Tanrı Dağlarından, Cilo Dağına..
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 17 Ocak 2021, 19:01:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tanrı Dağlarından, Cilo Dağına..  (Okunma Sayısı 3156 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
K A L K A N
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.926


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« : 02 Eylül 2013, 20:38:09 »

Terör bitti kanıt ortaya çıktı

DENİZLİ Doğa Sevenler Derneği Başkanı Ümit Şıracı, Hakkari’de terör yüzünden 30 yıldır sivillerin gidemediği Reşko Dağı’na 26 Ağustos’ta Türkiye’nin değişik illerinden 35 kişilik ekiple yaptığı tırmanışta 3 bin 400 metre rakımdaki Oramar Bölgesi’nde kaya resimleri buldu. Denizli’de de tamgalar ve Türk kaya resimlerini araştıran Şıracı, ilk kez görüntülediği 10 bin yıllık kaya resimlerinin Türk kaya resimlerinin birebir örneği olduğunu, bunun Türklerin 1071’den önce Anadolu’da yaşadığının kanıtı olduğunu savundu.


Hakkari Dağcılık Doğa Sporları Derneği’nin düzenlediği üç günlük Reşko Dağı tırmanışına Denizli Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) de altı dağcıyla katıldı. Türkiye’nin değişik illerinden 35 dağcının katıldığı tırmanışta terör yüzünden 30 yıldır gidilemeyen bölgede dağcılar, doğal güzellikleri görüntülerken, altı kişilik ekip 4 bin 168 rakımlı Reşko Dağı’na zirve yaptı, Cilo buzullarını inceledi. Hakkari Dağcılık İl Temsilcisi Naci Ertunç’un, 1963 yılında bırakılan zirve defterini bulduğu tırmanışa katılan altı kişiden biri olan Denizlili dağcı Ümit Şıracı ise kaya resimlerinin izlerini sürdü.

TÜRK İZLERİNE ULAŞTI

Bölgedeki iki rehberle Reşko Dağı’nın eteklerinde büyük buzulun altında 3 bin 400 metre rakımdaki Oramar Bölgesi’nde dere kenarında doğuya bakan kayalık bölgede, kayaların üzerine kazınan kaya resimlerinin izlerine ulaşan Ümit Şıracı, kayalara kazınan motiflerin Türk kaya resimlerinin birebir örneği olduğunu belirtip, tek tek görüntüledi. Bölgede daha önce Sat Dağları, Tirşin Yaylası ve Gavuruk bölgesinde kaya resimlerine rastlandığını, ancak Oramar Bölgesi’ndeki Türk kaya motiflerine ilk kez ulaşıldığını dile getiren Şıracı, kaya resimlerinin Türklerin 1071’den önce de Anadolu’da yaşadığının kanıtı olduğunu belirtti.

DAHA ÖNCE GİDİLMESİ YASAKTI

Hakkari’de terör yüzünden 30 yıldır gidilmesi yasak olan bölgeye kimsenin giremediği için kaya resimlerinin bilmediğini, kendisine bölgede yaşayan 60 yaşındaki iki kişinin yardımcı olduğunu anlatan Şıracı, "Dört gün süren Reşko Dağı, Cilo Dağı tırmanışına DOSEV olarak altı kişilik ekiple katıldık. Reşko Dağı zirve tırmanışına katılan altı dağcıdan biri de bendim. Türk kaya resimleri araştırmalarımı burada da sürdürdüm. Reşko zirvesinin altındaki büyük buzulun 3 bin 400 metre yüksekliğindeki eteklerinde Oramar bölgesinde dere kenarında Türk kaya motiflerine ulaştım. Dağ keçisi, geyik ile şaman motifleri ve yüzlerce Türk Tamgası’nın kayaların üzerine kazındığını gördüm ve belgeledim" dedi.

