ŞOR İNANÇLARINDA TANRIÇA UMAY KÜLTÜ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 06:05:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ŞOR İNANÇLARINDA TANRIÇA UMAY KÜLTÜ  (Okunma Sayısı 479 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 23 Mayıs 2018, 14:12:09 »

Şor Türk tanrıları panteonu nda Tanrıça Umay’ın özel bir yeri vardı. Doğum ve bereketin sembolü olan, ayrıca çocukların koruyucusu Tanrıça Umay ile ilgili inançlar Sayan-Altay bölgesinin tüm Türk dili konuşan halkları arasında çok yaygındı ve büyük bir ihtimalle eski Türk döneminden kaynaklanmaktadır. Şorların inançlarına göre Umay aynı anda hem üst dünyada hem de yeryüzünde yeni doğmuş bebeklerin yanında yaşar.

Zamanla Tanrıça Umay kültü aile boyutunu da edindi. Şorlar aynı anda iyilik yapan ve çocukları koruyan Umay ve çocukların hastalıkları ve ölümüne sebep olan kötü Tanrıça Kara Umay’ın olduğuna inanmaktadırlar.

Şaman panteonuna giren Umay bir çocuk doğacağı zaman oraya varır ve gök alemindeki Süt gölünden getirdiği bir damlayı çocuğun dudaklarına sürer, böylece ona bir ruh vermekte, 3 gün boyunca anne ve oğulu korumaktadır. Çocuğun gülümsemesi, Umay'ın çocukla birlikte olduğu anlamına gelmektedir. Umay uzun süreli çocuğun yanından ayrılırsa çocuk hasta olur. Bir ailede çocuklar sıklıkla hastalanıp öldükleri takdirde annesi şamandan yardım isterdi. Şaman, kadının kumaştan bebeğin ruhunu simgeleyen bir kuklayı gizlice yapmasını söylerdi. Sonra da son çocuğun ölümünün yıldönümü gecesi özel bir tören yapılırdı. Önce kadın Kara Umay’ın gitmesi için beşiği nehre atardı. Tören sırasında kadın yaptığı kuklayı bebek gibi kucağında tutuyordu. Şaman bir çocuğun ruhunu ‘yakalayıp’ onu tefi içinde getirir, tef vurarak kaçırılan çocuk ruhunu kadın içine ‘yerleştirirdi’. Şaman ruhu kaçırılan çocuğun cinsiyetini bildirir, ve kadının yeni bebeğin doğum gününe doğru onun için bir nazarlık yapmasını isterdi. Oğlan için bu nazarlık küçük bir yay ile ok, kız için kauri isimli küçük bir kavkıydı.

Tanrıça Umay kültünün Sayan Altay bölgesi ve Orta Asya’nın Türk dili konuşan modern halklarında korunması onun eski Türk döneminde çok yaygın olduğunu gösteriyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.257 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.067s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.