ŞORLARDA OLGUDEK PAYRAM BAYRAMI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Ocak 2021, 02:32:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ŞORLARDA OLGUDEK PAYRAM BAYRAMI  (Okunma Sayısı 387 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 667


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 21 Mayıs 2018, 17:08:58 »

Her yıl Temmuz ayında Olgudek Payram isimli milli Şor bayramı kutlanır. Bayram münasebetiyle düzenlenen kutlamalara Türk asıllı yerli halkların yaşadıkları birçok Sibirya bölgelerinden folklor toplulukları katılıyor.

Kutlamalar sırasında çeşitli yarışmalar düzenlenir, bu arada: Şor milli mutfağı, en iyi milli halk sanatı eseri, kadın Şor milli kıyafeti ve en güzel saç örgüsü, Şorca şarkılar yarışmaları ve milli spor türleri yarışmaları yapılır. Ayrıca boğazdan şarkı söyleme festivali düzenlenir.

Geleneğe göre bu gün Şorlar efsanevi kahramanı, atası Olgudek’i anıyor. Efsaneye göre oğlundan Şor halkının tarihi başlar. Bu bayram ilk kez 1985 yılında kutlanmıştı.

Yerli efsanelerin anlattığına göre bahadır Olgudek esir olup evine dönmek için can atıyordu. Bu yakışıklı yiğit gençlik yıllarında yazın tayga ormanlarında saklı olan Kıldaş Nehri kıyısında yaşamış. Marifetli avcı Olgudek özgür, hiç kimseye hizmet etmemiş, hiç kimseye bağlı değilmiş. Bu toprakları ele geçiren ve bir anda bütün Sibirya’lı Tatarları esir eden sinsi Kırgızlar (çok savaşan eski Türk halkı) bile güçlü Olgudek’e boyun eğdirememişler. Sadece bahadırın saklandığı mağaraya gönderilen çok büyük bir düşman birliği Olgudek’i esir etmeyi başarmış.

Gurbette kahraman çok şey yaşamış. Güç ve cesaretiyle düşmanlarını bile hayrete düşürmüş, saygı ve şöhret kazanmış, güzeller güzeli Oyrot kızı ile evlenmiş, onların oğulları olmuş. Her şey güzel gibi görünüyordu, ama Olgudek yurdu, balıklarla dolu nehir, zengin tayga hasretini çekiyormuş. Ve Olgudek küçük oğluna hüzün ve kederle dolu şarkılar söylüyormuş. Kırgızlar bahadırın haline acıyarak ailesi ile beraber vatanına dönmesine izin vermişler. Ama şöhretli kahraman o kadar çok sevdiği ve özlediği tayga bölgesine kavuşamamış, yolda ölmüş.

Olgudek’in oğlu büyüdüğü zaman Şor kızı ile evlenmiş, bahadır soyuna devam etmiş. Ne de olsa Şorlar ta Olgudek’i halkın atası sayarlar. Ve onun şerefine Olgudek Payram kutlamalarını düzenlerler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.107 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.