HAKASLARDA CENAZE VE ANMA TÖRENLERİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2020, 00:42:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: HAKASLARDA CENAZE VE ANMA TÖRENLERİ  (Okunma Sayısı 334 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 666


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 04 Haziran 2018, 20:42:31 »

Hakaslar geleneksel olarak insanın fiziksel ölümünü ruhunun vücuttan ayrılması ve öteki dünyaya geçmesi olarak nitelendirirler. Hakaslarda cenaze törenleri bu inanç etkisiyle şekillenmişti.

Hakaslarda cenaze töreni iki yöntem ile yapılır – şamanlar için hava yöntemi, bütün başka insanlar için toprağa verilme yöntemi uygulanır. Hakas mezarlıkları dağlı bölgelerde yer alır. Büyük bir ihtimalle bu gelenek Hakasların dağlı ruhlar tarafından yaratıldığı ve bu nedenle dağlarda toprağa verilmesi gerektiği inancından kaynaklanıyor.

Hakasların cenaze töreni üç aşamadan ibaret. Doğrudan ölüm ve cenazeye hazırlıklar ile ilgili birinci aşama ölüm tesbit ve kaydetme, akrabalara haber verme, ölü yıkama, tabut, giysi hazırlama, ölünün ruhuna ikram verme, koruma ile ilgili törenleri içerir. Farklı bölgelerde yaşayan Hakas gruplarında ölüm anı ile cenaze töreni arasındaki süre 1 gün ile üç gün arasında değişir.

Ölünün yakın akrabaları cenazeye hazırlıklara hemen hiç katılmazlar. Onların vazifesi derin bir teessürle başsağlığı mesajlarını almaktır. Cenaze organizasyonu ile ilgili bütün işleri komşular ve uzak akrabaları yerine getirirler.

Ölü yıkadıktan sonra yeni temiz giysileri tersine çevirerek giydirirler. Tabuta ölünün ayaklarına yiyecekler ve giysilerin bulunduğu kutuyu koyarlar. Tabuta koyulan yiyecek genellikle yolculuğa giden insana verilen yemeklerden.

Halk inançlarına göre rahmetlinin dul eşinin ölünün ruhu ile doğrudan bağlantıları var.

Cenaze töreninin ikinci aşaması tabutun evden çıkarılması ile başlayıp onun toprağa verilmesi ile sona erir. Sırasında veda törenleri, tabutu mezarlığa ulaştırma, toprağa verme, ilk anma törenleri yapılır, sonra eve dönülür.

Çocuklar özel çocuk mezarlıklarında toprağa verilir. Hakasların inançlarına göre çocuk günahsız ve saf öldüğü için yetişkinler yanına toprağa verilmemeli. Ruhu yeni doğum ile hayata dönmeli.

Cenaze gününden başlayan üçüncü aşama bir sürü koruma ve anma törenlerinden oluşur. Cenaze töreninden bir yıl boyunca Hakaslar altı kez bu arada üçüncü, yedinci, yirminci, kırkıncı, yüzüncü gün ve bir yıl sonra ölü anma törenini düzenlerler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.207 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.