleri kendi lehimize çevirmek için bir araç olmamalı bu işi tarihte kendine yer edinememiş milletler yapmaktadır.
Biz Türklerin o zamanlarda sanatsal anlamda geri kalmış olmamız bizim için bir eksiklik değildir.
Zira bulunduğumuz yer buna uygun bir ortam değildi zaten ilerleyen yıllarda yeni yerlerde yurt kurunca bu eksikliğimizi gidermiş hatta bu alanda dünyaya çok önemli yapıtlar ve eserler kazandırmışızdır.
Sanıyorum bunun en iyi örneklerinden biriside 'Tac Mahal'dir. Her neyse konumuza dönelim Türklerin Çin kültüründen ne derece etkilendiğini anlamak için şimdi Bilge kağanı dinleyelim:Altın, gümüş, pirinç, ipek, bunca şeyleri ölçüsüz veren Çin milletinin sözü tatlı, kumaşı yumuşak, yani armağanı çekicidir. Çinliler bu tatlı dil ve çekici armağanlarla uzaktaki milletleri kandırarak kendilerine çekerler. Yakına çekip kondurduktan sonra da fitne bilgisini yayarlar. Uzaktaki kavimler Çinlilerin ne fesatçı olduklarını ancak o zaman anlar.
İşte gördüğünüz gibi burada Bilge Kağan Çin uygarlığının içinde Türk milletinin eridiğinden yakınmaktadır.
bu zamandan yaklaşık 3.yy öncesine gidecek olursak ta bu sefer Attila önderliğindeki Avrupa Hunlarının zamanla bugünkü macaristan ve bulgaristanda nasıl eridiğini hatta kaybolduğunu görmekteyiz.
Asıl büyük çapta değişim ise 10. ve 11.yy larda Türklerin İslamla Tanışmasıyla ve kitleler halinde batıya göçmesiyle görmüş olacağız.
Türkler bu süreç içerisinde ilk olarak iranı istila ettiler. Bu istilayla beraber Türk Kültürüne iranın yerli halkı olan perslerden pek çok şey geçmiştir.
Hatta Türkler ilk olarak İslami ritülleri de perslerden öğrenmiştir.
böyle bir ortamda yerleşik bir medeniyetin bir göçebe medeniyetine nazaran ne kadar etkili olduğunu görmekteyiz.
Elbette Türkler bürokrasi ve edebi işlerini bu dönemde daha çok persçe ve arapça olarak yapmaktaydı ama saray ve orduda hakim dil Türkçe idi.
sonraki zamanlarda Selçuklu Devletinin yıkılmasıyla Türkler arasında azalan pers kültürü Osmanlı devletinin kurulmasıyla birlikte yerini arap-grek kültürüne bırakmıştır. Tabi Selçukludan sonra iranda kurulan Türk devletlerinde yine pers kültürünü görmekteyiz. Osmanlının 622 yıllık egemenliğinin 400 yılı arap ve grek kültürünün hakimiyetinde geçmiştir. Sonraki 222 yıl ise Batı medeniyetlerinin etkisi altındadır. Bu zaman zarfında orta asya'ya yeniden bakacak olursak bu sefer Rus kültürünün hakimiyetinin başladığını görürüz.
Bu güne bakarsakta Türk dünyasının çoğunluğu hala kendi kültürünü yaşıyamamakta , burdan çıkardığım sonuç ise yaklaşık 1500 yıldır Bilge Kağanın öğütlerini hala idrak edememiş olmamızdır. "Motun Kağan"


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

A_E_S
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.974


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2015, 22:28:44 »

Çok güzel bir paylaşım. "Özellikle Bu güne bakacak olursak Türk dünyasının çoğunluğu hala kendi kültürünü yaşıyamamakta , burdan çıkardığım sonuç ise yaklaşık 1500 yıldır Bilge Kağanın öğütlerini hala idrak edememiş olmamızdır." cümlesini çok beğendim.  Uygurlar Ötüken Ormanlarını terk edip yerini Moğollara bırakarak Bilge Kağan öğüdünü tutmamışlardı. "Ey Türk Milleti Ötüken ormanlarından ayrılırsan öleceksin" öğüdü tutulsaydı bugün Uygur Türkleri Kızıl Çin esareti altında eriyor olmayacaktı.  

Okulumuza katkılarının devamını bekliyorum kardeşim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Motun Kağan
Motun Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 7« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2015, 22:57:00 »

Hepsini okuduğun için bende sana teşekkür ederim kardeşim gerçi daha detaylı anlatmak isterdim ama çok uzayacaktı inşallah onuda yazmakta olduğum kitap çıkınca okursun bu arada bu oluşturduğumuz sanal platforma katkıda bulunmak benim içn şereftir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

A_E_S
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.225 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.