Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçü Öğreti, @KİTAP => Konuyu başlatan: Tengiz üzerinde 11 Mayıs 2011, 18:52:21



Konu Başlığı: Bozkurt İşaretinin İslam Öncesi Kökleri
Gönderen: Tengiz üzerinde 11 Mayıs 2011, 18:52:21
UZUNCA BİR YAZIDAN KISACA ALINTI

...
Urumçi ve onun yakın bölgesinde yaşayan Uygur Türklerinin Müslümanlaşma tarihi çok uzak değildi. En fazla 130- 150 senelik bir tarihi vardı. Ben bu halkı Türk boylarının en son Müslüman olanı diye bilirim. Urumçi etrafında yaşayan Uygur Türklerinin buradaki tarihi araştırılırken, onların atalarının mezarlarında çok az sayıda İslâma ve Budizme, çok sayıda Şamanizme ait izler bulundu. Burada bulunanlar arasında Kızıl Dağın en yüksek yerinde kocaman bir bozkurt heykeli varmış. Ancak maalesef günümüze gelmeden bozkurt heykeli yerinden kaldırılmış, yerine Çin mimarîsinin özelliklerini taşıyan “Tapınak Minare” yerleştirilmiştir. Bu heykel kaldırılmadan önce martın yirmi, yirmi bir ve yirmi ikinci akşamlarında bozkurt heykeli önünde ateşler yakılıyormuş. Millet birkaç kilometre uzaklıktaki
Kızıl Tapınakta sol elinde mum yakıp sağ eliyle Kızıl Dağdaki bozkurta benzer şekilde işaretler yaparak itikadını ifade ediyormuş.
...
Bu mahiyette insan, hayvan, ev, köy, kasaba manzaralarının en ünlüsü Boğda Çokası ve Boğda Gölü resmidir. Bu resimlerin hemen hemen tamamında güneşte eriyip nehir olan buzlar, sular, yeniden yeşillenen vadiler, açılmalarına ramak kalmış tomurcuklar ve bozkurt resmi vardı. Bundan başka ipek kumaşlara çekilen keştilerde vardı.
...
Veli Savaş YELOK
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Türk Dili Bölümü

ALINTI SONU


Konu Başlığı: Ynt: Bozkurt İşaretinin İslam Öncesi Kökleri
Gönderen: OnbaşıPars üzerinde 21 Haziran 2011, 00:23:27
Tengiz andam sağolasın, otağda açtığın konular birbirinde değerli bilgilerle dolu. Mümkünse bu yazının tamamını okumak isterim.


Konu Başlığı: Ynt: Bozkurt İşaretinin İslam Öncesi Kökleri
Gönderen: ANKARALI GÖKTÜRK üzerinde 21 Haziran 2011, 00:40:34
Bozkurt'u Türk kimliğinden çıkarmak uğraşı ne kadarda boş bir uğraş olsa gerek !.. Özümüz oradan geliyor ve kanımızda o kan dolaşıyor ki buna inanıyorum.