Nardoğan Ya da Nar Tugan Bayramı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 18:49:51


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nardoğan Ya da Nar Tugan Bayramı  (Okunma Sayısı 11789 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
açina
Ziyaretçi
« : 02 Kasım 2011, 20:47:27 »

Türklerin islamiyeti kabulünden önceki Gök Tanrı dininde iken kutladıkları bir bayramın adı Nardoğan Bayramı. Bu bayram, 22 Aralıkta, gecenin artık uzamasının son bulduğu gün kutlanır. Nar, güneş, tugan ise doğan demektir. Yani Günesin doğuşu bayramı anlamına geliyor. Bazı tarihçilere göre ki, bunlardan biri Muazzez İlmiye Çığ, bu bayramın Hunlar tarafından Avrupa'ya taşındığı ve Noel kutlamalarının temelinde katoliklik değil Türklerin bu inancının olduğu söylemektedir.

Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre, gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor. Bu, güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor Türklerde. Bayramın adı Nardugan; nar=güneş, tugan-dugan=doğan; doğan güneş. Astronomik olarak o günden itibaren geceler kısalmaya, günler uzamaya başlıyor. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu Türkler, büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar. Güneşi geri verdi, diye Ülgen'e dualar ediyorlar. Duaları tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar tanrıdan. İnanca göre bu dilekler muhakkak yerine geliyormuş. Bu bayram için evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri yaş ve kuru meyveler, özeyemek ve bir tür şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş.

DOĞUM, GÜNEŞİN YENİDEN DOĞUŞU
Yazılana göre akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş. Filistin'de bu ağacı bilmezlermiş. O yüzden bu olay Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir, bu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek almışlardır, deniyor. İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok. Doğum, güneşin yeniden doğuşu. Meydan Larousse'da, İsa evrenin nuru olarak algılanıyor ve bu olayın pagan halklardan alınıp İsa'ya yakıştırıldığı yazılıyor. İnternette yazıldığına göre, imparator Kostantin (324–337) zamanında İznik'de toplanan konsülde, 22 Aralık'ta güneşin doğumu için yapılan bu pagan bayramı, İsa' nın doğumu olarak 24 Aralık'a alınıyor ve Noel bayramı deniyor. Batı kilisesi ise, yani Katolikler 25 Aralık'ta kutluyorlarmış bunu. Çam süsleme ise ilk 1605 de Almanya'da görülüyor, oradan Fransa'ya geçiyor. Ne kadar ilginç değil mi? Batı, en büyük bayramını, göçebe, ilkel olarak tanımladığı Türklerden yürütmüş. Yeni yapılmakta olan çalışmalarla Batı'ya Türklerden kim bilir daha nelerin geçtiği ortaya çıkacak? Belki de yazının ve dillerin anasının Türkler olduğu kanıtlanacak.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2011, 20:55:45 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Çam Ağacı: Hıristiyan değil bir Gök Tanrı (Türk) geleneğidir !!...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2011, 21:06:05 »

  Nardoğan Bayramı yaklaşıyor. Bu yazıyı paylaşman güzel olmuş. Eline sağlık. Bu Nardoğan Bayramı ile ilgili bir bilgimi paylaşmak istiyorum. Bu bilgiyi, bana bir arkadaşım vermişti. Arkadaşım, bilgiyi Azebaycan Türk tarihçisi bir yazardan almış ama ismini hatırlamıyor. Onun için paylaşmak ne kadar doğru bilemiyorum.
   Atilla, Kuzey İtalya'yı fetih ettiği zamanlarda geçiyor konu. Fetihden sonra, her 22 Aralık da Türkler güzel, güzel giyinirler, akçam ağaçlarını süslerler, dallarına bez bağlarlar ve ağacın altına hediyeler koyarlarmış. Bu eğlenceyi, bölge halkı ve papazları merakla ve imrenerek izlerlermiş. Bizim Türkler de her defasında, o papazlara katılın katılın( Katılık da katılndan ya da onların o şekilde anlamasından çıkmış olabilir)  derlermiş. Bu papazlar da eğlenceye katılmaya başlamışlar, bu katılık papazlar zamanla, katolik mezhebini kurmuşlar.
   Sözün özü, katolik mezhebinin, katılıkdan, nardoğan bayramına katılmalarından doğduğudur. Uzun zamandır bu bilgiyi yazmak istiyordum. Açina Ablam konuyu açınca yazmak istedim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2011, 21:15:37 »

