Boğa Kültürü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mayıs 2020, 21:39:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Boğa Kültürü  (Okunma Sayısı 4295 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KANIKEY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 606


kün tuğ bolgıl kök kurıkan...


« : 19 Eylül 2011, 12:52:34 »

Oğuz, öğüz, öküz: güçlü, dev boynuzlu manasına gelmektedir. Arapça'da ise, zülkarneyn; çift boynuzlu manasına gelmektedir.

Oğuz bir ünvandır, makamdır, tor inancının ifadesidir, ölüm ve dönüşümün ifadesidir, tor yüksek yerler yüksek makamlar inancının ifadesidir, ışık ülkesinin, ruhsal enerjinin, yüce yaradan’ın ışığının, yüksek makamının ifadesidir. Oğuz boyları ve oğuz soyu, bu inancı taşıyanlardan doğanların ve süre gelenlerin ifadesidir.

Oğuz Kağan; kendi döneminde, başına giydiği, boynuzları olan başlıkları ile ünlüdür.

Toros dağlarının adı tur oz·dan gelir. Oz/oguz öküz (boğa) demektir ve toros dağlarının diğer adı Binboğa Dağları’dır. (tarih kitapları)

Mitolojide erkek kahramanların başında boğa boynuzu vardır. İngiltere’de savaşçı İskoçların, Vikinglerin başında da boğa boynuzu vardır. Dünyanın yuvarlak olduğu bilinmediği devirlerde “dünya öküzün boynuzları üzerindedir” denirdi! Aslında dünyanın yuvarlak olmadığı anlamında kullanılmamıştır. Çok ezoterik bir mana içerir. Öküzün boynuzları arasında olması dünyanın, öküzün çekim alanında olduğu anlamını taşımaktadır. Tekrar doğuşun, yenilenmenin dünyası anlamına gelmektedir. Öküzün boynuzları arasındaki dünya, tekrar doğuşun, yenilenmenin, oz yani manyetik çekimin, ruhsal çekimin, ruhsal gücün, tanrısal gücün, ruh enerjisinin, kevser planının ve tüm yüce yaradan enerjisinin etkisi anlamına gelir. Fakat bazı zihniyetler dünyanın yuvarlak olduğu ya da olmadığı ile karıştırmışlardır. Öküz hareket edince deprem olur manası ile kafa karıştırmışlardır. Oysaki öküz boynuzu ile dünya yuvarlaklığı arasında bir bağ yoktur. Dünya zaten yuvarlaktır, öküzün boynuzları altında olmak başka bir manaya gelmektedir, daha derin, daha içsel, daha ezoterik ve daha gizli ilimleri içerir.

alıntı..

Oğuz/oz inanışı bilinen en eski inanıştır, tüm doğayı kucaklar ve sonraki tüm inanışlara zemin olmuştur.

Oz, bilimsel bir terim olarak da kullanılır. Magnetik ağırlık anlamındadır. Magnetik yani mıknatıs, manyetik alan anlamına gelir.

Oz değeri, manyetik çekim gücü anlamındadır. Etki etme gücü anlamındadır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
KANIKEY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 606


kün tuğ bolgıl kök kurıkan...


« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2011, 12:55:51 »

Bu konuyla ilgili daha kamsamlı birikime sahip olan kandaşlarımız araştırmalarını kısa yahut uzun burdan paylaşabilir, aslında ben en çok ''Oz değerinin,manyatik çekim gücü anlamına gelmesini merak ediyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 795


« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2011, 14:32:22 »

Ben çocukken iyi hatırlıyorum, dedemin annesi ay tutulunca veya ufak sarsıntılar olunca gece boyunca hep dua falan ederdi. Dunya bir boğanın boynuzuna bağlı derdi. Onun için dua ederdi. Türk İslamı denilen kavrama bir örnek işte.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 795


« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2011, 15:23:28 »

Bir zamanlar bir forumda aşağı yukarı aynı konuyu görmüştüm ve o konuya gelen cevabı ise olduğu gibi ekliyorum. Aşağıda alıntı yaptığım kelime kendinden çok emin birisinin savıymış. Biz oğuz değiliz demek istiyor sanırım.   Hiç dokunmadan olduğu gibi ekliyorum.

Alıntı
Saçmalık sadece.21. Yüzyıl Swastika'ya özenme saçmalığı.Hinduizmden çakma, naziden özenme bir saçmalık.Yok öyle bir şey. altı yedi kardeşiz.42 kardeşiz yani.dokuz oğuz. O ne demek?Kabile demek.Dokuz kabileyiz diyor.Asla demiyor ki, bizim adımız OĞUZ'dur. İki kişiyiz.İnsanız.Üç İnsanız.Otuz Tatarız.Dokuz Oğuz.Yedi oğuz.beş yayız.. Oğuz demek; kabileyiz demek.Çoğul ekidir Z. Eğer ki şöyle deseler, Z birlik ve beraberliktir, söz ve yazıda BİZ'i temsil ederler, öyleyse birlik için Z deselerdi.O zaman işte gerçeği söylerdi. Bir şeyi simgeleştirmek için Mitler, dogmalar, teoriler, hikayeler üretmene gerek yoktur. Sadece inanca ihtiyacın var.O yüzden OZ tutmaz. oguz demek;yüksek demek AgAgış yükselmek..
agay demek
ağmak demek

Böyle şeyler var işte, sizler ne düşünüyorsunuz? Bu gibi şeylere karşı hazırlıklı olmak ve cevabını vermek lazım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
KANIKEY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 606


kün tuğ bolgıl kök kurıkan...


« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2011, 15:52:56 »

Saçmalık, Yahudi ağzı ile yazılmış. ''Abdül Gazi ve Raşideddin'de'' geçer. Oguz ismi diyen zihniyetin yazıları bunlar. Türkleri Yafes'in torunu olarak tanıtırlar. Yafes'ten Osmanlıya kadar bir tarih yazarlar.. bu saçmalıklar onların eseri...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.292 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.