KARAÇAY DANSI OBUR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Mayıs 2020, 02:01:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KARAÇAY DANSI OBUR  (Okunma Sayısı 276 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 666


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 22 Mayıs 2018, 14:16:16 »

Karaçay dilinde ‘obur’ sözcüğü ‘gulyabani’, ‘cadı’ anlamına geliyor. Efsanelere göre şeytan ile ilişkisi olan kötü kurnaz bir yaratıktır. Özellikle iyi kalpli, merhametli, içten insanlara büyüsü ile mümkün olduğunca çok zarar vermeye çalışır. Obur sırf kadın karakteridir. Gece vakti nehir kıyısına gelip elbise çıkarır, kumda yuvarlanınca kurtlara dönüşür, koyunları kapıp yerler. Hayvanlar ve insanlara daha kolayca zarar vermek amacıyla kedi, köpek ve başka hayvan kılığına girerler.

Böylece Obur dansı cadının dansı demektir. Onun birkaç türü var.

Birinci türü şudur: Hastanın rolünü oynayan oğlan yavaş yavaş sahneye çıkar. Elinde süpürge ya da sopa ile kızlar haykırarak oğlanın yanına koşup gelirler. Bu kızlar –oburlar. ‘Hasta’nın dört bir yanını alıp sırasıyla yaklaşarak onun kepeneğini çıkarırlar.

Sonra kızlar çiftler oluştururlar. İkisi oğlanın kepeneğini yere serer, ikisi üzerine ‘hastayı’ oturtur, öbür çiftler oğlanı gıcıklayarak okşar.

Nihayet bütün kızlar kötü ruhları ‘hasta’nın yanına yönlendircesine sopaları üç kez yere vururlar. Sonra oğlanı öldürmek istiyormuş gibi sırasıyla üzerinden atlarlar. Dört kız oğlanın ateşte yandığını gibi göstererek başının üzerinde kırmızı halı tutar.

Bu arada sahneye çeşitli hayvanlar maskesiyle başka dansözler çıkarlar. Onlar da ‘hasta’nın etrafında hızla dans etmeye başlarlar. O an at maskeli kız çıkaverir ve oğlanı ölümden kurtararak bütün obur kızlarını kovar. Karaçay inancına göre oburlar atlardan çok korkar.

Dansın ikinci türü şudur: genç avcı sahneye çıkar, biraz uzakta üç kızı görünce durur. Sonra da kızlara yaklaşıp başını eğerek selamlar. Dördü hep beraber lirik dans eder. Oğlan birinci kıza yüzük, ikincisine bilezik, üçüncüsüne ise çıngırak hediye eder. Karaçay geleneğine göre çıngırak evlenme teklifinin sembolü. Bu nedenle oğlanın yüzük ve bilezik hediye ettiği kızlar avcının arkadaşlarından daha çok hoşlandığını anlar ve sahneden ayrılırlar. Oğlan ve çıngıraklı kız dans ederek birbirine yaklaşır. O an obur kızı çıkaverir. O sevgilileri ayırmaya ve kızın elinden çıngırağı kapmaya çalışır. Avcı cadıyı iter ve sevgilisi ile beraber gider. Yenilgiye uğramış şaşkın obur sahneden ayrılır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.071 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.