KREŞİN TATARLARININ ESKİ BAYRAMI : PİTRAU
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ocak 2021, 14:34:21


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KREŞİN TATARLARININ ESKİ BAYRAMI : PİTRAU  (Okunma Sayısı 349 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 667


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 21 Mayıs 2018, 17:12:09 »

Kreşin Tatarları – İdil-Ural Tatarlarının bir koludur. Dil ve etnik köken bakımından Kazan Tatarlarına çok benzemektedirler. Günümüzde Tataristan sınırları içerisinde 100 bin ile 300 bin arasında Kreşin Tatarı yaşadığı tahmin edilmektedir.

Kreşin Tatarları (Hıristiyan olan anlamına gelmektedir) Ortodoks mezhebine mensuptur. Hıristiyan dini Tatar topraklarında 16. yüzyıl ortalarında, Kazan Hanlığı Rus Devleti ile birleştikten sonra yayılmaya başlamıştır. Korkunç İvan’ın Kazan Hanlığını işgal etmesinden sonra zorla uyguladığı Hıristiyanlaştırma politikası sonucunda Kreşin Tatarları meydana gelmiştir.

29 Haziran’da kutlanan Aziz Petrus Günü veya başka adıyla Pitrau Bayramı Ortodoks gelenekleri ile Kreşin Tatarlarının eski pagan adetlerinin unsurlarının birleştiği bayramdır. Çok eski zamanlardan beri Kreşin Tatarları Aziz Petrus ve Aziz Pavlus’a özel saygı göstererek dua ederlerdi, ve Pitrau Bayramı birçok Kreşin köylerinde çok yaygındı.

Günümüzde de Pitrau eskisi gibi Kreşin Tatarlarının etnik özellik ve kimliğini yansıtmaktadır.

Kreşin Tatarları için Pitrau yılın en önemli bayramlarından biriydi. Bu gün

için hazırlıklara önceden başlarlar: oruç tutar, evlerini temizler, çeşitli yemekler yapar, yumurtaları sarıya boyarlardı.

Pitrau arifesinde oğlanlarla kızlar köyün en yüksek noktasına gündoğumunu beklemek için giderlerdi. Gece boyunca ateşler yakar, yemek yapar, şarkı söyler, eğleniyorlardı. ‘Güneş bekleme’ olarak adlandırılan bu geleneğe halk inançlarına göre hasada zarar verebilen deniz kızlarının köyden kovulması için uyulurdu. Gençler güneşi karşıladıktan sonra sabaha kadar eğlenirlerdi.

İnsanlar, Petrus Gününden sonra havanın soğumaya başladığına, güneşin azar azar kışa döndüğüne, kuşların ötmez olduğuna inanırlardı.

Pitrau Bayramından sonra hasat biçme çalışmaları başlardı. Petrus Gününde hava yağmurluysa bol bol hasadın olacağına inanılırdı. Ayrıca bu gün başka bir eski geleneğe uyulurdu: oğlan ile kız beraber huş ağacının dallarından bir çelenk yaparlardı. Ertesi gün çelenk hala yerinde ise sonbaharda düğün hazırlıklarına başlarlardı, çünkü bu, evliliğin mutlu ve sağlam olacağını simgelerdi.

Eski zamanlarda Pitrau kutlamaları sırasında Kreşin Tatarları her köyde özel ritüel şarkılar söylerlerdi. Bu şarkılar bereketli mutlu yaşam ve hasadın bol bol olması için icra edilirdi. Ortodoks kilisesinin yasaklı olduğu Sovyet döneminde Pitrau Bayramının kutlanması da yasaklıydı.

Günümüzde Pitrau Bayramı sırf laik etno-kültürel niteliği taşımaktadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.153 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.