Türk Savaş Sanatı ''Sayokan''
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Ocak 2021, 02:53:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Savaş Sanatı ''Sayokan''  (Okunma Sayısı 5162 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hülagû Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


=)==Türk ırkçısı====-


« : 07 Nisan 2009, 23:17:03 »

Sayokan, kökleri Orta Asya'ya dayanan, yaklaşık M.Ö 6.7 bin yıllarından başlayan türk tarihinde bulunan bilgiler derlenmiş ve stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatıdır. Nihat Yiğit tarafından gündeme getirilmiş ve Savaş Sanatları Ustaları Dünya Federasyonu tarafından analiz edilerek resmi bir branş olarak dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır.Sayokan Dünya Federasyonu Amerika Newyork ta 2002 yilinda kuruldu.05.Ocak.2005 tarihinde Türkiyede Türk Savas Sanati Sayokan Federasyonu kuruldu akabinde Dünya Federasyonu Amerika da fes edilerek Türkiyede yeniden 07.12.2006 tarihinde kurulmus ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Sayın Nihat YİĞİT bu sisteme “SAVAŞÇININ YOLU ve KAN’ı cümlesini uygun görmüş, bu cümledeki sözcüklerin baş hecelerini alarak kısaltmıştır. Onun ifadesi ile, “Savaşçı” Mete Han’dan Atatürk’e kadar gerek bedensel, gerekse ruhsal, zihinsel yetenek ve erdemliliğe sahip eşsiz devlet adamlarımızı, komutanlarımızı, kahramanlarımızı, “YOL” ise bu eşsiz insanların bu yetenek ve erdemliliğe giden yolunu, “KAN” ise yine bu eşsiz insanlarla olan bağımızı ifade etmektedir.” diye tanımlıyor. Tabiatı ile uzak doğu savaş sanatlarına bu alanda alternatif, yerelliği ve milliği olan bir kültürleştirme hareketi olunca kolay kabul edilebilir görünmektedir.

Sayokan’ı temel özellikleri ile tanıtmaya çalışacağız. Bu temel özellikleri tekniksel olduğu kadar, tarihi, kültürel geleneksel unsurlarını da tanımak zorundayız ki sıradan bir savaş sanatı imajı ile tanınmasın. Veya sadece uzak doğu savaş sanatlarına alternatif mantığı taşıyan, bu amaçla ortaya konmuş bir çalışma olarak görülmesin.

Sayokanın Teknik ve Eğitim Yapısı

Sayokan Teknik Yapısı
Sayokan 4 bölge-4 hilal üzerine kurulmuştur. Her bir hilal ayak hareketi büyük komutan Alparslan'ın Malazgirt savaşında kullandığı hilal stratejisini ifade eder. Rakip hilalin içine hapsedilir ve teknik uygulamaya geçilir. Sayokan vuruşlu-yere serme sistemine sahiptir. Kahramanlık Oyunlarındaki cenkler bu kural anlayışı ile icra edilir. Ayrıca Sayokan'ın öğreti ve teknik anlayışı zıtlıkların birliği kuramı üzerine kurulmuştur. Bu anlayış teknik alanda kişiyi sağ ve sol yeteneklerini aynı seviyede geliştirir. Öğreti boyutunda ise kainatın bu anlayış ile yaratıldığını bilir ve yaşamında eksi ve artı değerleri dengelemesini öğrenir. Bu anlayışın tekniksel alanda uygulanışı başka savaş sanatlarında yoktur. Tüm temel tekniklerde uzuvlar araçtır, destekleyici, ivme kuvvetini artırıcı unsur gövdedir. Örneğin, yumruk tekniğinde kol ve el araçtır. Yumruğu destekleyen, itici güç ve ivme kazandıran gövdedeki başka kas guruplarıdır. Bu anlamda Sayokan’ın teknik hareket analizi ile diğer savaş sanatlarının teknik analizleri arasında çok ciddi farklılıklar vardır. Tekniklerde orak, kanca, tırpan, kalkan gibi tanımlamaların olması sadece isimlendirmeden ibaret değildir.

Temel El Teknikleri: Ok yumruk - Orak yumruk - Kanca yumruk - Döner dirsek - Sağ ve sol sancak - Gökkuşağı - Kalkan - Burgu - Kılıç el - Sarmala at - Ters sarmala at - Osmanlı eli - Direk ok - Direk orak - Direk Osmanlı eli.

Temel Ayak Teknikleri : Alt, orta ve üst tırpan - Omca - art tekme - Art orak tekme - ön tekme - yan tekme - Eklem tekmesi - Ters eklem tekmesi - Durduran tekme.

Sayokan Eğitim Yapısı:

Sayokan’da iki eğitim programı uygulanmaktadır. Birincisine “Alplik Programı – A”, ikincisine de “Alplik Programı – B” diyoruz. Her iki programın temel teknik unsurları aynı olmasına rağmen, kullanım amaçları farklıdır. Her iki eğitim programı da 4 bölge-4 hilal üzerine kurulmuştur.

