Boğaçhan Kral Arthur'a Yenildi mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ekim 2020, 05:32:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Boğaçhan Kral Arthur'a Yenildi mi?  (Okunma Sayısı 2854 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« : 09 Temmuz 2011, 15:58:23 »

Televizyon kanallarında her akşam “Camelot”u izliyoruz. Kral Artur’un Britonları birleştirip yeni bir ülke kurmak için yaptığı mücadeleyi anlatıyor. Bugünün “ulus devlet” İngilteresi ta Türkiye’nin en ücra köşesine kendi kuruluş efsanesini anlatıyor da anlatıyor!

Nasıl birlik sağlamışlar, nasıl devlet örgütlemişler, adaleti nasıl sağlamışlar, halkı hangi yöntemlerle bir arada tutmuşlar, krallarını nasıl yücelterek var olmuşlar vs. vs.

Çoktandır beni rahatsız eden bu bitmeyen diziye her rastladığımda aklımdan geçenleri, geçen gün Aydınlık’ta Filiz Cemsu önemli sorular sorarak güzel bir yazıyla anlattı:

 “Şu sıralar biri çıkıp Oğuz Kağan Destanı’nı, Dede Korkut Kitabı’nı, Ergenekon Destanı’nı dizi yapsaydı nice olurdu? Ne faşistliği kalırdı, ne ırkçılığı. Amanin kopartılacak kıyametin vaveylalarını şimdiden duyuyorum!”

*

Önümde kitaplığımdan çıkardığım Dede Korkut kitabı var Adnan Binyazar’ın sadeleştirerek, yorumlayarak, karşılaştırarak bin bir özenle hazırladığı bir kitap. Önsözünde şu önemli saptamaları ta 1973 yılında yapmış Adnan Binyazar.

“Bir yanıyla destan kültürü, bir yanıyla geniş bir masal dünyası ve zengin bir anlatıyla oluşan bu hikayeler kültürel kimliğimizi kavrama yönünden eşine az rastlanabilecek önemde bir kaynaktır. (…) Şiirimizde, hikaye ve romanımızda, hatta operamızda, tiyatromuzda, balemizde, resmimizde müziğimizde… bu birikimlerin besleyici bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.”

*

Peki dede Korkut kimdir? Eski yazma metinlerin başında şu bilgilerle tanıtılıyor:

“Hazreti Muhammet zamanına yakın, Bayat boyundan Korkut Ata denilen bir kişi çıktı. O kişi Oğuz’un bilicisiydi. O ne derse o olurdu… Korkut Ata Oğuz halkının güçlüklerini hallederdi… Her ne iş olursa Korkut Ata’ya danışmayınca yapamazlardı. Sözünü tutup yerine getirirlerdi.”

Ünlü Türk/Bektaşi araştırmacısı rahmetli İrene Melikoff, Dede Korkut’u eski Türklerin kam/ozan’ı sayar. Kökü Şamanlığa dayanan bu günkü Bektaşi dedeleriyle bir tutar.

*

Dede Korkut ölenlerin ruhunu öteki dünyaya gotürür, geleceği bildirir, toplum üyeleri arasındaki anlaşmazlıkları çözer, hakemlik yapar…

“Dirse Han Oğlu Boğaç Han Boyu”, “Salur Kazan’ın Tutsak Olup Oğlu Uruz’un Onu Çıkardığı Boyu”, “Kam Büre Bey Oğlu Bamsı Beyrek Boyu” , “Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Boyu” gibi öykülerdeki şiirleri, Türkçenin bu usta kullanımının tadını başka nerede bulabiliriz?

Şu iki dizeyi başka kim söyleyebilir: “At ayağa külük olur / ozan dili çevik olur.”, “Atın gücü ayağındadır / ozanın gücü dilindedir.”!

*

Almanya’daki iki nüshayı ve İtalya’daki nüshayı karşılaştırıp yaptığı “dilsel onarımı” Dede Korkut Oğuznameleri Üzerine Notlar adıyla yayınlayan değerli hocam Prof. Dr. Semih Tezcan’ı burada anımsatmadan geçmek istemiyorum. Bilim insanlarımız çalışıyor ama toplumumuz bir garip oldu.

*

“Ata”larımızı yok saydıkça “Atlantik ötesi!”nden gelen komutlarla bizi yönetenler dışında, gelecekteki tehlikeleri bugünden bize gösterebilecek ve toplum olarak zor zamanlarımızda bizi uyaracak “Sözünü tutup yerine getireceğimiz” kimsemiz de kalmadı!

*

Alman bilgin von Diez 1815 yılında Denkwürdigkeiten von Asien adlı kitabında Dede Korkut’un en ünlü öyküsü “Tepegöz”ü Almanca yayınlayınca bilim dünyası karışır. Von Diez “Tepegöz”’le Homeros’un Odyyseia’sındaki Polyphemos tipini karşılaştırarak, Yunanlıların “Tepegöz” efsanesini Doğu’dan aldıklarını ileri sürer!

Cevdet Kudret’e göre, Bamsı Beyrek’in serüvenleri ile Odyseus’un serüveni arasında büyük benzerlikler vardır.

*

Selahattin Demirtaş’ın seçimlerden sonra bana en çok dokunan -ama buz gibi de bir gerçek olan- sözü şuydu: “Türkleri biz ideolojik olarak yendik!”

Çünkü Dede Korkut’larını bilmeyen bir toplum, kendilerine “Habur rezaleti”ni yaşatmış bir partiye % 50 oy vererek BDP siyasetine, bir anlamda bölünmeye de onay vermişti! Abdullah Öcalan seçim sonrası boşuna AKP’nin oyunu olumlu bulmadı.

*

Köklerimizden, bizi bir arada tutan kültür değerlerimizden uzaklaştıkça, Kral Arthur’un büyücüsü Merlin’in etkisinde oradan oraya savruluyoruz!ALINTIDIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.262 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.