Delikanlıca Yaşatılan Ege-Yörük Kültürü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Nisan 2020, 15:59:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Delikanlıca Yaşatılan Ege-Yörük Kültürü  (Okunma Sayısı 2268 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BALTAR
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 470« : 31 Ocak 2014, 18:07:32 »


Nedir Egeli olmak?

Egeli olmak sadece bir şehre, köye, kasabaya ait olmak değildir. İzmirli, Aydınlı, Manisalı olmak hiç değildir. Yeri geldiğinde Çakırcalı Mehmet, Yörük Osman olmaktır. Yunan itine kan kusturan kişilerin ruhudur Egeli Efeler...

Yeri geldiğinde ölüm fermanlarını yazan hain paşaya baş kaldırmaktır. Dağları ev, savaşı düğün görmektir Egeli olmak.

Rakının en hasını, delikanlıca içen ama en ufak bir sarhoşluk belirtisi göstermeyen kişilerdir.

Son yıllarda azımsanmayacak değişiklikler yaşanmıştır Ege şehirlerinde. Üstte dedik ya rakının en hasını içer ama sarhoşluk belirtisi göstermez diye işte bu son yıllar biraz da olsa benim tezimi çürütüyor. Bir bira içip onun bunun namusuna sarkan adamlar türedi şehirlerimizde. Aslında tezim çürümedi. Bu söylediğim kişilerin soyuna bakarsanız mutlaka karışıklık olduğunu göreceksiniz. Neyse devam edelim...

Yörük kültürü bu zamanda bozulmaya yüz tutmuş olmasına karşın bu kültürü, töreyi gerçekten hakkını vererek, yüzde yüz töreye tabii olarak yaşayan kimseler azımsanmayacak derecede çoktur.

Yörük insanı sıcaktır, misafirperverdir. Eğer misafirliğiniz bir Yörük ailesinin evinde geçiyorsa sabah siz kalkmadan kahvaltı sofrasının hazırlanmış olduğunu göreceksiniz. Sizi şaşırtan tabi ki bu değil. Ortada kahvaltı olmasına rağmen hiçbir aile bireyinin o sofrada oturmamasıdır. Siz ne zaman oturursanız aile bireyleri de o zaman oturacaktır.

Öğleye doğru, öğle yemeğinizde sıcacık tandır ekmeği ve o yöreye ait çeşitli yiyecekler göreceksiniz.

Akşam olduğunda ise rakı masası donatılır. Uyarmış olayım, rakı masasında gevezelik ve cıvıklık ederseniz ister misafir olun ister akraba sizi dövmeleri an meselesidir Peynir Ama ertesi günü hiçbirşey olmamış gibi davranılır.

Hele Ege düğünlerine denk geldiyseniz gözünüz arkada olmasın ölseniz de gam yemezsiniz. Gelin ve damat ortaya gelir ve delinkanlıcasına, Ege yöresinin havasının vermiş olduğu hırçınlık ile harmandalı oynarlar. Sonrasında bütün ahali toplanıp çiftetelliye...

Tabi ki düğünde silahlar unutulmaz. Silahlar bir bir kılıflarından çıkar ve atmosfere kin besliyormuşcasına şarjörler havaya boşaltılır. İster ruhsatsız, isterse de ruhsatlı olsun jandarma düğün günü silahlara karışmaz.

Masa kurulur, tahmin edebileceğiniz gibi rakı masası. Rakı masasına herkes alınmaz. İçebilen kişiler rakı masasında olur. İçemeyen kişilere ise bira, şarap alınır ama yine de masaya oturtulmaz. Davul-zurna eşliğinde rakı masası öyle bir şenlenir ki o muhabbete doyamazsınız. Eski toprak bir dedemiz çıkar, yanına can yoldaşını alır ilk elden yaşının verdiği ağırlığı ile Harmandalı zeybeği oynarlar.

Düğün son bulmaya yakın öyle bir kavga çıkar ki (Kavganın nedenini ben bile bilmiyorum, çünkü Egeli kandaşlarımız mutlaka anlayacaktır sebepsiz yere çıkar) yaşlısı, genci, altta kalanı, gözü moraranı, davul kafasına geçeni, bayılmış olanı ne ararsanız var. Dedik ya sebep aranmaz sadece kavga edilir.

Ege insanını anlatmak hayli zordur, ne yaptığını, ne düşündüğünü anlayamazsınız. Efedir, babadır, yeğendir, ağabeydir, yürekli Türk kadınıdır, ekmeğini taştan çıkaran genç kızlarımızdır Ege insanı.

Ege insanı teferruatlı işlerle uğraşmayı sevmez. Ege yöresinde ünlü olan bir küfür ile bütün dertlerini sıkıntılarını üzerinden atar.

Ha bir de Ege insanının bir özelliği vardır, Egeli bir erkek 55 yaşlarına kadar, rakısını içer, namaz kılmaz, hacıya hocaya, sakallıya binbir türlü söver ama 55'ine geldiği zaman camiden çıkmaz Peynir Ara sıra gizli saklı rakısını içer ama belli etmez, çünkü yaş kemale ermiştir ve orada camiye gidip rakı içiyorsanız ayıptır.

Velhasıl kelam Ege yöremizin Efeleri bozulmadan Türk kültürünü yaşatan sayılı topluluklardan biri haline gelmiştir. İçe kapalı olduklarından bozulmaya pek elverişli kimseler değildir ama Tanrı korusun her an her şey olabilir. Töremize, kültürümüze sahip çıkmalıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Mermiler sıkılır devlet için
Giderse can boşuna değil vatan için..
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.099 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.