KARAÇAY-BALKAR EFSANELERİNİN KAHRAMANLARI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Mayıs 2020, 02:58:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KARAÇAY-BALKAR EFSANELERİNİN KAHRAMANLARI  (Okunma Sayısı 287 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 666


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 22 Mayıs 2018, 14:24:12 »

Kuzey Kafkasya ’nın Türk dili konuşan komşu halkları olan Balkar ve Karaçayların mitoloji, efsaneleri ve destanlarında en çok rastlanan karakterler şudur:

Ağaç Kişi – Kafkasya’nın dağlı ormanlarında yaşayan yarı maymun yarı insan kılıklı leş kokan kıllı yaratık olarak betimlenen ruhlar. Yemek ararken bahçeler ve bostanlara girdiği, bazen insanların çöpe attıkları giysileri giydiği, köpeklerden korktuğuna inanılır.

Apsatı –yaban hayvanları ve av koruyucusudur. Avcılara hayvanları kendisi seçer, izni olmadan ormanda hiç kimse ateş edemez. Avcılar Apsatı şerefine ona başarılı av için teşekkür ettikleri özel şarkılar söylerdi.

Yer Yesi – her arazinin görünmez sahibi ruhudur. İnançlara göre insanın başına hastalık belasını açabilir. Onun yumuşatılması için her yıl ilkbahar ekiminden sonra kurbanlar verilir, toplu dua edilirdi.

Deu – kötü ruhlar. Erkek ya da kadın kılığında bazen birkaç başlı inanılmaz güçlü dev adamlar olarak betimlenir.

Obur – (cadı anlamına gelen sözcük) – şeytan ile ilişkisi olan kötü kurnaz bir yaratıktır. Özellikle iyi kalpli, merhametli, içten insanlara büyüsü ile mümkün olduğunca çok zarar vermeye çalışır. Obur sırf kadın karakteridir. Gece vakti nehir kıyısına gelip elbise çıkarır, kumda yuvarlanınca kurtlara dönüşür, koyunları kapıp yerler. Atlar haricinde hayvanlar ve insanlara daha kolayca zarar vermek amacıyla kedi, köpek ve başka hayvan kılığına girerler.

Yüy Yesi (Türkçesi ‘Ev sahibi’) – evin koruyucu ruhudur. Uzun saçlı kadın olarak betimlenir. Saç telinin kesilmesi ve saklanması halinde insanın hizmetçisine dönüştürülebilir. Onun yumuşatılması için soba yanında ikram yemeği bırakılır.

Su Anası- kadın kılığında su ruhudur. Nehir kıyısında uzun saçlarını tarayan kadın olarak insanların karşısına gelir. Su Anasının kuraklık, hastalığın nedeni olabildiği, insanı suda boğabildiğine inanılır. Bu yüzden koca evinde ilk kez su almaya giden genç karı Su Anası’na hediye olarak suya bir sikke atardı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.055 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.