Cengiz Han ve Türkçe - Z. Velidi Togan / İbrahim Kafesoğlu
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 15 Ağustos 2020, 21:56:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cengiz Han ve Türkçe - Z. Velidi Togan / İbrahim Kafesoğlu  (Okunma Sayısı 1801 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt58
Ziyaretçi
« : 10 Eylül 2017, 14:46:19 »

Z. Velidi Togan;

Cengiz Han’ın soyu Bozkurt efsanesine bağlı hakanlar neslinden geliyor. Cengiz’in sülale bireyleri de efsanelere tanık olmuştur. Oğuz Kağan efsanesinde hakanlık kayı nesline ait deniliyorsa, Cengiz Han’da Kıyat (Kayat) yani Kay boyundan gelmektedir. Kay boyu da Şa- to Türklerinin Moğollaşan bir boyundan başka bir şey değildir.


İbrahim Kafesoğlu;

Türk Bozkurt efsanesinin, Cengiz’den önce onun sülalesi arasında yaşanmış olması onun Türk hakanlar soyundan geldiğini göstermez. Bu destan Göktürk İmparatorluğuna ait birçok kavim tarafından da bilinmekteydi. Cengiz, hakan olunca efsanelerin ona uyarlanmış olması mümkündür. Bu gibi durumlar devrin birçok kavmi tarafından siyasi bir meşruiyet kazanma aracıydı.

Kay boyu ise Oğuzların Kayı boyundan tamamıyla farklıdır. Oğuzların Kayı boyu ile Moğolların Kay boyunun birbirleriyle alakası olmadığı İslam kaynaklarında ve Çin vakayinamelerinden yola çıkılarak tespit edilmiştir. Köle anlamına gelen ‘Kay’ İlk Moğolların Shih – wei koluna ait olduğu etnik ve kültürel olarak kanıtlanmıştır.


Z. Velidi Togan;

Hükümdarına sunduğu raporda Cengiz’in menşei hakkında bilgi vermektedir. Cengiz Han Şa – to Türklerindendir ifadesi geçmektedir. Şa – to Türkleri ise Göktürklerdendir.

İbrahim Kafesoğlu;

Şa – to hanları Göktürklerden değildir. Şa – to kavmi, Göktürklerin himayesinde bulunan Dokuz Oğuzların bir koludur. Çin kaynaklarının taranması sonucu Barthold’un ileri sürdüğü bu görüş geçerlidir. Bu kaynakta geçen Dokuz Oğuzların da Göktürklerin bir kolu olduğu görüşü kanıtlanamamıştır. Bu sebeple Şa – to Türkleri ile Göktürkler arasında bağ kurmak henüz geçerli bir görüş değildir.

Zeki Velidi Togan;

Cengiz Han’ın Türkçeyi iyi konuşması; Cengiz Han’ın doğduğu bölge de Moğolca ve Türkçe konuşulurdu. Cengiz Han ise Türkçe konuşurdu.

İbrahim Kafesoğlu;

Cüzcani Tabakat-ı Nasri’ de Türk Şaman Hikayesi Cengiz Han’ın Türkçe bilmediğinin en belirgin kanıtıdır. Cengiz Han, hiç şüphe yok gerek ırk gerek dil bakımından Moğol kabilesinden idi.


Yararlanılan Kaynaklar
İbrahim KAFESOĞLU, "Türk Tarihinde Moğollar ve Cengiz Meselesi". İstanbul, Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Dergisi, 1953, s:5 , 105-136
Zeki Velidi TOGAN, Türklerin Umumi Tarihine Giriş,c:1 Enderun Yayınları, İstanbul, 1981
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sahib Giray
Bedizci
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 250


Millet, Vetan, Qırım!


« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2017, 16:47:58 »

 Hazar'dan Büyük Okyanus'a Türkistan'daki Türk ve Moğol kabilelerini döve döve tek bayrak altında topladı. Bu bizim için yeterlidir. Büyük bir kağandı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Büyümek istemeyen bir millet küçülmeye mahkumdur."
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2018, 23:05:54 »

Yüce Kağan.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Türk-Gücü
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 26« Yanıtla #3 : 23 Mayıs 2018, 22:17:10 »

Bugün Moğolistan'da Cengiz, Özbekistan'da Timur; Türkiye'de Atatürk ne ise odur. O ülkeler Cengiz ve Timur heykelleri ile doludur. Timur'un Semerkand'daki muhteşem türbesi, bizim Anıt Kabri'miz gibidir. Cengiz'in mezarı ise bilinmiyor, -Attila'nınki gibi- gizlenerek gömülmüştür. Her ikisi de hiçbir arkeolojik araştırmada henüz bulunamadı. Attila ise Türk'tür. Attila ve Cengiz pagan'dır, zaten Attila, Peygamberimiz'den 2 asır öncedir. Cengiz'in 1 oğlunun nesli Budist, diğer 3 oğlunun nesilleri ise Sünnî-Hanefî-Mâtürîdî Müslüman olmuşlardı ki Selçuklu ve Osmanlı'nın mezhebidir. Çocuk yaşta okuyucularım da var. Bu kadar özel isim akıllarında kalmayabilir. Özetliyorum: İskender Yunanlı ve Cengiz Moğol'dur. Moğollar, bir Türk boyu değildir, Moğolca bir Türk lehçesi değildir. Keza Türkçe ile akraba olduğu nazariyesi bugün tutulmuyor. Ancak Türkçe ile Moğolca birbirlerine kelime alıp vermişlerdir ki kelime alış verişinin dil akrabalığı ile ilgisi yoktur (tay ekli bütün kelimeler ve ulus gibi bazı kelimeler Moğolca'dan alınmıştır). Kitaplar Arasında İlber ORTAYLI, Defterimden Portreler (Tarihten ve Günümüzden.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Adanalı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.