ALTAYLILARIN ETNİK GRUBU KUMANLAR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 06:04:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ALTAYLILARIN ETNİK GRUBU KUMANLAR  (Okunma Sayısı 343 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 09 Temmuz 2018, 14:26:35 »

Kumanlar – Sibirya’nın Altay ve Kemerovo bölgesinde yaşayan Türk kökenli az sayıdaki yerli bir halktır.

Kumanlar, Tengricilik adlı dine mensup olmuşlardır. Tengricilik veya Göktanrı dini, tüm Türk ve Moğol halklarının, şimdiki inanç sistemlerine katılmadan önceki inancıdır. Tengri'ye (bugün Tanrı) ibadet etmenin yanında Animizm , Şamanizm , Totemizm bu inancın ana hatlarını oluşturur.

Geçmişte avcılık Kumanlarda çok önemli bir rol oynardı. Dolayısıyla Kuman folklorunda başta dağlar ve tayganın sahip ruhları inançları olmak üzere avcılık ile ilgili dini inançları yansıtan bir sürü efsane günümüze gelmiştir. Kuman inançlarına göre avın başarılı ya da başarısız geçmesi bu sahip ruhların kararlarına bağlı.

Evinden çok uzaklara giden yorgun ve sık sık aç olan Kuman avcı kaderini hayal gücüyle yarattığı doğaüstü yaratıklara teslim ederdi. O taygaya çeşitli ruhları yerleştirip bölgeyi aralarında paylaşırdı. Tayganın sahip ruhuna her durumda bebek doğarken, evlenirken, mutluyken veya acı çekerken dua ederdi. Günümüzde hemen tamamen kaybolmuş Kuman dini inançlarında sahip ruhlar insanlar gibi yaşarlar. Aralarında akraba bağları, ayrıca hakimiyet ve tabilik bağları da var. Hayvanlarla dolu olan, zengin tayganın sahibi zengin ve güçlü bir ruhtur. Ruhların avcıya teveccüh göstermesi halinde av mutlaka başarıyla sonuçlanır, aksine ruhlar düşmanca davranırsa avcı ne yaparsa yapsın av başarısız olur. Bu nedenle avcı av için hazırlıklar yaparken sahip ruhların yumuşatılması için elinden geleni yapardı.

Bütün komşu halkları gibi Kumanlar da masallar anlatmaktan hoşlanırlar. Uzun süren av sırasında akşamleyin avcılar çadırda toplanıp saatlerce masallar dinliyorlardı. Kumanların inançlarına göre sahip ruhlar insanlar gibi masalları dinlemekten hoşlanır, güzel anlatılan masal için taygasının hayvanlarını avcılara hediye eder.

Kuman efsaneleri şanssız bir avcının taygada masal anlatmaya başladığını anlatıyor. Tayga sahipleri masalı dinlemek için onun çadırına yaklaşıyor. Çok güzel anlatması için avcıya hediye olarak av getirirler.

Efsanalerde avcının masallarını dinlemeye gelenler arasında sık sık tayganın kadın sahiplerine rastlanır. Tayganın kadın sahibi avcıya gelip kendisiyle evlendirir, taygada ona yiyecek sağlar, av sırasında ona uğur getirir, zengin yapar. Bu efsanelerin temelinde bulunan inançlar gerek Altay Sayan Türkleri, gerekse Sibirya’nın birçok avcılık yapan halkları arasında yaygın, kökleri bu halkların çok derin geçmişine uzanır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.223 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.