ORTA ASYA’DAKİ MOTİFLERLE AYNI

Sat Dağları, Tirşin Yaylası ve Gavuruk bölgesinde de Türk kaya resimlerine rastlandığını, ancak Oramar Bölgesi’ndeki motiflerin ilk kez gün yüzüne çıkarıldığını bildiren Şıracı, "Bu bölgedeki kaya resimleri o bölgede daha önceden keşfedilen kaya resimlerinden daha farklı. Kaya motifleri daha yoğun, sanki bir merkez görünümü var. Bir şaman tanrıya ulaşma yeri gibi. Diğerlerinden daha yüksekte. Etrafından taş yığınlarından oluşan Orta Asya’dakilere benzer kurganlar (mezar) var. Araştırmalar bu bölgede daha önce rastlanan motiflerin en az 10 bin yıllık olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

ANADOLU’YA DAHA ÖNCE GELİNDİĞİNİN KANITI

Türk kaya motiflerinin Anadolu’ya Türklerin 1071’den çok daha önce geldiğinin kanıtı olduğunu kaydeden Şıracı, "Terör bitince bölgenin çok farklı özellikleri ortaya çıkmaya başladı. 30 yaşındaki köylüler yaylaya çıkmamış terör yüzünden. Terör bitti, Türk kaya resimleri ortaya çıktı. Yetkililerin belgelediğim kaya resimlerini inceleme altına alıp, bu konuda çalışma yapmaları gerekiyor. Belgelediğim motifleri konuyla ilgilenen Türk Tarihi uzmanlarına da gönderdim" dedi. Türk tarihi araştırmacılarından Nuray Bilgili Yakaryılmaz, kaya motiflerinin Çin Yinshan Dağı petrogliflerine çok benzediğini aynı çağda yapılmış ya da göçler yoluyla taşınmış olabileceğini belirtti. Araştırmacı Kürşat Baytok ise Türk kaya motiflerinin bölgedeki diğer kaya Bedizleri ve tamgaları ile uyumlu olduğunu, bölgede bulunanların bile ötesinde olduğunu söyledi.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
K A L K A N
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.926


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2013, 20:38:25 »

Cilo Dağı Haritası
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Cilo Dağı Vikipedi
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Cilo Dağı, Toros Sıra Dağlarının en doğu uzantısını oluşturur ve Yüksekova, Hakkari il sınırlarında yer almaktadır. Her mevsim karlarla kaplı olan zirvesi ve beş ayrı alanda toplanmış olan buzul kesimleri ile Ulu bir dağdır. Daha önce Sayın Servet Somuncuoğlu’nun Gevaruk yaylasında yaptığı çekimlerden sonra, şimdi de Sayın Ümit Şıracı’nın bulgusunu yaparak görüntülediği kaya üzeri bedizler, Cilo Dağının Tanrı Dağları kuşağından farkı olmadığını gösteriyorlar.
İlk sırada Türk kaya bedizlerinin uçsuz bucaksız yayılımında karşılaştığımız Dağ keçisi çizimleri yer alıyor. Sayısız Dağ Keçisi çizimi, Cilo Dağının ve bölgenin ne denli kutsal bir yer olduğunu bizlere göstermeye yetiyor. Başını Dağ Keçisi ve Geyiklerinin çektiği bu bediz ve betimlemeler, diğer Türk kutsal bölgelerde de olduğu üzere 3 ana başlık altında toplanabilir.
Tanrıya canlı ıduk (kurban) olarak sunulan ve bunun Tanrıya ve sonsuza uzanması, unutulmaması için taşa vurulan Bedizler..
Kişiyi Tanrı katlarına ve Tanrıya eriştiren başlıca kutsal hayvanların taşa vurulan bedizleri ki, bu kişi evren anlayışının da bir yansımasıdır.
Doğrudan kutsal olmayı, Tanrıdan kut alma düşüncesini, ona alkışı (duayı) tamamlamayı betimleyen; Tanrıya uzanan ulu boynuzların bir şekilde kendi dileklerini de ona ulaştıracağı düşüncesi ile yapılan bu çizimlerin, yine ulu ve kutlu sayılan bu yüksek dağlarda taşa vurulması.
Bu 3 durum, Türk kaya bedizlerinde sıklıkla görülen, inanç yapısının da temelini oluşturan sosyal ve evrensel bir anlayışın yansımalarıdır.
Cilo Dağı ve bu geniş bölge, hiç kuşkusuz ülkemizdeki kaya bedizi ve tamgaları adına en iyi korunmuş ve en çok esere iye kutsal alanların başında gelmektedir. Nasıl ki Tamgalısay, Kalpaktaş ve Saymalıtaş gibi Ulu ve kadim bölgeler Türk’ün eski dönemlerinden günümüze kadar süregelen bir kutsallıktaysa; Cilo Buzullları için de aynısı düşünülebilir. Bu kutsal alan tepeden aşağı yayılım göstermekte ve daha önceki bulgulardan da anlaşılacağı üzere yaylalara kadar inmektedir.
Bu kutsal alanlar Türkler için hem bir yakarış ve alkış (ayin ve dua) hem de birer yükünme (ibadet), ıduk (adak) alanı olmuştur. Bölge genelinde görülen kaya üzeri bedizlerden ve tamgalardan anlaşılacağı üzere bu kutsal alanların binlerce yıldır, belirli dönemlerde Türkler tarafından uğrak yeri olmalarının yanı sıra, ileride daha çok incelendiğinde ve araştırıldığında gömü alanlarına da iye olması olasıdır. Bölgede kaya üzeri Balbal bedizlerinin bulunması ve OQ ile Tengri tamgalarının da yer alıyor olması bunu göstermektedir.
Sonuç olarak açıktır ki bu bölge, Türk’ün erken dönem izlerini taşımakta, onun yüksek düşüncesinin ürünü olan eserlerini saklamakta ve Türk’ün inanç, kültür yapısının varlığını ortaya koymaktadır.”