           Bu öyküler doğrumudur bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey var ki, Türk mitolojisinin ne kadar güzel ve görkemli olduğu. Yıllardır batının Türkleri barbar bir bozkır insanı olarak göstermesinin sonucu, dünya ne yazık ki, sadece Yunan ve Roma Mitolojilerine ilgi duyuyor. Bunun değişmesi tabiki Türk tarihinin sırlarını ve gizemlerini ortaya çıkaracak Türkçü gençlere bağlı. Günümüz tarih profesörlerinin çoğu ne neyazıkki, odalarında kıç büyütmekle meşgul. Oysa Tıva da, Yakutistanda, Hakasyada, Sibiryada tarihçi gençlerimizi  derya deniz misali bir tarih ve mitoloji bekliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Altay Kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 291


« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2011, 21:29:19 »

Çam Ağacı: Hıristiyan değil bir Gök Tanrı (Türk) geleneğidir !!...[/url]

Biz bunu biliyoruz ve her sene kutluyoruz ama biz bunu "Dilek Ağacı" olarak işaretliyoruz, sanırım bu gelenek bazen Türkiye Türkler'de de vardır. Evde var olan her kişi küçük kağıt parçasına isteklerini ve dileklerini yazıyor ve ağaca bir nazar boncuğu ile beraber asıyor. Almanlar bizim onların bayramını kutluyor sanıyorlar, onlar biraz değişik kutluyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Aksaraylı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 93


« Yanıtla #5 : 02 Kasım 2011, 21:37:47 »

 GökTürk  Hayatımızda Türk gelenekleri ve adetleri hakkında yapmamız gereke bize düşen en büyük görev bence; Dilek bayramı olsun Hıdrellez olsun, Nevruz Bayramımız olsun bu güzel bayramlarımızı kutlayıp bizden sonraki nesillere de yaşatmaları konusunda gerekli bilinci aşılamak olsa gerek.. benim de yeni öğrendiğim bu 'Nardoğan ya da Nar Tugan bayramı' konusunu paylaştığınız için teşekkür ediyorum kardeşim. KURT
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #6 : 02 Kasım 2011, 21:39:49 »

Katoliklik, genel anlamda da Hristiyanlık, eski Roma mitolojisinden çok öge barındırır. Katolikliğin beslendiği alanlardan en önemlisi olan Roma mitolojisi de, Etrüsk mitolojisinden türetilmiş, Yunan mitolojisiyle harmanlanmıştır. Etrüskler, Orhun abecesi gibi bir abece kullanan Turanlı bir milletti.

Tüm bu karmaşa aslında şunu anlatıyor, Hristiyanlık dininin beslendiği mitolojilerden birisi dolaylı yoldan da olsa Türk mitolojisidir. O halde, Haç figürünün, Çam ağacının Türk kökenli olması da gayet doğaldır. Kimilerine göre ise her şey Yunan mitolojisiyle başlar tabii...

Bayramımız kutlu olsun bu arada.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 02 Kasım 2011, 22:31:09 »

Eski Türk geleneklerini canlandıralım. Sonra başkaları bizden daha çok sahip çıkıyor. Örneğin Nevruz bir Türk bayramı olduğu halde kürtler sahip çıkıyor. Mesela bu yıl 22 Aralık da hepimiz en yakınımızdaki ağacı süsleyelim, bezler bağlayıp dilekler tutalım. Kim bilir belki dileklerimiz gerçek olur. Türk şahlanışa geçer. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Aksaraylı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 93


« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2011, 22:43:33 »

 GökTürk Çok haklısın Açina abla. Koskocaman geçmişe sahip Nevruz bayramımızı kürtlerin pis emellerine armağan etmişiz. Üzgün
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2011, 02:17:46 »

21 Aralık gece 24 den sonra Nartugan Bayramı zamanı kandaşlar. Bu çok eski mitolojik bayramımızı canlandıralım. Eski Türk geleneklerini günümüze taşıyalım. Güneşin doğuşu tüm Türk Dünyasını aydınlatsın. Ağaçlara bezler bağlayıp dilek tutalım. Köklü geleneklerimizi Türklerden başkasının kutlamasını iç geçirerek izlemeyelim. NARTUGAN BAYRAMI tüm Türk Irkına kutlu olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.057 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.