Töreyi Unutmak
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mayıs 2020, 21:01:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Töreyi Unutmak  (Okunma Sayısı 3909 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çakın Beğ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 18« : 17 Eylül 2011, 22:10:58 »

Töreyi Unutmak

   Çağının Türklük-Türkçülük uzmanları, bizim öğretmenlerimiz sağ olsun, bu yalan yanlış tarih kitaplarına -bunca bağnazlığa karşın- birkaç hakikati sokabilmeyi başarabilmişler. Tarihimizin bin seneyle sınırlı olmadığını, bir töremizin olduğunu, dünyanın en büyük ve en geniş medeniyetlerini Türklerin kurduğu, sözlüklere 'adalet' kavramını Türklerin soktuğunu bize, onlar öğretti.
   
   Bu yazıyı kaleme almaktaki hedefim ise unutturmak istenen öz hukukumuz Töre ile ilgili. Artık ilkokul çocukları bile “Türklerin örfi hukuku töredir.” şeklinde bir kalıbı ezberden söylerler. Bunu anlamadan ezberlediği için, tarih derslerinde sıkı bir töreci akşam televizyonda menşei belli olmayan adi dizileri izlerken bir töre düşmanı olarak çıkar karşısına. Demek ki, bu kişi sabah öğretmeninin akşam yönetmeninin sözüne uyuyor. Olgun yaşlarda bu akıl azlığından kaynaklanırken geleceğimizin temelini oluşturan çocuklarımızda ise aklını idare edebilecek bilince sahip olmamasından kaynaklanır. Bu nereye çekersen oraya gelen çocuk(gelecek), yarınlarda kişilik bunalımına girecek olması kaçınılmazdır. Her ikilikte olduğu gibi zaman birinin kazanmasına hüküm verecektir. Bu güçlü propaganda, medya araçları ve ekonomik güç yağılarımızın elinde oldukça oldukça kazanan tarafın Türklüğün aleyhinde olacağıda gün gibi ortadadır.

   Töre ile töre algısı konuları aslen birbirini içerir. Normal olarak töre algısının nesnesi töredir.
Ama bu algıda töreden kaynaklı olduğu için töreninde nesnesi töre algısı meselesidir. Pratikte ise açıklarsak, töre bilgisine hakim ve törenin manevi iklimi hazmetmiş aydın kişiler gösterilen yanlış bir töre modelini Türk'e ait olamayacağını anlarlar. Çünkü acunun en geniş en adaletli kanunlarını yazan bir millet böyle vahşilikleri töre diye kabul etmez.

   Türk töresi, Türk adaletinin sosyal hayattaki aksidir. Günümüz Türkiyesine bakılınca ahlıksızlığın, sapkınlığın, paraya tapınmanın zirvede olduğu muhakkaktır. Öyle ki, dinden koz gösterenler cebine bakmakta, limanına “gemicikler” dizmekte, sömürdüğü halk ise şıllıkların ve gavatların birbirini düdüklemesi ile uyuşturulmaktadır. Vatanını satmanın erdem kabul edildiği bir ülkede heralde bundan başka bir manzara beklenemezdi.

   Oysa ki Töre ile donatılmış Türk Milleti, tarihin terbiyesini almış, bunu kanıyla evlatlarına aktarmıştır. Bir Türkün gerçek askerlik erdemlerini göstermesi için herhangi bir asker okulu mezunu olmasına lüzum yoktur. Bu hepimizin babalarımızdan bize geçen ırsi bir özelliktir.

   Töre ve Kan ise birbirini tamamlayan parçalardır. Ancak ikisininde sağlam olduğu zamanlarda Türk Milleti büyük devletler kurabilmiş, soydaşlarını gök bayrak altında ilterebilmiştir. Bunun nedeni ise Türk Töresi, Türk Soyunun hukukudur. Nasıl bir Fransız ile Acem'in yaşantısı birbirine uymuyorsa. Türk Töresi de, Türkden başka hiçbir millete uymaz. Onlara sıkı, disiplinli, katı gelir. Bir Türkün çelik gibi iradesi ise bu disipline uygundur.

   Tarihte ise “çinin yumuşak ipeğine kanıldığında” yani günlük hayatımızda menfi değişiklikler olduğunda, Türk Töresi bozulmaya başlamıştır. Bu bozulmadan kısa süre sonra devlet çökmüş Türk esir olmuştur. Önce Çin'e, sonra Arap'a, bugünse Avrupa ve Amerikaya eğer topluca öze dönemezsek yarın bilmem nereye.

   Yine tarih bize bir gerçeği daha göstermiştir ki Türk Töresinin bozulması bize böyle ancak kanlı sonuçlar doğurmuştur. İlk akan kan töreden kopmanın bedeli, ayaklanışlarda akan kan ise töreye dönüşün bedelidir. Tıpkı Çin'e ilk esir oluşta akan Türk kanı gibi, tıpkı Kür Şad'ın ve kırk yiğitinin akıttığını Çinli kanı gibi.

Çakın Beğ – 17 Dokuzunçay 2011

TürkAvaz Dergisi için yazılmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2011, 22:44:07 »

 Çakın BEĞ, çok önemli bir konuyu çok güzel ifade etmişsiniz. Sanırım otağımız kalemi güçlü, yüreği Türkçü bir bozkurt daha kazandı. Tekrar hoşgeldiniz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2011, 20:49:58 »

Şu güzel yazıda az bir küfür ile karışık hakaret falan olsaydı şimdi okunma sayısı binlerle sayımlanıyordu, olsun böyle yazılar olsunda bırakın otağdaki kandaşlar ilgi göstermesinler nasıl olsa bu makale hedef kitlesi olan Türklerle  bir yerlerde kesinlikle kucaklaşacaktır, sağolun kandaş Çakın Beğ.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2011, 21:13:13 »

Kandaşım yazın çok güzel olmuş. Net bir şekilde  konuyu belirtmişsin. Eline sağlık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Aksaraylı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 93


« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2011, 04:08:00 »

 GökTürk Bu yazıyı yazan ellerine sağlık kandaşım çok güzel ifade etmişsin töre dendi mi şimdi ortadoğunun balici çocuklarını inanışları veya gelenekleri ima ediliyormuş gibi algılanıyor ne yazık ki... Üzgün
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.752


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2015, 00:24:27 »

Cok anlamlı bir yazı ve halan gecerli.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.059 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.