ÇUVAŞİSTAN’IN YEŞİL ALTINI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2020, 09:38:48


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÇUVAŞİSTAN’IN YEŞİL ALTINI  (Okunma Sayısı 372 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 666


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 17 Ağustos 2018, 19:51:28 »

Çuvaşistan topraklarında eskiden yaygınlığı kazanan geleneksel uğraşılar arasında şerbetçiotu yetiştirme önemli yer tutmaktadır. Şerbetçiotu Çuvaş halkı için sembol niteliğini taşıyor. Kozalaklı şerbetçiotu çubuğunun resmi Çuvaşistan Cumhuriyeti ve onun başkenti Çeboksary’nın armasında yer alıyor. Ayrıca şerbetçiotu Çuvaş halkı ve cumhuriyetinin geleneksel zenginlik kaynağının sembolüdür.

Şerbetçiotu tıp alanında, ilaç, parfüm, kozmetik malzemeleri, boya endüstrisinde kullanılmakta, biracılıkta vazgeçilmez bir üründür. Onun sayesinde bira ona has acımsı tadına ve özel kokusuna sahiptir.

Çuvaşistan’da eskiden bira ve şerbetçiotunun yeri çok farklıdır. Çuvaşların milli içkisi olan bira cumhuriyette Volga Bulgaristan döneminden beri yapılmaktadır. Bayram günlerinde mutlaka bu içkinin içildiği ritüellerle özel törenler ve kutlamalar düzenlenirdi. Her Çuvaş ailesinin eşi olmıyan kendi bira yapma yöntemi vardı. Günümüzde de hemen her mahallede kendi özel ev birası yapılır. Köy düğünlerinde aile mutluluğunun pekiştirilmesi için yeni evlilere bu güzel içki ile dolu ahşap kepçe hediye olarak verilir.

Çuvaş şerbetçiotunun ismi ilk kez 13. yüzyılın sonuna ait tarihi kaynaklarda geçiyor. Günümüzde ise cumhuriyet Rusya Federasyonu’nun en büyük şerbetçiotu yetiştirici bölgelerinden biridir. Çuvaşistan’ın başkentinde Rusya’da tek Bira Müzesi bulunuyor.

Her şerbetçiotu çubuğunu ayrı sahip yetiştirip ona göz bebeği gibi bakar. Şerbetçiotu toplama çok yüksek derecede önemli bir etkinliktir. Bu dönemde şerbetçiotu tarlalarında tüm ailece çalışıyorlar, hiç kimse işten kaçınmıyor. Çuvaşlarda konu ile ilgili bir deyim var: ‘Kendine calışkan karını bulmak istiyorsan şerbetçiotu toplamaya gel ve kızların nasıl çalıştıklarına bak’.

Şerbetçiotu yetiştirmek için çok emek vermek lazım. Bu nedenle köylüler her şerbetçiotu kozalağına altın değerini vererek ona yeşil altın derler.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.215 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.019s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.