BUZ BAKİRESİ TEKRAR GÖMÜLECEK
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 10:17:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: BUZ BAKİRESİ TEKRAR GÖMÜLECEK  (Okunma Sayısı 403 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 04 Temmuz 2018, 14:54:33 »

Şaman inancının hüküm sürdüğü Altay Cumhuriyeti'nde arkeolojik bir bulgu, İhtiyar Heyeti (Yaşlılar Meclisi) kararı ile tekrar gömülecek.

Rusya'ya bağlı, Özerk Altay Cumhuriyeti'nde, 1993'tePazırık Kurganındaki mezarından çıkarılan, ünlü Buz Bakiresi mumyası, ülkeye felaket getirdiği ve lanet yaydığı inanışı yüzünden yeniden gömülecek.

Şaman inançları gereği toplanan, Yaşlılar Heyeti, ülkede deprem ve sel gibi artan doğal afetlere yaklaşık 2.500 yıllık 'Buz Bakiresi' adı verilen mumyanın neden olduğuna karar verdi.

Rusya Arkeoloji ve Etnografya Novosibirsk Enstitüsü, RAS Sibirya Şubesine bağlı Arkeoloji Müzesinde muhafaza edilen Buz Bakiresi'nin ruhunun, üzerinde yapılan bilimsel incelemelerden rahatsız olduğuna kanaat getiren heyet, mumyanın yeniden mezarına gömülmesine karar verdi.

İhtiyarlar Meclisi adına konuşan Şaman Akay Kine, ''çok şükür sonunda gömülecek ve ruhu huzura erecek'' dedi.

BUZ BAKİRESİ

Bulunduğu yer nedeniyle; Sibirya Buz Kraliçesi (The Siberian Ice Maiden), Ukok Prensesi (Princess of Ukok) Altay (Princess of Altay) ya da Ochi-Bala, Buz Bakiresi olarak da adlandırılan ünlü mumya M.Ö. yaşamış bir genç kıza ait. M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış olduğu sanılan ve 25 yaşında öldüğü düşünülen bir kadınına ait mumya Rusya'da Prenses Ukaka (принцессы Укока), olarak tanınıyor.

Bulunduğu yer sınır tartışmaları nedeniyle Çin ve Rusya arasında diplomatik krize yol açan 2500 yıllık kadın mumyası, arkeolog Natalia Polosmak tarafından 1993’te bulundu.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Ukok Platosu’ndaki bir mezardan çıkartılan mumyanın bedeninde dövmeler bulunuyordu.

Mumya Novosibirsk’te sergilenirken 2003 yılındaki depremden sonra Altaylılar bilim insanlarını doğal afete neden olmakla suçlamıştı. Mumyanın Altay Dağları’na geri getirilmesini talep ediliyordu.

Talep üzerine Mumya için özel bir müze yapıldı, geri getirildi. Şu anda lahit içinde sabit ısıda korunuyor. Altay halkı Şaman olduğu için ‘Atalar Kültü’ nedeniyle mezarlara dokunulmadığından, donmuş toprakta (permafrost) korunan mezar odasında hemen hemen hiç hasar yoktu.

Altaylarda Şamanist inançlar hâlâ çok güçlü. Bu çerçevede atalar kültü dolayısıyla ölü kültü, dağ, nehir, su kültleri, eski animist inançlar da sürüyor. İnsanla doğa arasındaki dengeyi sürdürmek ana amaç.

ÜNLÜ PAZIRIK HALISI DA AYNI YERDE BULUNMUŞTU

Güney Sibirya'da Çin ve Moğolistan sınırlarının birleştiği Altay eteklerindeki Pazırık’ta bulunan ve M.Ö. 5. yüzyıla tarihlendirilen ve arkeolog Natalia Polosmak tarafından keşfedilen ve “Buz Bakiresi” adı verilen mumyalanmış cesedin yanı sıra, iyi korunmuş başka mumyalar ve İskit sanatı izlerini taşıyan el sanatı ürünleri bulunmuştu. Buluntular nedeniyle UNESCO bu alanı Dünya Mirası Listesine kabul etmişti.

Özellikle halı ve küçük el sanatı ürünlerinde geyikler ve dağ keçileri motifleri dikkat çekiyordu.

Öten yandan buluntular, İskitlerin; İran, Hindistan ve Çin ile güçlü ticaret bağlantıları olduğunu kanıtlıyorduç

Bulunan eserler arasında en değerlilerinden biri de ünlü Pazırık Halısı idi. İskit Halısının boyu 200, eni 189 cm, kalınlığı 2 mm idi. Halının her 10 santimetrekarede 36.000 düğüm kullanılmıştı.

Dünyanın en eski halısı olarak nitelendirilen Pazırık halısı, halen Ermitaj Müzesi'nde sergilenmektedir.

Buluntular arasında bulunan Atlı Adam çizimi de sanat tarihi açısından önemli özellikler taşıyordu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.263 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.