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Kutsal Dağ Geyiği
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Boynuzları göğe uzanan Kutsal Dağ Keçileri ve Türk OQ tamgası aynı taşta. Tengri tamgasının da içeriğini oluşturan bu tamga, hem kutlu olmayı; kut vermeyi ve almayı, hemde hayvanlar ile birlikte kullanıldığında ona ıduk (canlı kurban) sunmayı imlemektedir. Gömü ve yakarış dönemlerinde ise onun aracılığı ile Gök katlarına; Tengri’ye erişimi betimlemektedir. Bu kutsal alanlarda bir Kam yakarışı, alkışı ve kişi yükünmeleri olduğu açıktır. Bu bölgeler çok uzun sürelerdir belirli dönemlerde durmaksızın Türkleri ağırlamış ve bedizlere bediz, tamgalara tamga katmıştır..
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Abartılı oranda boynuz betimlemeleri her zaman bir kutsallık yükleme amaçlıdır. Tengri’yi uluyan, öven ve ona uzanan bu kutlu boynuzlar;  bunları betimleyen kişileri ve ona erişenlerinde kutlanmasına neden olacaktır..
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Kaya üzerine vurulmuş olan bu Türk balbalı, şimdiye kadar görünen tüm bu bediz ve tamgaların başka halklara da ait olduğu izlenimi verilmeye çalışılan kimilerinin düşüncelerini de kuşkusuz temelden sarsmaktadır. Yer üzerinde bu yapı ve betimleme Türklere aittir. Şu kesindir ki sayıları binlerle gösterilebilen Türk Balbal ve heykelleri bu bedizde de yer alan yapıları ile aynı sürecin, kültürün ve inancın eserleridir. Yığılımı ve yaygınlığı kadim Türk bölgeleridir. Hiç kuşku yoktur ki bu eserler Türk’e aittir ve Türk’ün yaşadığı her yerde belgelenmektedir. Türk için bunların tamamı; taşa vurulduğu ve yere dikildiği toprakların tapularıdır! Bir elinde TOLU bir elinde Süngük tutan, yapısı tamamen Türk oyma yapısına uyan, çevresi Türk’ün kutsal bediz, ongun ve tamgaları ile çevrilmiş bu eserler görmezden gelinerek bir tarih nasıl yazılabilir?
- Kürşad BAYTOK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
Tarhun Hatun
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 675


Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ!


Site
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2013, 20:45:35 »

Muhteşem bir çalışma. Türkler Malazgirt'ten önce Anadolu'da değillerdi diye yırtınanlara kapak olsun.

Biz dünyanın her yerine yayılmış yüce, büyük bir milletiz! Yediremeyen de hasedinden çatlasın.


K A L K A N andam var olun siz de. Güzel ötesi bir konu açmışsınız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.771


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2013, 06:42:47 »

Sözünü ettiğin KALKAN'dır, O Türkçülerin Bilge Başkurtudur Katun Han!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.176 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.