====Alplik Programı – A :====Bu program, 12 ile 25 yaş guruplarına hitap eder. Bu eğitim programın içeriği uygulayıcıları “Kahramanlık Oyunları” (yarışmalar) na hazırlamaktır. Yani taktik ağırlıklı bir eğitim programıdır. Bundan dolayı vuruşu içeren el teknikleri yüz bölgesine değil, gövdeye uygulanması yönünde kurgulanmış ve döner dirsek, gökkuşağı teknikleri dahil edilmemiştir. Bu eğitimi alan kişinin önemle üzerinde durması gereken unsurlar; kişi kontrolü, zaman kontrolü ve mesafe kontrolüdür.

Temel el teknikleri şöyledir.

Ok yumruk (orta seviye) Kanca (orta seviye) Orak (orta seviye) Kalkan, Kılıç el Burgu, Sancak tekniği, Direk ok (orta seviye) Direk orak (orta seviye)

Temel ayak teknikleri ise;

Tırpan (alt-orta ve üst seviye) Ön tekme, Yan tekme, Omca Art tekme, Art orak tekme, Durduran tekme,

6Temel Unsur :

1 – 4 Bölge – 4 hilal 2 – Mesafe Kontrolü 3 – Aktif Dinlenme 4 – Cevap Teknikler 5 – Biçim – Şekil 6 – Doğaçlama yeteneği

====Alplik Programı – B :==== Bu eğitim programı 3 bölümden oluşur ve her bölüm 108 saatlik eğitimi kapsar. 1.ncisi Toralp, 2.ncisi Tuyun ve 3.ncüsü Tuyun 2 eğitim programlarıdır. Bu program kişinin kendisini bire-bir veya bire-çok silahlı-silahsız kişilere karşı koruma, müdafaa edebilme eğitimini içerir. Stratejik unsurlara sahiptir, taktik anlayışı desteklemek. Bu eğitimi alan kişinin önemle üzerinde durması gereken unsurlar; kişi kontrolü, zaman kontrolü ve alan kontrolüdür. Bu eğitim programında 10 strateji bulunmaktadır. Stratejilerin her biri rakibin tabi/yaratısal saldırı atakları veya tepkilerine karşı genel bir öğretidir. Yani 357 + 114 kişide yapılan araştırmada, adrenalinin, öfke ve gerginliğin hakim olduğu ruhta, fiziksel tepkiler analiz edilmiş, aynı olan tepkimelere karşı genel stratejiler oluşturulmuştur. Bu stratejiler istisnai durumlara da karşı koyabilecek biçimde kurgulanmış ve ortaya konmuştur. Strateji askeri bir kavram, taktik ise sportif bir kavramdır.

Bu eğitim programı başka savaş sanatlarında ayrıca bir eğitim formasyonu olarak ele alınmamıştır. Bu Türk savaş sanatının bir özelliğidir. Diğer savaş sanatları detaydan tüme gidiş düşüncesine sahiptir. Alplik programı – B ise stratejik yapısından dolayı tümden gelim düşüncesine sahiptir. Bundan dolayı Sayokan rakibin elinde silahları veya silahsız kişinin saldırı detaylarını kontrol etmek veya pasifize etmekten ziyade bütünsel kontrol altına almayı, pasifize etmeyi amaçlar. Her iki düşünce arasında kıyaslanamaz bir farklılık vardır.

Bu eğitim programındaki temel teknikler aşağıdaki gibidir. Bu eğitim programında ilk Toralp 108 saatlik programı bitiren kişi, beyaz kemerden, Tuyun siyah kemer 1.San adaylığına geçer. Tuyun programını bitirdikten sonra Sayokan Federasyonu’nun her yıl Aralık ayında yaptığı sınava katılarak başarılı olması durumunda Tuyun siyah kemer 1.San’a geçer.

Temel el teknikleri;

Ok yumruk (her bölgeye) Kanca (her bölgeye) Orak (her bölgeye) Kalkan, Gökkuşağı, Direk ok, Direk orak, Direk Osmanlı eli, Sancak tekniği, Sarmala at, Ters sarmala at, Osmanlı fırlatması 1 Osmanlı fırlatması 2 Türk teknikleri (10 adet)

Temel ayak teknikleri;

Tırpan (alt-orta ve üst seviye), Eklem tekmesi, Ters eklem tekmesi, Omca,

5Temel Unsur :

1 – 4 Bölge – 4 Hilal 2 – 10 Strateji 3 – Cevap teknikler 4 – Biçim – Şekil 5 - Doğaçlama yeteneği
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

''Atatürk'ün ''Türk Milleti, başına geçireceği insanların damarlarındaki cevher-i asliye dikat etmelidir sözü açık anlamı ile ''Türk ırkından olmayanları başına geçrime'' demektir... Nihal Atsız
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.381


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2020, 16:21:40 »

Türk Savaş Sanatı ''Sayokan''

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.088 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.