Yalpak Taş Yazısı (Eski Türk Yazıtları Örnekleri)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mayıs 2020, 01:41:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yalpak Taş Yazısı (Eski Türk Yazıtları Örnekleri)  (Okunma Sayısı 10 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 30 Aralık 2011, 04:54:02 »

YALPAK TAŞ YAZISI (I)


Özellikler

Jalpak-Tash I, Kalbak-Tash

İlk kayıda geçtiği yıl: Okladnikova' ca 1980 yılında.
İlk yayınlanma: Nadeliyaevin el yazısı kayıtları. (Nadeliyaev 516 (p. 73-75), Kyzlasov 517 (p. 8-13))


Yalpak Taş dağı, Çuy nehrinin sağ yakasında (Katun Nehri Yakınlarında) dır. Kaya yazısı, Çuy otoyoluna 721 km, Novosibirsk-Taşanta yerleşim bölgelerine 215 km ve Rusya-Moğolistan Sınır bölgesindeki Jodro köyüne 13 km uzaklıktadır. jalbak-Tash I (Yalpak Taş 1) yazısı; Jalbak-Tash XIV, XVI yazılarının yanındadır (üst öbeklenme) Bulunduğu yerde bırakılmıştır.

Yatay uzunluğu 80 cm olan yazı, 40 simge içerir. İlk simgeden 10.simgeye kadar olan 10 simge 1 mm yukarıdadır. Bu 10 simge kabataslak bir biçimde oldukça pürüzlü bir yüzeye yazılmıştır.


Yazı, kayanın oturduğu yerden 18 cm yukarı yazılmıştır. Yazı genişçe yazılmış (4.2-4.5 cm den, 7 cm) harflerle başlar, ilk yazılan simgelerden daha küçük olan simgelerle de biter.(2.5-3 cm den 1 cm ye değişen aralıklar) buradan sonra kaya bozulmaları başlar. Yazı, üzerinde olağan kaya kırılmaları ve çatlakları olan bir yüzeye işlenmiştir.

Boyutlar
Uzunluk: 80 cm,
Yükseklik: 7 den 2,5-3 cm ye değişen...


***Benim açıklamam:
Yazıtın ilk sözcükleri olan ''Yer yüzü sonsuz imiş...Bediz'' sözcüklerinin çevirisinin yapılmasına karşın Ondan sonra gelen sözcükler üzerine bir açıklama yapılmamış. Geriye kalan bölümlerin yaklaşık iki gün üzerinde durdum ve Kaya yazılarının genel anlam içeriğini göz önünde bulundurarak en anlamlı eski Türkçe çeviriyi yapıp günümüz Türkçesine çevirdim. Yazı üzerinde bulunan kısa sözcüklerin ise anlamını çıkarmak oldukça güç. Doğrusu yazıyı yazan atamız, GökTürk abecesinin genel kurallarına ve harf yönlerine pek aldırış etmemiş. Eğer bu yazı, yönetici ailenin çevresindeki sınırlı sayıdaki aydın kişilerce yazılmış olsaydı oldukça kurallı olurdu. Bilge Kağan yazıtlarındaki yüksek düzeyde uygulanan yazım kuralları ve görüntü düzeni bize o yazıtların bu işi gerçekten bilen birilerince yazıldığını gösteriyor bir bakıma. Kurallardaki bu aksama aslında bize güzel bir noktayı gösteriyor: Yazı kullanma becerisi Türk halkı arasında da bir şekilde yaygın olmalıydı. Çünkü çoğu yazının süngü uçlarıyla kazındığı da bilinmektedir. Bir er hançerini belinden çıkarıp başlıyor kayayı oymaya...
 Yazının bulunduğu kayalardaki resimler de üzerinde durulmaya değer parçalar içeriyor, bir sonraki iletide bu resimlerin üzerinde durmak gerek...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.055 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.