TÜRK DEVLET AKLI ( yüce devlet- devleti aliyye)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Ekim 2020, 08:35:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK DEVLET AKLI ( yüce devlet- devleti aliyye)  (Okunma Sayısı 716 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« : 02 Kasım 2018, 15:13:02 »

Bilmeyenler veya idrak edemeyenler için hatırlatmakta yarar var. Türk Devlet’inin resmi adı DEVLET-İ ALİYYE’dir. DEVLET-İ ALİYYE iki kola ayrılan bir gelenekle varolmaktadır: DOĞU ve BATI TÜRK DEVLET gelenekleri…Dolayısıyla tarihte yalnızca iki TÜRK DEVLETİ kurulmuştur:

DOĞU ve BATI TÜRK DEVLETLERİ…
“Doğu Türk Devleti” METE HAN’ın BÖRÜ BUDUN (Türk tarihinin ilk istihbarat ve özel harp teşkilatlanması) teşkilatıyla birlikte kurduğu BÜYÜK HUN DEVLET’inden başlar, sırasıyla, Göktürk, Uygur, Karahanlı, Gazneli, Büyük Selçuklu, Timur, Bâbür, Altınordu (Günümüzde Kazakistan ve Azerbaycan) devletleri vb. devam eder. Batı’ya doğru ilerleyen Türkler de gittikleri yerlerde kendi devletlerini kurmuşlardır, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları ile Türkiye Cumhuriyeti de “Batı Türk Devletleri”dir.

SÜLEYMAN ŞAH nasıl kendisi tarafından, 1075 yılında İznik'te kurulan ve bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak devam eden BATI TÜRK DEVLETİ'nin (Anadolu ya da Türkiye Selçukluları olarak da bilinmektedir.) başlangıç sisteminin temeli olan Türkiye Selçuklularının mührü ise; nasıl OSMAN GAZİ Osmanlı hanedanının mührü ise; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK de büyük bir Türk komutan ve lider olarak Türkiye Cumhuriyet'inin değişmez ve ebedi mührüdür. Anadolu'daki bu Devlet; 1000 yıldır BATI TÜRK DEVLET'idir.

Selçuklu’da Osmanlı’da birer hanedandır. 1923’te gerçekleşen sistem değişikliği somut ve zaruri bir şekilde gerçekleşmiştir. Anadolu Türklüğünün kuruluşunda can verdiği BATI TÜRK DEVLET’inin TÜRKİYE CUMHURİYETİ adıyla sağlıklı bir şekilde devamı ve bekası için sistem değişikliği gerekli ve rasyonel bir hareket olmuştur. Bir DEVLET-İ ALİYYE komutanı olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK liderliğinde sistem değişikliği süratli ve olağanüstü bir başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2018, 15:16:58 »

Velhasıl kurulduğu günden beri bazen iki yönlü veya iki coğrafyalı da gelişse, bu devlet TÜRK DEVLET’idir.
Bu konuda Prof. Dr. İlber ORTAYLI hocamızın şu sözüne kulak vermekte de fayda var;
‘Şu bir gerçek ki Türk milleti olarak Osmanlı da biziz, Cumhuriyet de. Osman Gazi de Atamız, Fatih de Atamız , Atatürk de Atamız.’

Unutmamak lazımdır ki, DEVLET-İ ALİYYE’’yi asırlarca ayakta tutan temel güç; TÜRK DEVLET AKLI’nın tarih boyunca başarıyla kurgulanabilmesidir.

Ankara Savaşı öncesi Yıldırım Bayezid Han, veziri Çandarlı Ali Paşa'yı dinlemedi; soydaşı Timur'la savaştı ve yenildi. Bu yenilgiden ders çıkaran Osmanlı 2. Murad döneminde Timurlular'la dost oldu. Yıldırım'ın torunu ve 2. Murad'ın oğlu olan FATİH Sultan Mehmed Han ise İstanbul kuşatması öncesi, sefere karşı çıkan sadrazam Çandarlı Halil Paşa'yı (Çandarlı Ali Paşa'nın torunu) dinlemeyerek, bir çağı kapatıp diğerini açtı. Sonrasında Timurlu Türk devleti zayıflayınca, FATİH Timurlular'ın büyük bilim ve devlet adamı olan Ali Kuşçu'yu İstanbul'a getirip baş danışmanı yaptı.
 DEVLET AKLI denilen kavram tam olarak budur. Koşullara, şartlara ve zamana göre hareket etmek ve başarılı sonuç alabilmektir.
Keşke, şu zor günlerde de DEVLET’İ ALİYYE'yi vaktiyle zirveye taşıyan DEVLET AKLI ile hakikatleri görebilsek…

Berhan Şen...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.