Duyduğum Bir Şey Hakkında
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mayıs 2020, 17:45:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Duyduğum Bir Şey Hakkında  (Okunma Sayısı 2287 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.022


« : 11 Ağustos 2014, 18:58:52 »

Bir arkadaşımla inançlar hakkında konuşuyordum. Arkadaşım Türklerin inancının eskiden çok Tanrılı olduğunu söyledi. Nereden okudu bilmiyorum, büyük ihtimal mitolojik bir kaynaktan okudu Türklerin çok tanrılı inanca sahip olduğu sonucuna varmış ve öyle inanıyor. Ona her okuduğuna inanmamasını ve her şeyden şüphe etmesini söyledim.

Kandaşlar böyle düşünenler çıkabilir. İnternette mitoloji ile ilgili bazı yazılar mevcut. Ancak mitoloji ile tarih birbirinden farklıdır. Bir ırkın mitolojisinden o ırkın eski inancı tespit edilemez. Böyle şeylere inanmayın ve her okuduğunuza şüpheyle yaklaşın. Bu yazdıklarıma bile.

Türklerin en eski inancı Tengriciliktir. Tek Tanrı vardır ve Tanrı her şeye müdahele etmez. Bu Tengri Gök Tengridir. Ayrıca Şamanizm de bu tengricilikle iç içedir. Günümüzde paganizmin en ilkel şekli şamanizm ile eş tutuluyor. Yerel olarak değerlendiriliyor araştırmacıların yeni sunumuna göre. Orta Asya şamanizmi Türk şamanizmi olarak geçiyor. Bunda da doğa kültü doğadaki her şeyin kutsal olduğu anlamını taşıyor. Atalar kültü de ataların kutsallığını anlatıyor. Bunu bile çok tanrılı inanç olarak tanıtmaya çalışan, aslı Tek Tanrı olan Tengriciliği saptırmaya çalışanlar var. Bunu isteyerek veya istemeyerek yapıyorlar bilmiyorum ama internetteki her kaynağı doğru kabul etmeyin.Bu otağda şamanizmdeki sembolleri açıklamıştık, kanglardaki, kurganlardaki ve yazıtlardaki, davuldaki sembollerde yorumlar yapmıştık. Doğrudur veya yanlıştır, biz Türk Şamanizmini açıklamaya çalıştık. Eğer ki bunu araştıracak olursanız, ilk olarak buradan yani otağımızdan araştırın. İnternetteki her kaynağa güvenmeyin. Otağımızda daha güvenilir, daha geniş açıklamalar mevcuttur. Kendi yorumlarınızla siz de katkıda bulunabilirsiniz. Ben bir Türk soylusu olarak uyarayım ve bilgilendireyim istedim kandaşlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.952« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2014, 19:48:42 »

 Türklerin çok Tanrılı bir dine inandığı bilincini yaymaya çalışanların amacı bence şöyle;
 
 -Uygarlığı başlatan Sümerler, Babiller gibi çağına göre ileri düzeyde gelişmiş toplumlar çok Tanrılı dine inandıkları için, bir toplum kendini tarihte uygar, gelişmiş olarak tanımlamak istiyorsa bunların arkasından gitmelidir. İlk dinleri çok Tanrılı olmalıdır...

 ...gibi bir anlayış var.

 Ancak bir de eski Türklerin doğadaki güçlere kutsallık vermesi gibi konuları abartıp da, suyu, güneşi, ayı Tanrılaştıranlar var. Ben bunlara karşıyım.


 "Zamanı Tanrı yaşar, kişi oğlu ölmek için türemiş" sözü bunu özetliyor. Eğer gerçekten çok Tanrılı bir dinimiz olsaydı orada "Tanrı" yerine "Tanrılar" denirdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Kara Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 31« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2014, 22:06:19 »

Türk tarihinde çok Tanrılı inanç yoktur kandaşım
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Garip Yorçi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 26« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2014, 22:08:19 »

Türk paganı kelimesini araştırırsanız; Tengriciliğin özünde monoteist ama kutsal ruhlarında ilahlaştırılması bakımından çok tanrılı bir inanç sistemi olduğunu farkedeceksiniz. Tenriciliği zaten bir din olarak ele almanız yanlış. Tengricilik bir din değil sadece basit bir inanç sistemidir. Ben ataların aslında deist olduklarına inanmakla beraber bu inanç sistemini pek geliştirmek istemediklerine kanaat getiriyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Kuvvet Hakka Üstündür!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.051 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.